W świecie sportów walki często mówi się o kompleksowej formie fizycznej, która obejmuje nie tylko umiejętności techniczne, ale również siłę, szybkość, gibkość i wytrzymałość. Dlatego też pytanie, czy warto łączyć treningi sportów walki z treningiem siłowym, staje się kluczowe dla wielu zawodników i amatorów. Sporty walki a trening siłowy to zagadnienie, któremu warto się przyjrzeć bliżej, a sam trening siły nie kłóci się z tym, jakie są cechy typowego treningu sportów walki. Zastanówmy się nad tym, czy czy ćwiczenia siłowe mogą przynieść korzyści nie tylko zawodowcom, ale także tym, którzy uprawiają sporty walki rekreacyjnie. Po co i jak trenować siłę? Przeczytaj!

TRENING FIGHTERA – KLUCZOWE ELEMENTY

Siła, choć jednym z wielu elementów, jest niezaprzeczalnie istotnym składnikiem sukcesu w sportach walki. Warto jednak pamiętać, że nie można bazować tylko na niej – równie ważne są szybkość, zwinność, technika i wytrzymałość.

Dlatego trening siłowy w sportach walki powinien być traktowany jako uzupełnienie, a nie główny element programu treningowego. W połączeniu z treningiem sportów walki, może stanowić doskonałe narzędzie do osiągnięcia pełnej formy.

Sportowiec w sportach walki musi być wszechstronny, więc oprócz tego, by ćwiczyć na siłowni, pamiętaj, żeby robić trening kondycyjny, a sesja treningowa obejmowała możliwie więcej elementów – jeśli nie masz wystarczającej ilości czasu, trudno będzie wprowadzić odrębne jednostki treningowe. Na trening kompleksowy, który da Ci najlepsze efekty, mogą składać się trening techniczny, trening obwodowy, sparingi zadaniowe, praca nad takimi rzeczami jak dynamika, wytrzymałość – tak osiągniesz optymalną dyspozycję w ringu czy na macie.

Większa masa mięśniowa wiąże się z tym, że trzeba zapewnić swoim mięśniom tlen. więc budowa wydolności będzie tu absolutnie konieczna. Zadbaj o równowagę między częścią siłową i resztą elementów, które będzie zawierał Twój plan treningowy. Wprowadzaj elementy treningu siłowego rozważnie.

trening siłowy

Trening siłowy w sportach walki – ważny element

Trening siłowy pozwala nie tylko zwiększyć ogólną siłę mięśniową, ale także poprawić stabilność, równowagę i koordynację ruchową. To kluczowe aspekty, które wpływają na skuteczność technik podczas walki. Ponadto, rozwinięta siła mięśniowa może pomóc w zminimalizowaniu ryzyka kontuzji poprzez wzmacnianie struktur wspierających ciało.

Wzrost masy mięśniowej musi przebiegać harmonijnie, więc zadbaj o to, by objętość treningu siłowego i kształtowanie siły nie przesłoniło Ci innych celów. Warto też zauważyć, ze trening siłowy dla kickboxerów może różnić się od tego, jak wygląda trening siłowy dla MMA czy trening bokserski.

Różne rodzaju treningu siłowego dadzą różne efekty – weź też po uwagę to, by ćwiczenia wykonywane na siłowni były bezpieczne i utrzymywały stabilność stawową.

Odpowiedni plan treningu siłowego

Aby trening siłowy był skuteczny, warto wprowadzić różnorodność ćwiczeń oraz skorzystać z różnych akcesoriów. Trzeba też odpowiednio dobrać poziom treningu siłowego dostosowany do Twoich możliwości.

Uprawianie sportów walki może być oczywiście czysto rekreacyjne i w przypadku, w którym nie zamierzasz startować i liczy się dla Ciebie tylko ruch, trening na siłowni nie jest obowiązkiem – siła jest ważna, ale w treningu sportowca, który trenuje dwa razy w tygodniu nie powinna być priorytetem.

Przygotuj plan treningu siłowego, który będzie dopasowany do czasu, którym dysponujesz i efektów, które chcesz osiągnąć. Możesz też dodać do niego treningi, w których wykorzystasz różne akcesoria, które poprawią efekty Twojej pracy.

Trening siły i nie tylko – akcesoria treningowe

Gumy oporowe doskonale nadają się do treningu funkcjonalnego, który rozwija zarówno siłę, jak i elastyczność. Piłka lekarska pozwala na pracę nad stabilizacją mięśniową i poprawę koordynacji. Hantle i ciężarki są klasyką siłowni, pozwalającą na izolowaną pracę nad poszczególnymi grupami mięśniowymi.

Kamizelki obciążeniowe stanowią doskonałe narzędzie do treningu wytrzymałościowego, jednocześnie rozwijając siłę rdzenia. Kettlebell natomiast to wszechstronny przyrząd, który angażuje wiele grup mięśniowych jednocześnie, co jest idealne dla fighterów, których trening wymaga koordynacji wielu ruchów.

Pracę z tymi narzędziami możesz wykonywać w domu, co na pewno może być dużym ułatwieniem.

Trening sztuk walki a trening na siłowni

Podsumowując, ćwiczenia pod sporty walki dobrze traktować tak, by rozwijać się kompleksowo i nie zaniedbywać żadnego aspektu i osiągnąć kompleksową formę fizyczną. Poprzez trening siłowy wspomożesz skuteczność i bezpieczeństwo podczas walki.

Wykorzystanie różnorodnych akcesoriów w treningu siłowym pozwoli na rozwinięcie różnych aspektów fizycznych, co przyczyni się do osiągnięcia pełni potencjału zarówno zawodników, jak i amatorów. Zadbajmy o równowagę i kompleksowy rozwój swojego ciała, a staniemy się kompletnymi fighterami na każdym polu walki.

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.