Jakie rękawice do MMA wybrać – poradnik dla początkujących

Jeszcze nie tak dawno temu zakup rękawic do MMA stanowił stosunkowo nieskomplikowane zadanie, dodatkowo ułatwione przez niewielki wybór sprzętu. To już jednak przeszłość; oferta dostępnych na rynku modeli jest różnorodna i szeroka, a kwestia tego, jak wybrać odpowiednie rękawice do MMA, może przysporzyć niemałych trudności – zwłaszcza początkującym, którzy dopiero przymierzają się do zakupu swojej pierwszej pary.

Czym różnią się tak zwane „bombki” od standardowych rękawic do MMA? Jakie jest ich przeznaczenie? Czym sugerować się przy zakupie rękawic treningowych do MMA i jakie będą dla nas najlepszym wyborem? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej:

Jakie rękawice do MMA wybrać?

ZASTOSOWANIE RĘKAWIC DO MMA

Nim rękawice do MMA osiągnęły swój współczesny kształt, pokonały długą drogę od pierwszych prototypów z lat dziewięćdziesiątych, inspirowanych rękawicami do odmiany karate zwanej Kempo. Prekursorskie treningi MMA szybko obnażyły mankamenty rękawic bokserskich, które były niezbędne do nauki uderzeń ze względów bezpieczeństwa, lecz znacznie utrudniały jakiekolwiek aspekty treningu związane z zapasami i walką w parterze. W sukurs zawodnikom przyszły napięstniki zaadaptowane z Kempo i Taekwondo, które z biegiem czasu – i w miarę postępującej komercjalizacji MMA  – ewoluowały w oddzielny typ rękawicy, stosowany do treningu dynamicznie rozwijającego się nowego sportu.

Dzięki charakterystycznej konstrukcji „otwartej dłoni”, rękawice do MMA umożliwiają chwytanie, a co za tym idzie praktykowanie elementów walki wymagających łapania i trzymania przeciwnika, bez rezygnowania z uderzeń.

Choć na rękawice do MMA potocznie mówimy po prostu „małe rękawice”, to rękawica rękawicy nierówna – są bowiem rękawice małe i… mniejsze :). Jakie rękawice do MMA wybrać? Będzie to ściśle uzależnione od Twoich potrzeb.

RODZAJE RĘKAWIC DO MMA

Wyodrębniamy dwa typy rękawic do MMA – „właściwe” małe rękawice, stosowane w zawodowych walkach MMA, ważą 4oz i charakteryzuje je praktycznie płaski kształt osłony kostek. Niska waga rękawicy i minimalny poziom amortyzacji sprawiają, że ciosy w niej zadane potrafią wyrządzić duże szkody, więc ich rola w treningu – poza areną walk – jest mocno ograniczona. To jedna z tych rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę, gdy zastanawiasz się, jakie rękawice do MMA wybrać.

Na treningach małe, twarde i niewdzięczne w bezpośrednim kontakcie „czwórki” służą głównie do pracy przyrządowej pod kątem MMA (sesja na tarczach, worek…) oraz do praktykowania uderzeń w parterze (przeważnie zadawanych tylko symbolicznie, by przyzwyczaić przeciwnika do dodatkowego utrudnienia – uwierzcie, w tych rękawicach nie trzeba mocno uderzać, by wbić koledze/koleżance z maty do głowy dzisiejszą technikę 🙂

Więcej czasu na treningach spędzimy jednak w rękawicach sparingowych 7oz, popularnie nazywanych „bombkami”. Grubsza warstwa wyścielenia na kostkach przekłada się na mocniejszą amortyzację uderzeń, co czyni trening w takiej rękawicy bardziej realistycznym  i bliższym prawdziwej walce. Choć „bombki” mogą utrudnić życie w parterze lub podczas treningu obaleń pod siatką (rękawica jest większa, więc nieraz trudniej wyswobodzić dłoń), są bardziej uniwersalnym i – przede wszystkim – bezpiecznym wyborem. W swoim treningu prawdopodobnie korzystać będziesz z obu odmian rękawic; jeżeli jednak na razie wystarczyć Ci musi jedna para i nie wiesz, co wybrać, postaw na zaufane sparingówki, czyli rękawice do MMA w rozmiarze 7oz.

NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE RĘKAWIC DO MMA?

Co powinna zawierać idealna rękawica sparingowa do MMA? Jeśli zastanawiasz się, jakie rękawice do MMA wybrać, zwróć uwagę na tych 5 cech:

  1. Osłona kostek jest gruba i miękka dzięki wielowarstwowemu wypełnieniu
  2. Kciuk jest osłonięty i dodatkowo chroniony przez wzmocniony panel
  3. Przedłużony rzep umożliwia stabilizację nadgarstka bez utraty jego mobilności
  4. Wnętrze rękawicy nie jest zabudowane, co mogłoby utrudniać lub uniemożliwiać chwytanie
  5. Dodatkowy panel chroni nadgarstek i dłoń
Jak wybrać rękawice do MMA?

Dobór rozmiaru rękawic do MMA to sprawa właściwie intuicyjna – co powinno zapalić nam w głowie “czerwoną lampkę” przy wyborze rozmiaru?

  • jeżeli szlufki na palce wypadają za wysoko, będą utrudniać zaciśnięcie pięści – to oznacza, że rozmiar jest za duży
  • jeżeli szlufki wrzynają się w dłoń lub uwierają – to wskazuje na to, że rękawica jest zbyt ciasna, a rozmiar za mały

CZY WARTO STOSOWAĆ OWIJKI POD RĘKAWICE MMA?

Przedmiotem pewnych kontrowersji odnośnie tego, jakie rękawice do MMA wybrać, jest sprawa wiązania dłoni bandażami – w przypadku rękawic do MMA, jest to kwestia raczej wyboru niż konieczności. Bandaż bokserski stosowany pod rękawice do MMA – choć na pewno przełoży się na wzmocnienie dłoni i nadgarstka – może rozwiązywać się w trakcie treningu, zwłaszcza podczas walki w parterze, więc dobrym pomysłem byłoby stosowanie go tylko na treningach zorientowanych na pracę w stójce .

 

JAKIE RĘKAWICE DO MMA WYBRAĆ DLA DZIECKA

MMA to coraz bardziej popularny sport nie tylko wśród dorosłych – sekcji oferujących treningi dla dzieci przybywa w błyskawicznym tempie, a efektem jest rosnący popyt na rękawice treningowe dla dzieci. Wybierając rękawice treningowe dla swojej pociechy powinniśmy mieć na uwadze te same aspekty, które są kluczowe przy wyborze rękawic do MMA dla osób dorosłych. Pewne kwestie ulegają jednak dużemu uproszczeniu – dzieci, ze względu na niewielki rozmiar dłoni, śmiało mogą odpuścić sobie wiązanie dłoni bandażami. Co więcej – z uwagi na niewielką siłę ciosu, rękawice do MMA dla dzieci niekoniecznie muszą być rękawicami sparingowymi; jako alternatywę dla „bombek” można potraktować ich mniejszy odpowiednik – powinny sprawdzić się równie dobrze, zwłaszcza u najmłodszych wojowników!

Mamy nadzieję, że pomogliśmy Wam w doborze właściwych rękawic.

Szeroką ofertę rękawic do MMA – zarówno sparingowych, czyli “bombek”, jak i tych mniejszych, czterouncjowych – znajdziecie na naszej stronie: MMAniak.pl.

 

Zapraszamy!

Ze sportowym pozdrowieniem
Zespół MMAniak.pl

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.