Musisz być wysportowany, żeby w ogóle zacząć. Jeśli jesteś agresywny, będziesz bardziej agresywny. Nie masz po co trenować, jeśli nie chcesz brać udziału w zawodach. Treningi musisz zacząć w młodym wieku, żeby coś osiągnąć. To tylko kilka mitów, które dotyczą sportów walki. Czy możemy dopisać do nich mity o ochraniaczach SZCZĘKI? W których z nich może być chociaż odrobina prawdy?

Pewnie każdy, kto trenuje sporty walki, spotkał się z którymś ze stwierdzeń, które przytoczyliśmy wyżej. Ile w nich prawdy?

Mitów, które narosły wokół sportów walki, są dziesiątki. Nawet, jeśli w swoim życiu byliśmy na kilku treningach, pewnie mieliśmy okazję porozmawiać z kimś, kto wierzy w kilka z nich. Jak daleko od prawdy są teorie, które dotyczą ochraniaczy na zęby? Tak, ich również nie brakuje. Zmierzmy się z pięcioma najbardziej popularnymi. 

1. mity o ochraniaczach szczęki – potrzebujesz ich na górną i dolną szczękę

Zaczynamy od czegoś, co można zweryfikować błyskawicznie. Wystarczy zerknąć na ofertę sklepów, które mają w swojej ofercie ochraniacze na zęby (oczywiście w tym miejscu polecamy MMAniak.pl). Ile „szczęk” na górne i dolne zęby znajdziecie? Podpowiemy – niewiele. I sytuacja nie wygląda tak bez przyczyny.

Powód jest prosty i jednocześnie kończący dyskusję: ochrona górnej szczęki jest dla większości osób w stu procentach wystarczająca. Wyjątkiem będą tu ci, którzy noszą pełny aparat ortodontyczny.  W tym miejscu możemy płynnie przejść do opinii, z którą także mogliście się zetknąć – my w naszej pracy mieliśmy to doświadczenie, co tylko potwierdza, że mity o ochraniaczach szczęki mają się dobrze.

Mity o ochraniaczach szczęki są powszechne

2. Ludzie z aparatami ortodontycznymi nie znajdą ochraniacza dla siebie

Noszenie aparatu może wiązać się z pewnymi problemami, ale w takim wypadku faktycznie należy zadbać o maksymalną ochronę, by uniknąć skaleczeń i komplikacji, które mogą powstać przy uszkodzeniu aparatu. Ochraniaczy przeznaczonych specjalnie do tego nie brakuje. Przykład? Chociażby ochraniacz Opro Ochraniacz Lower Braces, zaprojektowany specjalnie dla osób noszących aparat ortodontyczny na dolnej szczęce.

Używanie tylko górnej szczęki daje o wiele większy komfort i pozwala swobodnie oddychać. A jak już pewnie zdążyliście się zorientować, w walce to coś, czego nie można przecenić. 

Wchodzimy głębiej w mity o ochraniaczach szczęki. Czas na ten, który jest w tym zestawieniu prawdziwą perełką.

3. Ochraniacz na zęby ochroni cię przed wstrząsem mózgu

Można ująć to krótko – ochraniacze na zęby chronią… zdrowie. Nie, nie tylko zęby, ale również szczękę, twarzoczaszkę i tkanki miękkie w jamie ustnej. Kontuzje spowodowane uderzeniami w twarz są rozmaite, od lekkich, kiedy (szczęśliwie) doznamy tylko rozcięcia dziąseł lub ust, aż po takie, które mogą postawić pod znakiem zapytania dalsze treningi czy zawodniczą karierę, nie mówiąc już o codziennym funkcjonowaniu.

Ochraniacz na szczękę, choć może wydawać się niepozornym dodatkiem do twojego treningowego sprzętu, jest kluczowy. Niestety, niektórzy przekonują się o tym, kiedy jest już o jeden cios za późno. Dobrej jakości i prawidłowo dopasowana „szczęka” daje większe (zdaniem Amerykańskiego Stowarzyszenia Dentystów aż 60 razy) szanse na zachowanie kompletnego uzębienia i, co także nie jest bez znaczenia, uniknięcie kosztownych i niezbyt przyjemnych zabiegów u stomatologa lub ortodonty. 

