Czy wrestling i zapasy to jedno i to samo? Choć samo znaczenie słowa jest jednoznaczne i oznacza „zapasy”, to w Polsce bardzo często pod tym terminem określa się rodzaj rozrywki sportowej, nastawionej na widowisko. Tak, to właśnie całe uniwersum, w którym na pierwszym miejscu stoi rozrywka, a zawodnicy odgrywają swoje role, angażując się w różne konflikty, które rozwiązują w ringu, w brutalny i często niekonwencjonalny sposób.

To show, który jest wyreżyserowany, jednak na pewno nie udawany – wymaga odpowiedniego przygotowania i fighterskich umiejętności.

Czym jest wrestling?

W największym uproszczeniu – wrestling jest sportem walki, w którym dwóch zawodników stara się zdobyć przewagę nad przeciwnikiem poprzez fizyczną siłę, zwinność, taktykę i techniki zapaśnicze. To są punkty wspólne dla  popularnego w Stanach show i typowych zapasów.

O ile w tej sportowej wersji zapasów walki odbywają się na specjalnie przygotowanej macie, a zwycięstwo może być osiągnięte poprzez przewrócenie przeciwnika na plecy, uzyskanie większej liczby punktów, lub wykonanie specjalnego ruchu zwycięstwa, w nastawionym na rozrywkę wrestlingu pojedynki wyglądają inaczej i panuje w nich, nomen omen, „wolna amerykanka”. Nie brakuje uderzeń i zachowań, które na pewno nie przeszłyby w zapasach.

Wrestling - widowiskowy sport nie tylko w USA

Gwiazda wrestlingu – sportowiec czy showman?

Wrestling to w dużej mierze postacie – to zawodnicy tacy jak Hulk Hogan, Andre The Giant, The Undertaker, Steve Austin czy The Rock – każdy z nich to legenda wrestlingu. Często zdarza się też, że zawodnicy po zakończeniu kariery próbują swoich sił na przykład w przemyśle filmowym – Hollywood często korzysta z usług sportowców z World Wrestling Entertainment.

W większości ludzie Ci mają solidne zaplecze sportowe, do którego dodają pomysł na siebie jako postaci, starając się rozkochać w sobie ludzi lub wręcz przeciwnie – wywołać ich niechęć. W każdym wypadku chodzi jednak o wywołanie emocji.

Trening dla fanów wrestlingu

Amerykański wrestling to coś, co nie do końca rozwinęło skrzydła w Polsce i możesz mieć problemy, żeby znaleźć szkołę wrestlingu w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Na pewno nie można jednak powiedzieć, że polskie organizacje wrestlingu są mało aktywne a na krajowej scenie nie dzieje się nic – gale mają jednak przede wszystkim undergroundowy charakter.

Jeśli znajdziesz miejsce, które zajmuje się typowym amerykańskim wrestlingiem, będziesz musiał nauczyć się nie tylko walki, ale też całego zachowania na scenie, którą jest ring, popracować nad swoim warsztatem aktorskim i nauczyć się wcielać w postać, którą stworzysz.

Zdecydowanie popularniejszym sportem są zapasy w stylu klasycznym lub wolnym, które stanowią świetną bazę pod wrestling. Zdecydowanie łatwiej będzie też pójść na zajęcia i spróbować swoich sił w tej dyscyplinie.

Jak to zrobić? W kilku prostych krokach prezentuje się to następująco:

Znajdź klub zapaśniczy

Wielu miastach istnieją kluby zapaśnicze, gdzie można rozpocząć treningi. Instruktorzy pomagają zarówno początkującym, jak i zaawansowanym zapaśnikom rozwijać swoje umiejętności.

Sprawdź opinie, idź na pierwszy trening i zobacz, czy będzie Ci to pasować.

Znajdź odpowiednią odzież i sprzęt

Do treningów wrestlingu i zapasów potrzebujesz odzieży, która umożliwi swobodę ruchu. Elastyczne spodenki oraz dopasowany do ciała t-shirt to podstawowe elementy. Bardziej zaawansowani zawodnicy powinni zaopatrzyć się w buty do wrestlingu i trykot zapaśniczy. Specjalne buty zapaśnicze zapewniają przyczepność na macie, co umożliwia lepszą kontrolę nad ruchem. Wyprofilowane podeszwy zabezpieczają przed kontuzjami, a jednocześnie pozwalają na swobodę poruszania się.

Podczas walki w wrestlingu, szczególnie podczas treningów, łokcie i kolana narażone są na urazy. Ochraniacze zapewniają dodatkową ochronę, absorbując siłę uderzenia i redukując ryzyko kontuzji.

Ochraniacze na łokcie i kolana chronią te ważne stawy przed urazami, co jest kluczowe dla długotrwałego utrzymania aktywności zapaśniczej.

Warto też postawić na ochraniacze na krocze, żeby zabezpieczyć się przed przypadkowym i bolesnym urazem.

Trenuj i nabieraj kondycji fizycznej

Wrestling i zapasy wymagają dobrej kondycji fizycznej. Regularne treningi cardio, takie jak bieganie czy rower, pomogą w budowaniu wytrzymałości. Spokojnie, nie musisz przyjść na pierwsze zajęcia z idealnej formie – chodzisz tam właśnie po to, żeby ją zbudować.

Podstawowe techniki, takie jak podnoszenie nóg, rzuty i blokowanie ataków, są kluczowe dla sukcesu w wrestlingu. Regularna praktyka z trenerem i kolegami z maty pomoże ci je opanować.

Podsumowując, wrestling, w porównaniu do zapasów, to nie tylko sport, ale też cała otoczka wokół niego, odgrywania ról, robienia show i dostarczania publiczności rozrywki. Zarówno w wydaniu sportowym, jak i czysto rozrywkowym, będzie to coś wymagającego odpowiedniego nastawienia, pracy nad sobą i konsekwencji w treningach. Efekty będą jednak warte wysiłku, a pasja do sportu na pewno da Ci masę satysfakcji.

Pamiętaj tylko, żeby zadbać o swoje bezpieczeństwo i odpowiedni sprzęt, który pomoże Ci w treningach.

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.