– Klimat tego typu zawodów jest specyficzny. Naokoło ludzie, mogłoby się wydawać, gotowi na absolutnie wszystko. W końcu za moment wezmą udział w prawdziwej walce. Twardzi i nieustępliwi. To się czuje z każdej strony. Jednocześnie jest wzajemny szacunek do każdego z uczestników turnieju. Wiemy po co tam przyjechaliśmy, i ile musieliśmy dla tego poświęcić – mówi Maciek, obecnie trener w legionowskim Tajfunie, który część swoich doświadczeń zebrał na ALMMIE. Tak jak tysiące innych ludzi, których pasją są sporty walki.

Start na ALMMA – AMATORSKA LIGA MMA  dla jednych jest jednorazowym doświadczeniem, dla innych może początkiem kariery – mogą to potwierdzić na przykład Joanna Jedrzejczyk, Borys Mańkowski, Krzysztof Jotko, Daniel Omielańczuk, Karolina Kowalkiewicz, Bartosz „The Butcher” Fabiński, czy Marian Ziółkowski – widać na pierwszy rzut oka, że mówimy tu o czołówce polskiego MMA ostatnich lat. Patrząc na popularność, jakim cieszy się ta cykliczna impreza, po nich nadejdą kolejni, równie utalentowani i głodni sukcesów.

almma – POCZĄTEK DLA GWIAZD

ALMMA to test, nie tylko sportowych umiejętności, ale też serca i woli walki. Może w dobitny sposób dać odpowiedź na to, czy możesz na poważnie myśleć o karierze w sportach walki. Na pewno jednak zostaje w pamięci na długo – to emocje w stanie czystym, doświadczenie, które można wspominać po latach.

Oczywiście nie każdy, kto zdecyduje się startować, musi traktować to w takich kategoriach. Wielu zawodników, którzy wychodzą do oktagonu, nie traktuje tego w podobnych kategoriach i nie zamierza nawet starać się walczyć zawodowo – w każdym przypadku to wybór danego człowieka. Chcesz trenować rekreacyjnie i może kiedyś postanowisz sprawdzić się w walce? Dlaczego nie. Takich ludzi też na ALMMie nie brakuje.

– Nie ma na co czekać. Trening nie pokaże ci, jak wygląda prawdziwa walka. Uważam, że każdy zawodnik powinien poznać smak prawdziwej walki chociażby z tego powodu, aby móc odpowiednio trenować. Trudno jest się dobrze przygotować do starć z rywalami, jeżeli nie wiemy, do czego tak naprawdę musimy się przygotowywać. Poza tym jest to nie tylko dobry test naszych umiejętności, ale także naszego charakteru. Dobra walka pokaże ci co powinieneś w sobie poprawić. Nie tylko sportowo – mówi Maciek.

Wielu zawodników po swoim bojowym chrzcie decyduje się jednak na to, by wrócić do oktagonu. Znów poczuć adrenalinę, niepewność tuż przed startem walki, sprawdzić się po raz kolejny, w starciu z innym rywalem. Na tym w dużej mierze polega sport – na przekraczaniu kolejnych granic i stawianiu sobie nowych wyzwań. W skrócie – na rozwoju i dążeniu do bycia lepszym.

NAJWIĘKSZA W EUROPIE

ALMMA jest w Polsce od ponad 16 lat. Na ponad 200 galach wystąpiło już kilka tysięcy zawodników – w sumie odbyło się więcej niż 5 tysięcy walk. Każda z nich miała swoją historię, wiele mogło być punktem zwrotnym dla startujących, pewnego rodzaju przełomem. Na pewno zaś wydarzeniem, tego jesteśmy stuprocentowo pewni.

W Polsce każdy trenujący sporty walki ma dość szeroki wybór imprez, na których może startować – są cykliczne gale boksu i K-1, jak chociażby Warszawska Granda czy poznański Rympał na Fyrtlu, cieszące się już uznaniem zawodników i mające swoich fanów. Jeśli jesteś ciekawy i chcesz zobaczyć, jak to wygląda, nic nie stoi na przeszkodzie by pójść na taki event i obejrzeć walki. Poziom jest oczywiście różny, spotkacie tam zawodników, którzy debiutują, ale wielu z nich startuje kilka razy w roku. Niektórzy to profesjonaliści, którzy startują tu między imprezami o mistrzostwo kraju czy międzynarodowymi zawodami.

– Pierwsze walki pamiętam tak, że były trudniejsze niż mogłem przypuszczać, co tylko zarówno mnie w pewien sposób wzmocniło, ale wzmocniło też mój szacunek do pozostałych uczestników. Na pewno pokazały mi granice moich umiejętności oraz wytrzymałości. Przede wszystkim uświadomiłem sobie, że te granice mogę przesunąć w dowolną stronę. Zależy to jedynie od mojego podejścia, oraz determinacji – powiedział Maciek.

ALMMA to świetna okazja, żeby sprawdzić swoje umiejętności

NAJWAŻNIEJSZY PIERWSZY KROK

Jakie rady dla szykujących się do tego, by sprawdzić się w klatce, ma prezes ALMMA Sławomir Cypel?

– Nigdy nie ma się drugiej szansy, żeby zrobić dobre pierwsze wrażenie. Nie podejmuj pochopnie decyzji o starcie w zawodach, skonsultuj ze swoim trenerem. Zanim wystartujesz, przeczytaj regulamin oraz komunikat dotyczący zawodów, w których chcesz wziąć udział. Sprawdź, jakie dokumenty są niezbędne,, aby nie spotkała Cię przykra niespodzianka. A jeśli czegoś nie rozumiesz, napisz lub zadzwoń: nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi – powiedział.

Przed każdymi zawodami pojawiają się szczegółowe informacje dotyczące zarówno zasad samej walki, jak i tego, co krok po kroku trzeba zrobić, żeby wystartować.

Konieczne są właściwy strój i ochraniacze, aktualne badania lekarskie, potwierdzenie wpłacenia opłaty startowej, a w przypadku osób niepełnoletnich – pisemna zgoda rodzica. Dla zawodników początkujących przeznaczona jest kategoria „Pierwszy Krok”, gdzie zbiera się swoje pierwsze doświadczenia.

Więcej informacji możecie znaleźć na stronie internetowej ALMMA.

Zawodnicy na ALMMA walczą w sprzęcie StormCloud, który jest partnerem technicznym organizacji. To rękawice, ochraniacze, kaski i sprzęt trenerski, w których możesz dać z siebie wszystko, nie obawiając się kontuzji. Tę markę sprawdzili pasjonaci i zawodnicy, polecają ją profesjonalni trenerzy.

StormCloud od ponad dekady z dumą wspiera polskie środowisko sportów walki. #ZAWALCZ o swoje – w niezawodnym sprzęcie!

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.