Rękawice bokserskie - wygoda i bezpieczeństwo podczas treningu

Rękawice bokserskie to podstawowy rodzaj ekwipunku każdej osoby trenującej sporty walki z elementami uderzeń. Dzięki dobraniu odpowiednich rękawic trening staje się bezpieczny i komfortowy. Chronią one dłonie przed stłuczeniami, stabilizują nadgarstek przez zwichnięciami, a partnera treningowego chronią przed bolesnymi kontuzjami twarzoczaszki. Bardzo ważne jest, aby rękawice bokserskie były wygodne i ich używanie nie przeszkadzało w treningu. Trening sportów walki powinien być przyjemnością i nie powinniśmy czuć dyskomfortu związanego z trenowaniem w niewygodnym sprzęcie.

Rodzaje rękawic bokserskich

Sklep MMAniak.pl oferuje szeroką ofertę rękawic bokserskich doskonale nadających się do treningu sportów walki. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się rękawice bokserskie dla dzieci. W zasadzie nie różnią się od produktów dla osób dorosłych, ale dla dzieci wybiera się z reguły mniejsze wagi rękawic – 6 oz, 8 oz lub maksymalnie 12 oz. Wynika to z młodego wieku i idącej za tym wagi oraz siły dziecka. Trenowanie w cięższym sprzęcie może powodować niepotrzebne przeciążenia u naszych pociech i prowadzi do błędów technicznych.

Wraz ze wzrostem popularności sportów walki jako ogólnej formy poprawy kondycji fizycznej wśród kobiet zainteresowaniem zaczęły się cieszyć damskie rękawice bokserskie. Kobiety należą do wymagającej grupy Klientów i coraz więcej producentów produkuje rękawice treningowe wyglądem odpowiadające damskim gustom. Takie produkty są bardzo często wykonane materiałów o dość jaskrawych kolorach np. różowy lub błękitny.

Coraz więcej kobiet preferuje także mniej damską kolorystykę i skupia się w większym stopniu na użyteczności produktu. W tym wypadku najczęściej wybierają one męskie modele rękawic, ale o znacznie mniejszej wadze niż mężczyźni - przeważnie 10 oz a czasami nawet 8 oz. Tak naprawdę nie ma żadnej różnicy w użyteczności rękawic, gdy używa ich kobieta czy mężczyzna. Można przyjąć, że wszystkie modele rękawic bokserskich są Unisex.

W sklepie MMAniak.pl znajduje się bogaty wybór rękawic bokserskich ze skóry naturalnej oraz syntetycznej. Skórzane rękawice bokserskie są wykonane z naturalnej skóry zwierzęcej - najczęściej z bydlęcej lub bawolej. Taka skóra jest bardzo wytrzymała na pęknięcia i zniszczenia. Rękawice syntetyczne są wykonane ze sztucznej mieszanki materiałów potocznie zwanych sztuczną skórą. Skład tych materiałów może się różnić w zależności od producenta, ale najczęściej jest to PVC lub PU.

Jeśli trenujesz boks tajski to zwróć uwagę na rękawice do muay thai. W tej kategorii umieściliśmy produkty, które naszym zdaniem dobrze sprawdzą się w tym sporcie. Ich konstrukcja różni się nieco od klasycznych rękawic bokserskich. Jest dostosowana do specyfiki walki w Muay Thai i elementów takich jak walka w klinczu czy przyjmowanie kopnięć.

Rękawice do boksu - ich rozmiary i wagi

Wiele osób, które nie mają jeszcze dużego doświadczenia i rozpoczynają swoją przygodę z boksem i muay thai zastanawia się jaki rozmiar rękawic do boksu wybrać. Tak naprawdę mając na myśli rozmiar, zazwyczaj chodzi o wagę rękawic. Wyrażona jest ona w uncjach (oz). Poniżej prezentujemy klasyfikację wag rękawic oraz ich zastosowanie:

waga 8 oz - 10 oz - rękawice przeznaczone dla dzieci, kobiet lub mężczyzn o wadze do 70 kg. Powinny być stosowane wyłącznie do treningu, tarczowania, pracy na worku. Z racji małej wagi nie jest zalecane używanie ich do sparingów

waga 12 oz - jest to najbardziej uniwersalna waga rękawic bokserskich stosowana do treningu ogólnorozwojowego, techniki, tarczowania, a nawet lekkich sparingów zadaniowych, bardzo dobrze nadają się dla początkujących

waga 14 oz - rękawice o wadze 14 oz mają podobne zastosowanie co produkty o wadze 12 oz, ale przeznaczone są dla osób nieco cięższych lub takich, które poprzez zastosowanie większych obciążeń chcą poprawić swoją wytrzymałość i szybkość uderzeń

waga 16 oz - 18 oz - najczęściej stosowana do sparingów lub przez osoby o ciężkiej wadze

Oprócz wagi rękawic do boksu pod uwagę należy również brać ich konstrukcję. Może się zdarzyć, że dwie różne rękawice od innych producentów mogą mieć tę samą wagę a wyglądać inaczej. Dla przykładu rękawice, które cechują się spłaszczoną budową, będą lepszym wyborem do uniwersalnego treningu. Rękawice do boksu, które cechują się smukłą budową, lepiej sprawdzą się podczas treningu na tarczach, ponieważ pozwalają na większą precyzję i punktowe uderzenia.