W świecie sportów walki takich jak MMA, boks, muay thai czy BJJ, wybór odpowiedniego stroju treningowego może mieć istotne znaczenie, zarówno dla wydajności treningu, jak i jego komfortu. Wielu trenujących zastanawia się nad wyborem – legginsy czy szorty treningowe. Obie te opcje mają swoje zalety, które widać wyraźniej zwłaszcza w kilku konkretnych sportach walki. Sprawdźmy, na co lepiej postawić i w jaki sposób powinno się optymalnie zadbać o komfort treningu.

Spodenki treningowe – klasyka i swoboda

Spodenki treningowe są tradycyjnym wyborem dla wielu osób trenujących sporty walki. Jesteś do nich przyzwyczajony, najczęściej masz je w szafie i kiedyś coś w nich trenowałeś. Znasz je i wiesz, że są wygodne. Ich krótszy fason i luźniejszy krój zapewniają swobodę ruchu, sprawdzały się w tych aktywnościach, które wcześniej wykonywałeś. Wniosek? Są idealne. Czy to prawda? W jakiejś części na pewno, ale prawdziwe spodenki do walki można przecież jeszcze podkręcić, żeby zyskać idealne spodenki do sztuk walki i sportów walki.

Zwykłe spodenki świetnie sprawdzą się, kiedy zaczynasz, później jednak można postawić na coś bardziej dopasowanego do dyscypliny, którą uprawiasz. Krótkie spodenki, które powstały z myślą o sportach walki, sprawdzą się jeszcze lepiej szczególnie w przypadku kopnięć czy technik z wykorzystaniem nóg, charakterystycznych dla kickboxingu czy muay thai i innych dyscyplin sportowych, spodenki grapplingowe nie będą przeszkadzać w parterze, a wysokiej jakości materiały sprawią, że wytrzymają intensywną pracę, której nie brakuje w MMA.

W niektórych przypadkach, spodenki treningowe mogą być bardziej preferowane przez praktykujących ze względu na tradycję. Dodatkowo, w klimatach ciepłych, spodenki treningowe mogą być po prostu bardziej komfortowe i praktyczne, pozwalając skórze na lepszą wentylację i ochłodę podczas treningów. Idealnym przykładem będą tutaj spodenki do muay thai.

Specyficzną częścią odzieży są spodenki do boksu, które są wyjątkowo charakterystyczne, z grubym elastycznym pasem, który też wyznacza linę, do której rywal może uderzać. W codziennym treningu sprawdzą się również praktycznie wszystkie spodenki, które są dedykowane też innym sportom walki.

Damski fightwear - czyli w co kobieta może ubrać się na trening

Legginsy do sportów walki – wygoda i elastyczność

Legginsy w sporcie to symbol wygody i wszechstronności. Legginsy do treningu zapewniają swobodę ruchu, co jest kluczowe podczas zajęć MMA i BJJ, gdzie wymagane są różnorodne ruchy, w tym kopnięcia, wykroki czy cały zestaw parterowych technik, które będziesz wykonywał na macie.

Tam, gdzie bliski kontakt z partnerem treningowym jest częsty, sportowe legginsy mogą dawać dużo korzyści, ponieważ ich gładka powierzchnia może zmniejszyć ryzyko zaczepienia się materiału i przeszkadzania w ruchach.

W BJJ, na przykład, legginsy mogą być przydatne podczas walki na macie, pomagając uniknąć otarć. Kompresyjne legginsy mają też korzystny wpływ na ukrwienie mięśni i ich regenerację.

Dodatkowo, dopasowany krój i właściwości odprowadzające wilgoć mogą pomóc utrzymać skórę suchą podczas intensywnego treningu, co jest kluczowe zwłaszcza w sportach, gdzie występuje duża aktywność fizyczna. Legginsy do BJJ to optymalny wybór na zajęcia no-gi.

Legginsy czy szorty – co wybrać?

Wszystko sprowadza się do najważniejszej kwestii – jakie są Twoje indywidualne preferencje i w czym czujesz się najlepiej? Jeśli odpowiedz sobie na to pytanie, będziesz zdecydowanie bliżej tego, by postawić na właściwy sprzęt.

Mieszane sztuki walki są sportem, w którym sprawdzą się zarówno spodenki do MMA i legginsy do MMA. Jeśli chodzi o kickboxing, muay thai czy K-1, legginsy mogą wiązać się z problemami przy zakładaniu ochraniaczy na piszczele, których rzepy mogą irytująco zaczepiać się o materiał.

Liczy się też oczywiście przeznaczenie tego elementu ubioru – trenowanie BJJ w spodenkach do tajskiego boksu może nie być najlepszym możliwym przeżyciem, a legginsy pod kimono będą zdecydowanie dobrą opcją. W każdym przypadku docenisz jednak takie pomysły przy ich projektowaniu jak technologia odprowadzania wilgoci.

Legginsy czy spodenki do sztuk walki to indywidualny element stroju treningowego

Ostatecznie, wybór między legginsami a spodenkami treningowymi w sporcie walki zależy od osobistych preferencji, rodzaju treningów oraz wygody. W przypadku MMA czy BJJ, legginsy mogą być bardziej praktyczne ze względu na kontakt z matą i różnorodność ruchów. Natomiast w boksie czy dyscyplinach stójkowych, gdzie często wykorzystuje się techniki kopnięć, spodenki treningowe mogą być bardziej naturalnym wyborem.

Niezależnie od preferowanego stroju, kluczową rolę odgrywa komfort, swoboda ruchu i materiał, który zapewnia odpowiednie wsparcie i wentylację, umożliwiając maksymalną wydajność podczas treningów sportów walki.

W naszym sklepie znajdziesz cały szereg rozmaitych spodenek, zaczynając od tych klasycznych, przez tradycyjne muay thai retro, aż po legginsy męskie i legginsy damskie.

 

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.