Sporty walki, takie jak boks, MMA, kickboxing czy muay thai, nie tylko oferują pasjonującą formę rywalizacji i czy ogólnej poprawy zdrowia fizycznego, ale także stanowią doskonały trening cardio. Istnieje wiele powodów, dla których praktykowanie sportów walki i sztuk walki może przyczynić się do poprawy kondycji, wytrzymałości oraz wydolności serca. W jaki sposób mogą poprawić Twoje cardio? Przyjrzyjmy się temu bliżej!

Intensywny trening przyniesie efekty

Sporty walki często wymagają dynamicznych i intensywnych ruchów, co sprawia, że trening staje się wyjątkowo skuteczny w poprawie kondycji. Skoki, biegi, uderzenia i różnorodne techniki sprawiają, że serce pracuje na pełnych obrotach, zwiększając poziom utlenienia organizmu. Aby poprawić cardio, potrzebna jest wysoka intensywność treningu.

Każde zajęcia, które będą inspirowane sztukami walki, jak choćby body combat, to w dużej mierze trening interwałowy, w którym wzrasta nasza wydolność tlenowa.

Formy treningu cardio są różne, może to być też oczywiście bieganie, trening na skakance czy trening obwodowy. W sportach walki próg wejścia nie jest przesadnie wysoki, a na sprzęt do sportów walki nie wydasz fortuny.

Czym się różnią kimona do karate, BJJ, judo, aikido i taekwondo?

Sztuki walki – wzmacnianie mięśni i poprawa wytrzymałości

Trening w sportach walki angażuje wiele grup mięśniowych jednocześnie. Ruchy wykonywane podczas walki wymagają zarówno siły, jak i zręczności. Regularne praktykowanie tych technik wzmacnia mięśnie, co przekłada się na poprawę ogólnej wytrzymałości fizycznej.

Jakie partie mięśni można rozwinąć? Zależy to od dyscypliny, ale praktycznie każdy ze sportów walki jest treningiem ogólnorozwojowym, w którym kompleksowo pracuje całe ciało.

Rozwój Szybkości i Koordynacji

W sportach walki kluczową rolę odgrywa szybkość reakcji oraz precyzja ruchów. Ćwiczenia skoncentrowane na poprawie tych zdolności wpływają korzystnie na całą wydolność organizmu.

Lepsza koordynacja ruchowa przełoży się na wiele aspektów – nauczy Cię efektywnie wykonywać ćwiczenia, nie tracić niepotrzebnie energii w wyniku nieprawidłowego wykonywania technik, a także pomoże w unikaniu kontuzji. Przyspieszenia i spowolnienia są w cardio bardzo ważne, ale bez szybkości i koordynacji będzie trudno wykonać swoją pracę poprawnie.

Jak spalić kalorie i zredukować tkankę tłuszczową?

Sporty walki i sztuki bardzo szybko dają widoczne efekty i dla przeciętnego człowieka jest to jeden z ich największych plusów – nie ma większego znaczenia, czy weźmiemy za przykład trening na tarczach, trening siłowy, zwykła praca w parach, czy sparingi podczas treningu bokserskiego – zawsze będzie się to wiązać z nabraniem masy mięśniowej i zrzuceniem paru nadprogramowych kilogramów.

Co jest wielką zaletą treningu cardio? Jego intensywność sprzyja spalaniu kalorii nawet po zakończeniu sesji treningowej. Systematyczne uprawianie sportów walki wyraźnie przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej, co ma istotne znaczenie w kontekście poprawy zdrowia serca i ogólnej kondycji organizmu.

Wzmacnianie układu sercowo-naczyniowego

Regularne ćwiczenia cardio, jakie oferują sporty walki, są doskonałym środkiem do wzmacniania układu sercowo-naczyniowego. Zwiększenie pulsu podczas treningu sprawia, że serce pracuje efektywniej, dostarczając więcej tlenu do mięśni. To z kolei wpływa na poprawę wydolności serca i ogólnej sprawności organizmu.

Techniki oddechowe

Sporty walki często skupiają się na odpowiednich technikach oddechowych, które są istotne dla osiągnięcia maksymalnej wydolności. Poprawa kontroli oddechu przekłada się na lepszą zdolność organizmu do utrzymania wysiłku fizycznego, co ma kluczowe znaczenie podczas treningu cardio.

Warto podkreślić, że przed rozpoczęciem treningów w sportach walki zaleca się skonsultowanie się z lekarzem, zwłaszcza dla osób z istniejącymi problemami zdrowotnymi. Jednak dla wielu osób, sporty walki stanowią nie tylko skuteczny trening cardio, ale również pasjonującą formę aktywności fizycznej, która przynosi liczne korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Podsumowując, dyscypliny takie jak boks, kickboxing, MMA, muay thai czy K-1, gwarantują idealny trening cardio. W naszym sklepie przygotujesz się do tego, by wyciągnąć z treningów jak najwięcej korzyści. Aby ćwiczyć komfortowo, sprawdź ubrania do sportów walki i akcesoria fitness.

 

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.