kiedy wymienić rękawice bokserskie?

Często zadajecie pytanie „kiedy wymienić rękawice bokserskie?” Jest ono jak najbardziej zasadne, dlatego na podstawie własnych doświadczeń, jak i zawodników, z którymi współpracujemy, przygotowaliśmy dla Was artykuł, ułatwiający podjęcie tej decyzji.

Kiedy nadchodzi moment na wymianę sprzętu? Twoje pierwsze rękawice powinny wytrzymać od roku do dwóch lat. Po tym okresie szykuj się na nowe zakupy. Oczywiście jest to okres orientacyjny i zależy od wielu czynników, jak na przykład: częstotliwość treningów, rodzaje treningów, to czy wystarczająco dbałeś o rękawice i jakiej są jakości. Kiedy bokser lub zawodnik MMA kupuje sprzęt, często skupia się głównie na cenie – nie jest to wystarczające. Nabywając nową parę rękawic bokserskich, należy zwrócić uwagę na znacznie więcej. Jeżeli skupisz się na jakości, a nie na cenie, to w nadchodzących latach treningów będziesz musiał wymieniać rękawice znacznie rzadziej. Istnieje również wiele różnych sposobów na wydłużenie żywotności rękawic bokserskich bez względu na ich typ, o czym przeczytasz TUTAJ.

OZNAKI ŚWIADCZĄCE O TYM, ŻE NALEŻY WYMIENIĆ RĘKAWICE

 • Rozdarcie materiału
  Jeśli skóra (naturalna lub syntetyczna) Twoich rękawic uległa rozerwaniu, to znak, że nadszedł czas, aby je wymienić. Rozdarcie odsłania wkład rękawic, a ten potencjalnie może zadrapać sparingpartnera lub nas samych. Poprzez rozdarcia wkład może również wypadać w kawałkach, uszczuplając warstwę tłumiącą siłę uderzenia.
 • Brzydki zapach
  Kolejnym powodem do wymiany rękawic jest utrzymujący się nieprzyjemny zapach. W końcu rękawice bokserskie i inny sprzęt treningowy po wielu sesjach treningowych może zacząć zwyczajnie nieprzyjemnie pachnieć. Na początku możemy temu przeciwdziałać, wietrząc rękawice i stosując odświeżacze, ale po dłuższym czasie nic nie da się z tym zrobić. Brzydki zapach może wsiąknąć w rękawice na tyle, że będzie nie do zniesienia i usunięcia. W takim wypadku pozbądź się ich – koledzy z klubu docenią Twoją decyzję ;). Jeśli ktoś nie wie, kiedy wymienić rękawice bokserskie, może też dowie się czegoś na podstawie Twojej decyzji. Ponadto zbyt długo używane rękawice mogą być siedliskiem wszelakiej maści mikrobów, które mogą bezpośrednio zagrozić Twojemu zdrowiu, a chyba chciałbyś tego uniknąć…
 • Zużyte rzepy
  Rzep na zapięciu rękawic to element, który ma swoją określoną żywotność i jako taki w końcu traci swoją przyczepność. Kiedy tak się stanie, jest to kolejny sygnał, który trzeba wziąć pod uwagę przy decyzji o zmianie rękawic. Nie chciałbyś przecież, żeby Twoje rękawice stale rozpinały się podczas treningu. Aby zapewnić optymalne wsparcie nadgarstka i bezpieczeństwo, ważne jest, aby rękawice były odpowiednio zabezpieczone w rejonie nadgarstka.
 • Czas
  Większość rękawic bokserskich wytrzymuje od 1 do 2 lat przy rekreacyjnym użytkowaniu. Jeżeli jednak należysz do osób, które trenują intensywnie, możesz nastawić się na wymianę rękawic bokserskich w mniej niż rok. Jest to szczególnie ważne, zwłaszcza jeśli mówimy o rękawicach przeznaczonych do sparingów. Jeżeli będziesz sparował w mocno zużytych rękawicach, to możesz narazić na niebezpieczeństwo siebie (kontuzja dłoni) lub co gorsza swojego sparingpartnera (złamanie kości twarzoczaszki). Długie i intensywne treningi wyrabiają i ubijają wkład tłumiący, przez co staje się on twardy i nie amortyzuje właściwie siły uderzeń. Moment, w którym bezpieczeństwo trenującego i przeciwników zostaje narażone, to właśnie ten, kiedy należy wymienić rękawice bokserskie.
Kiedy wymienić rękawice bokserskie

Postaw na jakość, jeśli chcesz, aby Twoje rękawice były trwałe

Cena jest w pewnym stopniu dobrym wskaźnikiem jakości przy wyborze pary rękawic bokserskich. Chociaż nie musisz przesadzać i kupować od razu tych najdroższych, wybór rękawic lepszych niż przeciętne z pewnością zwróci się w postaci dłuższego czasu użytkowania. Droższe rękawice bokserskie są zwykle wykonane ze skóry lub wysokiej jakości tworzyw sztucznych jak mikrofibra, a materiały te są mniej podatne na rozdarcie lub szybkie zużycie. Więcej o materiałach z jakich wykonuje się rękawice bokserskie możesz przeczytać TUTAJ

Warto wydać trochę więcej na rękawice bokserskie i otrzymać produkt, który posłuży dłużej niż tańsza opcja. Mówimy tu również o zdrowiu i ochronie twoich dłoni i nadgarstków – tańsze rękawice przy intensywnych i poważnych treningach to nie jest najlepszy pomysł. Ręka ludzka to niezwykle delikatna i skomplikowana część ludzkiego ciała. Ma aż dwadzieścia siedem kości, które są podatne na złamania, zwłaszcza przy dużej wadze trenującego i mocnych uderzeniach, dlatego wybierz właściwe rękawice i odpowiednio chroń swoje dłonie.

Dużo wspominaliśmy o cenie, ale naprawdę nie musi to być fortuna, bardzo solidne rękawice możecie nabyć w przedziale poniżej 300, a często nawet 200 złotych. Ze swojej strony polecamy rękawice bokserskie marek RDX i StormCloud. Nie wyczyszczą twojej kieszeni, a są wykonane z naprawdę solidnych materiałów. Polecamy jednak wybrać te ze skóry naturalnej.

Kiedy wymienić rękawice bokserskie – podsumowanie

Mamy nadzieję, że artykuł rozwieje Wasze wątpliwości odnośnie tego, kiedy wymienić rękawice bokserskie. Jeszcze raz zachęcamy też do zapoznania się z artykułem „jak dbać o sprzęt do sportów walki” który będzie przydatny w wydłużeniu żywotności Twoich rękawic. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące trwałości rękawic lub ich konserwacji, śmiało skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta :).

P.S.
Powyższe porady odnieśliśmy do rękawic bokserskich, ale tak naprawdę są one uniwersalne względem sprzętu treningowego i sprawdzą się także wobec rękawic do MMA, kasków bokserskich, czy ochraniaczy na piszczele.

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.

Ze sportowym pozdrowieniem
Kuba Lejwoda
Zespół MMAniak.pl