Jeśli jeszcze nie masz w swojej szafie żadnego rashguarda, a uprawiasz sport i cieszysz się aktywnym trybem życia, być może nadszedł czas, żeby rozejrzeć się za tą częścią garderoby.
To wszechstronna odzież sportowa, która daje Ci ochronę skóry, komfort, termoregulację i wsparcie mięśni – korzystają z niej miłośnicy sportów walki, ale nie tylko. Niezależnie od tego, by chodzisz na siłownię, uprawiasz crossfit, biegasz czy jeździsz na rowerze, rashguard sprawdzi się przy Twoich aktywnościach.
Wybór tego elementu treningowego sprzętu jest w tym momencie bardzo szeroki, a korzystają z niego zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Dlatego przejdźmy do tematu – rashguardy męskie vs rashguardy damskie – jakie są różnice?
Czym charakteryzuje się rashguard męski?
Rashguardy są wykonane z elastycznych, trwałych i szybkoschnących materiałów, takich jak poliester, nylon, spandex czy lycra. Te tkaniny zapewniają doskonałą elastyczność, co pozwala na pełny zakres ruchów podczas aktywności fizycznej, ściśle przylegając do ciała.
Płaskie szwy sprawiają, że nie ma mowy o otarciach i podrażnieniach skóry. Do tego dochodzi ochrona podczas przebywania na słońcu, efektywne odprowadzanie potu i ochrona przed otarciami i infekcjami skóry.
Czym rashguard męski różni się od wersji przeznaczonej dla kobiet? Jeśli chodzi o zastosowanie, właściwości i właściwie wszystko, co jest istotne, nie ma tu większych różnic. Najważniejszy w tym przypadku jest krój, który uwzględnia różnice anatomiczne między kobietami i mężczyznami oraz styl.
Czym charakteryzuje się rashguard damski?
Rashguard damski zachowuje wszystkie najważniejsze cechy swojego męskiego odpowiednika, co sprawia, że to idealna odzież do treningów – zwłaszcza takich jak treningi sportów walki, w których nie brakuje kontaktu z rywalem i matą. Damską wersję rashguarda poznasz na pierwszy rzut oka – jest ona zaprojektowana z uwzględnieniem kobiecej sylwetki, która odznacza się wyższą talią i barkami, szerszymi biodrami, bierze też oczywiście pod uwagę biust – niektóre damskie rashguardy mają wbudowane w strategicznych miejscach dodatkowe warstwy materiału lub wewnętrzne topy. Jeśli tego brakuje, możesz wykorzystać też stanik sportowy pod rashguardem. Krój męskiego rashguarda jest więc znacznie prostszy.
Inna będzie też rozmiarówka i bez problemu uda się znaleźć strój, który będzie dopasowany do damskich gabarytów. Wiemy, że w sportach walki przez lata nie było to oczywiste w przypadku rozmaitego sprzętu, takiego jak na przykład damskie ochraniacze na piszczele, ochraniacze na łokcie i kolana czy choćby rękawice – niektóre modele rzadko kiedy można znaleźć w niższych wersjach wagowych, a do tego ich dopasowanie do mniejszych kobiecych dłoni pozostawiało wiele do życzenia. Z roku na rok w sportach walki kobietom jest jednak coraz łatwiej znaleźć sprzęt, który został zrobiony specjalnie dla nich.
Kolejną kwestią jest design – obecnie znajdziesz sporą różnorodność wzorów i kolorów, które mają bardziej odpowiadać kobiecym gustom. To jest już jednak kwestią indywidualną – wiemy z autopsji, że niektóre kobiety nie szukają wcale typowo kobiecego designu, chcą czegoś stonowanego, co nie będzie rzucało się w oczy. Klasyczne rozwiązania zawsze są w cenie, ale rashguard to, oprócz wszystkich praktycznych zalet, także sposób na wyrażanie siebie, także warto szukać czegoś, co odda Twój charakter, styl i w pełni pokaże estetykę, która do Ciebie przemawia.
Podsumowując – rashguardy damskie i męskie różnią się krojem, dopasowaniem, designem i specyfiką anatomii oraz estetyki, które uwzględniają preferencje kobiet i mężczyzn. Damskie rashguardy są bardziej dopasowane do kobiecej sylwetki, a wzory mają trafiać w damskie preferencje, oferując większe zróżnicowanie kolorystyczne i ciekawszy design. Męskie rashguardy są zazwyczaj prostsze, bardziej funkcjonalne i skoncentrowane na dopasowaniu do męskiej budowy ciała.
Wszystkie te różnice sprawiają, że każdy może znaleźć odpowiedni rashguard, który najlepiej trafi w jego potrzeby, zapewniając komfort podczas różnych fizycznych aktywności.