Na kickboxing na pewno można patrzeć nie tylko jak na zwykły sport walki – dla wielu ludzi, którzy podjęli decyzję o tym, by rozpocząć trening kickboxingu, był to także początek podróży ku lepszemu ja, ku wytrwałości i sprawności. Czymś, co naprawdę zmieniło życie.

Jak zacząć trenować kickboxing? Przygotowaliśmy kilka praktycznych porad na ten temat. Dlatego przeczytaj i… ruszaj na zajęcia!

Jak rozpocząć trening kickboxingu, czyli podstawy kickboxingu

Kickboxing to świetny sposób na zmianę trybu życia. Regularne treningi sprawią, że poprawisz kondycję, swoją sylwetkę i zwinność, a także zwiększysz pewność siebie i zredukujesz stres. Zadbasz jednocześnie o ciało i umysł, która znacznie poszerzy Twoje możliwości i pokaże Ci zupełnie nowy sposób na spędzanie wolnego czasu.

Kickboxing jest jednym z tych sportów walki, w których liczy się efektywność – nauczysz się walczyć stosunkowo szybko, jednak opanowanie go w stopniu zaawansowanym będzie trudniejszym zadaniem.

Próg wejścia jest stosunkowo niski – na poczatkujących grupach zobaczysz pełny przekrój ludzi, młodszych, starszych, kobiety i mężczyzn. Każdy ma tutaj inne cele, a pierwszy trening kickboxingu na pewno pozwoli Ci je ustalić. Chcesz zrzucić kilka kilogramów i nabrać mięśni? Da się zrobić. Myślisz o tym, że za jakiś czas chciałbyś spróbować swoich sił na zawodach? Regularne treningi kickboxingu sprawią, że będzie to możliwe.

Na treningach nauczysz się różnych technik, prostszych i bardziej skomplikowanych akcji, w których będą zarówno mocne kopnięcia, jak i uderzenia pięścią. Przede wszystkim możesz jednak liczyć na to, że zetkniesz się z bardzo przekrojową i ogólnorozwojową dyscypliną.

Przeczytaj i sprawdź, jak zacząć trenować kickboxing

Korzyści zdrowotne

Sporty walki, w tym kickboxing, oferują duże korzyści zdrowotne. Intensywne treningi przyczyniają się do poprawy wydolności oddechowej i ogólnej kondycji fizycznej. Ponadto, dzięki dynamicznym ruchom wykonywanym podczas treningów, spalanie kalorii staje się efektywne, co może wspomóc proces redukcji tkanki tłuszczowej i poprawić ogólną sylwetkę. Na jednych zajęciach możesz spalić nawet tysiąc kalorii.

Możesz wierzyć nam na słowo, że szybko zobaczysz efekty treningów – zmieni się Twoja sylwetka i postawa ciała, nabierzesz masy mięśniowej i schudniesz.

Wbrew pozorom kickboxing nie jest też sportem, w którym łatwo odnieść poważną kontuzję. Pierwsze miesiące treningów to przede wszystkim budowanie kondycji i poznawanie podstawowych technik. Nie musisz obawiać się, że zostaniesz od razu rzucony na głęboką wodę.

Jak efektywnie ćwiczyć kickboxing – co będzie Ci potrzebne?

Gdy już postanowisz rozpocząć przygodę z kickboxingiem, warto zaopatrzyć się w kilka podstawowych elementów sprzętu do sportów walki. Oczywiście na pierwszy trening możesz iść z wygodnymi ciuchami na zmianę i butelką wody. Sprzęt przyda się jednak bardzo szybko, więc nie warto zwlekać zbyt długo z jego kupnem. Do ochrony dłoni i stawów niezbędne będą rękawice do kickboxingu, których będziesz używał do ćwiczeń w parach czy pracy na worku. Nie musisz szukać specjalnych modeli – wystarczą zwykłe rękawice bokserskie. W komplecie z nimi warto sięgnąć po bandaże bokserskie, które wydłużą życie Twojego sprzętu i dodatkowo pomogą chronić dłonie przed urazami.

Jaki sprzęt powinieneś wybrać? Polecamy sprawdzone marki, które mają w swojej ofercie niedrogi sprzęt dla początkujących – na późniejszych etapach, kiedy przejdziesz na wyższy poziom, na spokojnie rozejrzysz się za sprzętem dla zaawansowanych.

Najważniejszymi ochraniaczami na początek będą ochraniacze nóg do kickboxingu. Podstawowe techniki kickboxingu będą bazować na kopnięciach, a trening kopnięć powinien być bezpieczny. Naprawdę nie chcesz odnieść kontuzji już na początku tej drogi. Ochraniacze piszczeli zapewnią ochronę i komfort podczas podstawowych ćwiczeń i szybko staną się nieodłącznym wyposażeniem podczas zajęć.

Podstawą jest też ochraniacz szczęki – kosztuje niewiele, a pozwala oszczędzić sobie wielu nieprzyjemności. Warto też zadbać o to, by mieć go już na początku – nauczysz się dobrze w nim oddychać i przyzwyczaisz się do tego, jak leży w ustach.

Na późniejszych etapach treningów kickboxingu przyda się też kask bokserski, dzięki któremu unikniesz otarć czy bardziej poważnych urazów twarzy.

Pamiętaj, że odpowiedni sprzęt treningowy musi być dobrze dopasowany i nie sprawiać żadnego dyskomfortu – tylko wtedy będzie optymalnie spełniał swoją funkcję.

Kickboxing vs. boks

Zastanawiasz się, czy postawić na klasyczny boks, czy może jednak lepiej wybrać kickboxing? Szermierka na pięści nie jest wcale prostsza, to prawdziwa sztuka, w której każde uderzenie powtarza się setki albo tysiące razy, by nauczyć się go w wystarczającym stopniu.

Kickboxing na początku może wydać się ciekawszy – oferuje szerszy zakres technik, jest bardziej ogólnorozwojowy i dynamiczny. To jego przewaga dla tych, którzy zastanawiają się między tymi dwiema dyscyplinami.

Pierwsze kroki w kickboxingu mogą być zarówno emocjonujące, jak i wymagające. Nie potrzebujesz jednak żadnego szczególnego przygotowania zanim udasz się na pierwszy trening.

Trening grupowy czy indywidualny

To, jaki trening wybrać, może być kwestią warto rozważenia – absolutnie początkującym polecimy jednak typowe zajęcia grupowe. Takie treningi są dedykowane dla wszystkich i dopasowane pod kątem poziomu zaawansowania. Jeśli pójdziesz na trening do grupy Intro czy Początkujacej, nie musisz obawiać się, że trener będzie wymagać od Ciebie rzeczy, których nigdy się nie uczyłeś. Jesteś tu właśnie w tym celu.

Rozpoczęcie treningów kickboxingu to nie tylko zmiana aktywności fizycznej, to zmiana trybu życia. Poprawa zdrowia, kondycji, nowa pasja – to tylko niektóre z korzyści, które możesz osiągnąć.

Pamiętaj jednak, żeby zacząć od solidnego wyposażenia – rękawice, owijki, ochraniacze piszczeli to nieodzowne elementy. Pamiętaj, że najważniejsze jest to, żeby zrobić ten pierwszy krok i pójść na trening!

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.