Kamizelka treningowa z obciążeniem stanowi ciekawy dodatek do treningu, pozwalający przełamać rutynę. Trening sportów walki, a w szczególności MMA dzieli się na wiele różnych aspektów. Rozwijanie techniki, siły, szybkości, wytrzymałości, sparringi, a na końcu dla chętnych i najbardziej wytrwałych – walka. Bez względu na formułę – amatorską, semi-pro czy czysto zawodową jest to proces wymagający wiele czasu oraz wyrzeczeń. Z psychologicznego punktu widzenia cały proces przygotowawczy jest równie wyczerpujący mentalnie co fizycznie.

Dlatego też dobrą praktyką jest unikanie powtarzalności i niepopadanie w treningową rutynę. Stąd też zawodnicy często wyjeżdżają na różnego rodzaju obozy, zmieniają formę treningu lub zajmują się innego rodzaju aktywnościami sportowymi. To nic innego jak „łapanie świeżości”, o której wielu zawodników często wspomina w wywiadach. Dzisiejszym wpisem przybliżymy Wam jedną z metod na urozmaicenie treningu jaką jest korzystanie z kamizelki z obciążeniem.

 

Kamizelka z obciążeniem – jak ją stosować?

Stosowanie kamizelki z obciążeniem jest możliwe w zasadzie przy treningu każdej dyscypliny, która wymaga wytrzymałości i siły. Wygoda kamizelki polega głównie na możliwości indywidualnego dopasowania samej kamizelki, jej ciężaru a także możliwość stosowania zarówno w pomieszczeniach jak i w terenie.

Obciążenie umieszczone w kamizelce pozwala zwiększyć intensywność treningu oraz wzmocnić wybrane partie mięśniowe. Trening z kamizelką z obciążeniem pozwala również przełamać stagnację treningową i polepszyć osiągi. Kamizelka stymuluje środek ciężkości, rozkładając go szerzej na tułów osoby ćwiczącej. Pomaga to wzmocnić mięśnie tułowia oraz kontrolę nad poszczególnymi partiami mięśni.

Najczęstsze aktywności przy wykorzystaniu kamizelki w sztukach walki to bieganie, trening siłowy z dodatkowym obciążeniem własnego ciała czy trening obwodowy. Również niektóre elementy treningu techniki jak tarczowanie wykonywane w kamizelce z obciążeniem mogą poprawić ogólną koordynację ruchową.

Jaką kamizelkę z obciążeniem wybrać?

Przy wyborze kamizelki treningowej warto zwrócić uwagę na kilka aspektów technicznych. Przede wszystkim dobra kamizelka powinna być wykonana z odpowiedniej jakości materiału. Dzięki temu unikniemy otarć i nadmiernego pocenia, a sama kamizelka będzie charakteryzowała się dłuższą żywotnością. Nie mniej istotnym elementem jest system wkładów obciążeniowych. Lepsze i wygodniejsze są modele kamizelek, które posiadają wkłady wymienne, a te nie mogą być zbyt duże i twarde. Łatwiej wtedy dopasować obciążenie do rodzaju treningu, a jakość wkładów obciążeniowych poprawia bezpieczeństwo w chwili ewentualnego wypadku.

Same wkłady powinny być stabilne i nie mogą się przesuwać wewnątrz kamizelki. Ważne jest także rozłożenie obciążników wewnątrz kamizelki, które powinno być równomierne – tak by nie zaburzać środka ciężkości. Warto zwrócić uwagę również na to, aby kamizelka nie krępowała ruchu dzięki czemu trening będzie bardziej komfortowy. Ostatnią rzeczą, o której warto pamiętać to sam system mocowania kamizelki na ciele. Najlepszym rozwiązaniem będą szerokie, liczne pasy na mocne rzepy, choć zdarzają się także modele wiązane lub wkładane. Najważniejsze przy wyborze mocowania to kierować się wygodą oraz pełną stabilnością i stabilizacją.

Kamizelka z obciążeniem MMAniak Blog

Chociaż kamizelka z obciążeniem w treningu sportów walki dedykowana jest raczej dla osób zaawansowanych treningowo, będzie odpowiednia także dla osób z mniejszym stażem. Powinno się jednak mieć na uwadze kilka względów bezpieczeństwa. Przede wszystkim trzeba właściwie dobrać ciężar pod indywidualne wymagania, możliwości, a także charakter treningu.

Należy unikać korzystania z kamizelki w przypadku problemów z kręgosłupem, stawami lub w trakcie mniejszych kontuzji czy urazów. Kamizelki lepiej używać do rozbudowania i urozmaicenia treningu, którego podstawy są już opanowane. Lepiej unikać wykonywania w kamizelce czynności nowych i wcześniej nie znanych, ponieważ dodatkowe obciążenie może wypaczać poprawną technikę wykonywania ćwiczenia, a tym samym prowadzić do kontuzji.

Kamizelki treningowe z obciążeniem, jak i inny sprzęt treningowy przydatny do rozbudowania swoich możliwości fizycznych, znajdziecie na stronie naszego sklepu, a jeżeli macie inne, ciekawe sposoby na urozmaicenie treningu, podzielcie się nimi w komentarzach. Życzymy samych atrakcyjnych i udanych treningów!

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.

Ze sportowym pozdrowieniem,
Zespół MMAniak.pl