W dzisiejszym zabieganym świecie, znalezienie czasu na regularny trening może być trudne. Jednakże, rozwijająca się popularność crossfitu pozwala na skuteczną i intensywną formę treningu, którą można łatwo przenieść do domu. W tym artykule zajmiemy się kwestią, która zastanawia wiele osób, chcących osiągnąć jak największe korzyści z treningu, który nie zawsze jest łatwo wpasować w napięty grafik – jak ćwiczyć cross fitness training w domu?

Korzyści treningu – od czego zacząć?

Crossfit w domu ma te same atuty, co treningi, które przeprowadzasz w klubie z trenerem – dzięki regularnym ćwiczeniom poprawisz kondycję, popracujesz nad rozciągnięciem, sylwetką, siłą i ogólną sprawnością.

Do tego wszystkiego dochodzą też kwestie związane z umysłem, w końcu jak wiadomo, w zdrowym ciele zdrowy duch. Aktywność fizyczna pomaga w koncentracji, lepszym śnie, poprawia samopoczucie za sprawą endorfin, które wydzielają się podczas wysiłku.

Odpowiedni plan treningowy oraz sprzęt fitness pomogą Ci w naprawdę wielu aspektach, które są bardzo ważne w codziennym życiu.

crossfit w domu

Trening crossfit w domu

Choćby minimalistyczny trening crossfit potrafi zdziałać wiele dobrego.

Żeby osiągnąć podobne rezultaty, które możesz mieć z treningu w klubie, będzie trzeba włożyć trochę pracy i zaangażowania w przygotowanie – chodzi zarówno o sprzęt, jak i przestrzeń, w której będzie można komfortowo ćwiczyć.

Nie ma jednak co załamywać rąk – nawet niewielki pokój można z powodzeniem przekształcić w miejsce spalania kalorii i poprawy fizycznej sprawności. Kompleksowy trening crossfit możesz zrobić z użyciem kilku podstawowych akcesoriów i dzięki opracowaniu odpowiedniego planu treningu.

Stwórz domową siłownię

Domowa siłownia może być lekkim nadużyciem, ponieważ nie będziesz potrzebować wielkiej liczby sprzętów. Skuteczny trening crossfit na upartego można zrobić dzięki dobrze dobranej serii ćwiczeń kalistenicznych, czyli używając ciężaru własnego ciała., czyli taki crossfit w domu bez sprzętu,

Warto jednak zadbać o to, żeby powalczyć z rutyną, urozmaicić treningi oraz zadbać o to, co pozwoli osiągnąć jak najlepsze efekty w jak najkrótszym czasie – chodzi nam też przecież o największą możliwą efektywność.

Oczywiście każdy rodzaj treningu wymaga konkretnego sprzętu, dlatego spójrzmy, na co warto postawić rozpoczynając przygodę z crossfit w domu.

Piłka lekarska – doskonałe narzędzie do wzmocnienia całego ciała

Piłka lekarska to uniwersalne narzędzie, które może być używane do różnorodnych ćwiczeń, przede wszystkim tych siłowych i wytrzymałościowych. Wprowadź do swojego treningu rzuty piłką lekarską (pamiętaj o sąsiadach – to jedna z podstaw jeśli chodzi o crossfit w domu), przysiady z podniesieniem piłki, oraz pompki z podparciem na piłce. Te ćwiczenia pomogą wzmocnić mięśnie korpusu, poprawić koordynację i zwiększyć ogólną siłę.

Drabinka koordynacyjna – skocz na wyższy poziom sprawności ruchowej

Drabinka koordynacyjna to doskonałe narzędzie do poprawy zwinności, koordynacji i kondycji fizycznej, które świetnie można wykorzystać w treningu cross fit. Wprowadź do swojego treningu skoki na drabinkę, biegi w miejscu z unoszeniem kolan, oraz różnorodne kombinacje ruchowe, które wyzwolą Twoje ciało.

Regularne korzystanie z drabinki pozwoli Ci pracować nad szybkością reakcji oraz poprawić ogólną sprawność ruchową.

Taśmy oporowe – wielofunkcyjne narzędzie do treningu siłowego

Taśmy oporowe są doskonałym dodatkiem do treningu siłowego w domu. Dają one możliwość dostosowania intensywności treningu do własnych umiejętności.

Wykorzystaj taśmy oporowe do ćwiczeń na górną i dolną część ciała, takie jak przysiady z taśmą na klatkę piersiową, wyciągi rąk z taśmą, czy rowerki na tylnej części ciała. Taśmy oporowe pozwalają na precyzyjne kształtowanie mięśni, poprawę siły, elastyczności i są naprawdę przydatnym sprzętem w treningu crossfitowym.

Taśmy do Ćwiczeń – rozwijaj siłę i elastyczność

Taśmy do ćwiczeń są doskonałym narzędziem zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych entuzjastów crossfitu. Wykorzystaj je do ćwiczeń na partie mięśniowe, takie jak barki, plecy czy nogi. Przeprowadź trening interwałowy, łącząc ćwiczenia z taśmami do ćwiczeń, takie jak przysiady boczne, martwe ciągi czy napinanie taśmy na łokieć. To skuteczny sposób na rozwijanie siły, elastyczności i stabilności.

Warto też zaopatrzyć się w odpowiednie rollery – pomogą one zwłaszcza po wyczerpującym treningu, dając wytchnienie mięśniom i pomagając w ich szybszej regeneracji.

Cross fit w domu – korzyści treningu

Ćwiczenia crossfit w domu z wykorzystaniem piłki lekarskiej, drabinki koordynacyjnej, taśm oporowych i taśm do ćwiczeń to doskonała alternatywa dla treningu w tradycyjnych salach fitness. Dobrze również, abyś miał jakiś plan ćwiczeń. Nie ważne czy postawisz na jakiś przykładowy trening z sieci i wesprzesz się klasycznymi ćwiczeniami crossfit czy ćwiczeniami dynamicznymi, grunt żeby przykładowy plan treningowy zawierał różne rodzaje ćwiczeń i spełniał Twoje oczekiwania.

Wprowadzając te akcesoria do swojego codziennego treningu, możesz osiągnąć dobrą formę, zwiększyć swoją siłę, poprawić kondycję fizyczną oraz rozwijać zwinność i koordynację.

Pamiętaj jednak o właściwym rozgrzewaniu przed treningiem, dbaj o technikę wykonania ćwiczeń, oraz dostosuj intensywność treningu do swojego poziomu umiejętności. Z takim zestawem akcesoriów, możesz z łatwością stworzyć spersonalizowany i efektywny trening crossfit w zaciszu własnego domu a wykonywanie ćwiczeń sprawi Ci przyjemność.

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.