Zapasy są świetnym sportem, który wspiera rozwój fizyczny, umysłowy i emocjonalny. Początek przygody z tą dyscypliną może wydawać się trudny, ale z odpowiednim podejściem, sprzętem i zaangażowaniem, możesz osiągnąć sukcesy i czerpać naprawdę dużo korzyści.

Sprawdź, jak zacząć trenować zapasy i czego będziesz potrzebować, żeby robić to bezpiecznie i dobrze!

Dlaczego trenować zapasy? Jakie umiejętności zyskasz?

Wejście w świat zapasów pomaga w budowaniu siły, zwinności, wytrzymałości i koordynacji ruchowej. Ćwiczenia angażują różne grupy mięśni, co sprzyja równomiernemu rozwojowi masy mięśniowej i poprawiają sylwetkę. Trening zapaśniczy może być dużym wyzwaniem jeśli nie miałeś doświadczenia ze sportami walki, ale jeśli pokonasz pierwsze trudności, zyskasz świetną pasję.

Jak przygotować się na pierwszy trening zapaśniczy? W kilku podstawowych krokach:

  • znajdź odpowiedni klub zapaśniczy albo klub sportów walki, który ma grupy zapaśnicze

  • sprawdź, czy sekcja zapaśnicza ma grupy początkujące

  • na pierwszy trening zapasów zabierz podstawowe rzeczy – wygodny sportowy strój, klapki i wodę

Twoja sprawność fizyczna szybko się poprawi, a treningi podstawowe zapasów pomogą w tym, żebyś żył aktywniej. Możesz liczyć na wiele ćwiczeń rozwijających Twoje ciało. Co jeszcze dają wszystkie sporty walki?

We wszystkich dyscyplinach ważna jest nie tylko siła fizyczna, ale też umiejętność myślenia taktycznego i szybkiego podejmowania decyzji. Trenowanie zapasów kształtuje umysł, ucząc skutecznej strategii i zdolności do radzenia sobie z presją. Zapasami rządzi szereg zasad, takich jak szacunek dla przeciwnika, dyscyplina i wytrwałość. Trenując zapasy, uczysz się pokonywania trudności, zarządzania emocjami i pracowania nad sobą.

Widzisz więc, że plusy dotyczą nie tylko czysto fizycznego aspektu, ale też doprowadzą do rozwoju mentalnego.

Jak zacząć trenować zapasy?

Zapasy a inne sporty walki

Zapasy to świetna baza do tego, żeby trenować inne sporty walki – wielu czołowych zawodników MMA wywodzi się z wrestlingu, co mówi samo za siebie. Już w pierwszych miesiącach zdołasz nauczyć się lepszej koordynacji swoich ruchów, a w parze ze zwinnością i siłą wniosek jest jasny – to zdecydowanie dobry sport walki, który możesz wykorzystać w przyszłości. Profesjonalni zapaśnicy świetnie odnajdują się też w innych dyscyplinach, imponują swoją dynamiką i wytrzymałością.

To też ważne jeśli chodzi o treningi dzieci – zapasy są świetną szkołą charakteru, budują pewność siebie, a plusy zostają na całe życie. Nie ma przeszkód, żeby zacząć trenować już jako osoba dorosła – lekcje dla początkujących nadają się dla każdego i nie musisz obawiać się, że zostaniesz od razu rzucony na głęboką wodę – dobry wybór szkoły zapaśniczej rozwiąże ten problem.

Trening zapaśniczy – jak zadbać o bezpieczeństwo

Warto zacząć trenować zapasy z głową, dbając jednocześnie o bezpieczeństwo podczas treningów. Odpowiedni sprzęt do zapasów w dużej mierze rozwiąże tę kwestię, dlatego sprawdź, co powinieneś kupić w pierwszej kolejności.

Buty do zapasów

Buty do zapasów to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia. Zapewniają stabilność i przyczepność do maty, umożliwiając zawodnikowi swobodne poruszanie się i skuteczne wykonywanie technik. Dzięki nim unikniesz też urazów stóp, walcząc z kimś, kto ma na stopach odpowiednie obuwie.

To jeden z droższych elementów sprzętu, ale możesz wierzyć na słowo – poczujesz zdecydowaną różnicę w jakości treningów.

Strój do zapasów

Odpowiedni strój do zapasów jest kluczowy dla komfortu i bezpieczeństwa, zapewnia bardzo dużą wygodę, jest też wytrzymały i trwały. Stworzony z myślą o tym, że musi przetrwać trudne treningi, w których jest bardzo dużo fizycznej walki, umożliwi maksymalnie swobodne poruszanie się.

Ochraniacz szczęki

Ochraniacz szczęki to niezbędny element ochronny podczas treningów i walk. Choć w tym konkretnym sporcie nie ma uderzeń, to jednak czasem dochodzi do zderzeń podczas zmagań, które mogą spowodować urazy zębów. Szansa nie jest może ogromna, ale zdecydowanie bardziej warto zadbać o ochronę, niż później żałować.

Ochraniacze na uszy

Ci, którzy trenują zapasy od lat i regularnie startują na zawodach, prawdopodobnie musieli zmierzyć się z tak zwanymi kalafiorami. To regularne, tępe urazy uszu, które mogą skutkować zmianami w ich strukturze. To bardzo charakterystyczne dla wrestlerów i zawodników BJJ, jednak można ich uniknąć.

Ochraniacz zapaśniczy na uszy pomoże zminimalizować ryzyko kontuzji i utrzymanie zdrowego stanu uszu – w skrajnych przypadkach kalafiory mogą odbić się niekorzystnie na Twoim słuchu.

Ochraniacze kolan do zapasów

Ochraniacze kolan do zapasów to dodatek, który może się przydać – zapewniają one ochronę stawom kolanowym, które są narażone na większe obciążenia oraz wszelkiego rodzaju otarcia. Sprzyjają bezpieczeństwu i dają większy komfort treningu.

Zapasy mogą stać się dla Ciebie świetną odskocznią od codzienności, możesz dzięki nim zadbać o swoje ciało i umysł, a także nawiązać nowe znajomości. Większość ludzi, których spotkasz w klubie, będzie nastawiona pozytywnie – każdy nowy trenujący to kolejna osoba, która dołącza do zapaśniczej rodziny. Znalezienie odpowiedniego klubu zapaśniczego może otworzyć nowy rozdział w Twoim życiu i dać Ci masę korzyści.

Zaczynając przygodę z zapasami, warto pamiętać o kompleksowym podejściu, które obejmuje nie tylko intensywne treningi, ale również dbałość o właściwy sprzęt. Buty do zapasów, strój, ochraniacze i pozostałe elementy pełnią kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i komfortu podczas treningów.

prócz tego, zapasy rozwijają umiejętności fizyczne i mentalne, a także kształtują charakter, co sprawia, że są nie tylko sportem, ale również pasją życia.

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.