Nikt nie rodzi się mistrzem, nie było też ludzi, którzy przychodzili na pierwszy trening MMA i rozstawiali wszystkich po kątach, znając wszystkie techniki stójki i parteru. Mieszane sztuki walki to dyscyplina wymagająca, w której szkolić się można całe życie i nigdy nie opanować do perfekcji wszystkiego. Ale to właśnie jedna z tych rzeczy, która dla wielu jest najlepszą cechą. Czasami to właśnie droga jest ciekawsza niż cel.

Jeśli masz wątpliwości, czy spróbować, sprawdź, jak zacząć trenować MMA.

Co daje i jak wygląda trening MMA

Napiszmy to od razu, żeby nie przedłużać. Jeśli nie wiesz o mieszanych sportach walki zbyt wiele, zacznij od jednej prostej informacji, którą warto od razu zapamiętać – MMA to znacznie więcej niż mordobicie. Jasne, jeśli odpalasz losową walkę czy widzisz tylko efektowne nokauty, to wysuwa się na pierwszy plan. Ale za efektem w postaci czystego ciosu czy poddania idzie ogromna praca, której się nie pokazuje. I musi wykonać ją każdy, kto myśli o uprawianiu tego sportu na solidnym poziomie. 

Twój cel na początku tej przygody może być taki, jaki sobie tylko wymyślisz. Myślisz o karierze w sportach walki? W porządku, czemu nie, to jeden z najszybciej rozwijających się sportów na świecie. Chcesz zgubić kilka zbędnych kilogramów, poprawić sylwetkę, przy okazji robiąc coś ciekawego? Świetnie. Szukasz zajawkowego hobby, za którym pójdą zmiany w innych aspektach życia? Znajdziesz je właśnie na sali treningowej.

MMA to połączenie różnych technik walki, które wymagają nie tylko siły fizycznej, ale też odpowiedniej mentalności – to też element, nad którym pracuje się podczas treningów. 

Dla wielu osób MMA to nie tylko sposób na utrzymanie dobrej formy fizycznej, ale także szansa na rozwój osobisty i pewność siebie. Trening MMA to nauka ciosów, rzutów czy chwytów, ale też świetny trening cardio, poprawa koordynacji ruchowej i ogromna liczba spalonych kalorii.

Co obejmuje trening? Oczywiście zależy to od wielu czynników, ale na zajęciach MMA pracuje się przede wszystkim w parach, trenując tak stójkę, jak i parter. Trener pokazuje ćwiczenie, powtarzasz, słuchasz ewentualnych porad i wprowadzasz poprawki. To oczywiście telegraficzny skrót i najbardziej prawdopodobna wersja. W zależności od treningu możesz jeszcze ćwiczyć na worku, pracować na tarczach, wykonywać ćwiczenia na siłę, poprawiać koordynację czy wykorzystywać różnego rodzaju akcesoria, jak na przykład hantle, skakanki, drabinki koordynacyjne i inne – tutaj ograniczeniem jest tylko kreatywność i warunki w miejscu, do którego idziesz na trening. 

Jeśli nie wiesz zbyt dużo o MMA, możesz zastanawiać się, kiedy zaczniesz sparingi – spokojnie, raczej nie zdarzy się, że na początku swojej drogi będziesz musiał wychodzić na matę i starać się przetrwać w starciu ze znacznie bardziej doświadczonymi kolegami albo koleżankami. Tak, trenujących dziewczyn cały czas przybywa. Najpierw nauka, potem walka. Nawet ta, która ma być tylko mocniejszym treningiem.

Jak zrobić trening MMA w domu

Jeśli chcesz zacząć trenować Mieszane Sporty Walki przeczytaj nasz artykuł – Jak wybrać klub MMA ale jeśli nie masz dostępu do klubu MMA lub po prostu wolisz trenować w domu, istnieje wiele sposobów, aby kontynuować albo zacząć swoją przygodę z mieszanymi sztukami walki.

Wiadomo, że jeśli zaczynasz od zera, zdecydowanie lepiej wybrać się na trening grupowy lub indywidualny, by nauczyć się podstaw. Jeśli je opanujesz, otwiera Ci to naprawdę duże pole manewru do tego, by zrobić trening MMA w domu.

Wystarczy trochę przestrzeni i podstawowy sprzęt treningowy, tak jak worek treningowy, mata do ćwiczeń, skakanka, tarcze (o ile znajdziesz kogoś, kto Ci je potrzyma). Na wyższym poziomie zaawansowania możesz trenować też ze specjalnym manekinem, którego nie musisz oszczędzać. a nawet filmy instruktażowe dostępne online. Znasz kogoś, kto też trenuje i bywa, że nie może znaleźć czasu na trening? Razem możecie zrobić pełnowartościowy trening właściwie wszystkich elementów.

Pamiętaj jednak, że trening w domu wymaga większej dyscypliny i samozaparcia, aby utrzymać regularność i efektywność. Przede wszystkim warto traktować go jako dodatek do tego, co robisz w klubie.

Jak wygląda trening MMA dla początkujących? Czy trening MMA to najlepszy wybór na początek przygody ze sportami walki?

Treningi MMA dla początkujących zazwyczaj skupiają się na nauce podstawowych technik oraz budowaniu siły i wytrzymałości. Instruktorzy często poświęcają czas na indywidualne wsparcie, aby zapewnić, że każdy uczestnik rozwija się w tempie odpowiednim dla swoich umiejętności. 

Co więcej, MMA może być doskonałym wyborem dla osób, które chcą zacząć swoją przygodę ze sportami walki. Nie musisz mieć doświadczenia w innej dyscyplinie, a dzięki różnorodności technik, każdy może znaleźć coś dla siebie, niezależnie od wieku czy poziomu sprawności fizycznej.

Jeśli nie trenowałeś nic wcześniej, MMA jest świetną opcją, bo jest bardzo różnorodne. Każdy jest w stanie wykorzystać tu swoje atuty i znaleźć coś, co będzie mu pasowało. Na kilku zajęciach dostaniesz porcję kilku innych sportów walki, jak boks, kickboxing, BJJ czy zapasy. Jeśli coś wyjątkowo przypadnie Ci do gustu, zawsze możesz rozwijać się w tej płaszczyźnie. 

Jak zostać zawodnikiem MMA?

Jeśli marzysz o zostaniu zawodnikiem MMA, nie będziemy oczywiście tego odradzać. Musisz jednak wiedzieć, że droga do tego celu może być długa i wymagająca, nie każdy też ma to, co okaże się niezbędne, by rywalizować w oktagonie – zwłaszcza chodzi tu o mentalność. 

Chcesz spróbować swoich sił? Zachęcamy. Zacznij od regularnych treningów w dobrym klubie MMA, gdzie będziesz miał okazję uczyć się od doświadczonych instruktorów i trenować z innymi zawodnikami. Kolejnym krokiem będzie udział w amatorskich zawodach, aby zdobywać doświadczenie i poprawiać swoje umiejętności. O tym jak wykonać pierwszy krok przeczytasz w artykule Almma czyli pierwszy krok do kariery w sportach walki

Pamiętaj też o tym, by dbać o swoje ciało i umysł, by służyły Ci jak najlepiej. Nawet jeśli nie jesteś jeszcze profesjonalistą, zachowywanie się jak on w niczym nie zaszkodzi. Wreszcie, co będzie kluczowe, miej wytrwałość i determinację. Łatwo na pewno nie będzie, ale MMA to w tym momencie jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się sportów, w którym w dużej mierze chodzi o przekraczanie kolejnych granic.

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.