Mitem nie jest na pewno to, że przyjmowanie dużej ilości tępych uderzeń, urazy głowy i szyi mogą wpływać na zdolności poznawcze i funkcje motoryczne. W perspektywie lat będą prowadzić do uszkodzeń mózgu i zmian neurodegeneracyjnych. To fakty. 

I choć chcielibyśmy, żeby było inaczej, to ochraniacz na zęby nie ochroni Twojego mózgu. Nie istnieją żadne wiarygodne badania, które by to potwierdzały. Jeśli ktoś reklamuje swoje produkty podobnymi hasłami, to na pewno warto drugi raz przemyśleć zakup.

4.Większy ochraniacz to lepszy ochraniacz

Napiszmy to od razu – jedną z najważniejszych cech sprzętu do sportów walki jest wygoda użytkownika. Jeśli chcesz podczas całego ćwiczenia, sparingu czy walki walczyć o oddech, to dobranie zbyt dużej „szczęki” skończy się właśnie w ten sposób. 

Do tego problemy z dopasowaniem mogą spowodować efekt odwrotny od zamierzonego – krótko mówiąc, Twój ochraniacz nie będzie spełniał swojej podstawowej funkcji. O ile w modzie noszenie oversizowych rzeczy może być fajne, w sportach walki będzie po prostu niebezpieczne. W tej kwestii, jaką stanowią mity o ochraniaczach szczęki, ten może być naprawdę niebezpieczny.

Czytaj także:

5.Drogi, indywidualnie dopasowany ochraniacz chroni lepiej

Personalizowane ochraniacze na zęby na pewno mają jedną ogromną zaletę – chodzi jednak nie o samo bezpieczeństwo, a wygodę. Dla wielu ludzi formowanie „szczęki” może być problematyczne, (chociaż umówmy się, nie jest to fizyka jądrowa) . 

W procesie wytwarzania spersonalizowanych ochraniaczy biorą udział technicy dentystyczni i stomatolodzy. Choć komfort jest duży, to jednocześnie cały proces wiąże się z dużymi kosztami – za taki ochraniacz zapłacimy kilkaset złotych. 

Firmy, które zaopatrują zawodników, jak choćby OPRO, oficjalny dostawca UFC, konsultują się z czołowymi dentystami i ortodontami, stosują najnowsze technologie, a do tego muszą spełniać szereg wymagań, które stawiają przed nimi stowarzyszenia sportów walki. Komfort użytkowania może być nieco niższy (zwłaszcza, jeśli nie mamy doświadczenia w formowaniu „szczęki”), faktem jest jednak to, że ochrona będzie właściwie identyczna. 

Nie ma żadnych statystyk, które potwierdzają to, że indywidualnie dopasowane ochraniacze na zęby chronią lepiej niż zwykłe. Dlatego też, jeśli nie chcecie przepłacać, a zależy Wam na dobrych ochraniaczach, możecie bez obaw sięgać po „szczęki” dobrych, sprawdzonych marek.

Czy to wszystko? Niekoniecznie. Przybliżyliśmy temat, jakim są mity o ochraniaczach szczęki, ale dodatkowo możemy wspomnieć jeszcze o jednym – jeśli ktoś upiera się, że ochraniacz na zęby nie wymaga regularnego czyszczenia i może wytrzymać lata… no cóż, warto skłonić go do tego, żeby przemyślał to raz jeszcze. Tutaj nie trzeba wielkich badań, wystarczy zdrowy rozsądek.

Przesyłamy sportowe pozdrowienia, a jeśli szukacie wysokiej jakości ochraniaczy (i innych części swojego treningowego sprzętu), zapraszamy na MMAniak.pl.

Na zakończenie tylko tradycyjnie wspomnimy, że w naszym sklepie znajdziesz ogromny wybór szczęk bokserskich, dzięki którym nie będziesz się musiał martwić o swoje uzębienie. Zapraszamy!

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.