Twoje dziecko wybiera się na pierwszy trening MMA? To na pewno będzie ciekawa przygoda i nie musisz przesadnie się denerwować – w kilka akapitach pokażemy Ci, że rozpoczęcie treningu MMA nie jest rzeczą, której trzeba się obawiać i treningi osób początkujących na pewno okażą się strzałem w dziesiątkę.

Jak przygotować się do treningu i w co musisz zaopatrzyć swoje dziecko? Przeczytaj i sprawdź!

Pierwsze treningi – podstawowe kwestie

Ćwiczenia MMA to w dużej mierze mieszanka różnych elementów z innych sportów i sztuk. Treningi dla początkujących, z zwłaszcza treningi MMA dla dzieci, będą łączyły się z zabawą, żeby nie zniechęcić młodego człowieka. Nie musisz też martwić się, że Twój syn i córka wpadnie w środek ostrego boju, gdzie będzie sparować i walczyć na poważnie – do tego etapu trzeba dojść i z pewnością zdążysz się z tym oswoić.

Pierwszy trening sportów walki wymaga przede wszystkim chęci, nie trzeba się specjalnie do tego przygotowywać – nikt też nie spodziewa się, że Twoje dziecko wkroczy na treningową salę w pełnym sprzęcie, z kompletem rękawic i ochraniaczy. Sprzęt to jednak ważna kwestia we wszystkich sportach walki i MMA nie jest tu wyjątkiem.

Z czasem, kiedy człowiek zdobywa coraz większe umiejętności i wie, że chce się dalej rozwijać, będzie potrzebował wyposażenia, które pozwoli mu trenować komfortowo. Rola sprzętu w treningu mieszanych sztuk walki jest właśnie taka – ma dawać bezpieczeństwo i komfort, dzięki którym nauka będzie łatwiejsza.

Treningi MMA dla dzieci to świetna rozrywka i szansa na rozwój fizyczny i psychiczny

Przykładowy trening – czy trzeba przygotować się fizycznie?

Jeśli jesteś już na zajęciach, pamiętaj, że zawsze możesz porozmawiać z trenerem, a on z pewnością powie Ci, co konkretnie masz kupić, kiedy to zrobić i na jaki sprzęt postawić. Co ubrać na pierwszy trening? Cokolwiek wygodnego będzie w porządku.

Trening MMA wymaga głównie zaangażowania, a wygląd pierwszego treningu nie będzie prawdopodobnie różnił się od tego, co będzie towarzyszyło zajęciom innych dyscyplin – ogólnorozwojowa rozgrzewka, zabawy, ćwiczenia w parach, pokazywanie technik przez trenera.

Fizyczne przygotowanie nie jest konieczne – formę szlifuje się już na zajęciach, w końcu od tego one są. Najważniejsze jest to, by w ogóle rozpocząć treningi. Dojście do wszystkiego innego jest tylko kwestią czasu.

Jak skompletować sprzęt?

Nie musisz kupować wszystkiego naraz, sprzęt treningowy MMA składa się z wielu różnych elementów – pod względem liczby akcesoriów, które przydają się na treningu, to chyba najbardziej wymagająca dyscyplina.

Młodego zawodnika MMA należy przede wszystkim wspierać i dbać o jego bezpieczeństwo. Zacznijmy od najważniejszej rzeczy, czyli od rękawic do MMA.

Może zdarzyć się, że kiedy pójdziesz na pierwszy trening MMA, trener podpowie, że powinieneś nabyć wyłącznie rękawice do MMA – będą to typowe rękawice sparingowe o wadze ok. 7 oz (uncji), chroniące dłonie i umożliwiające komfortowe trenowanie. Spokojnie, sparingowe to tylko nazwa, która nie określa jedynego celu treningu w tych rękawicach MMA – bardzo dobrze sprawdzają się w zwykłym treningu uderzeń.

Takie rękawice mają grubszą budowę, która wybacza techniczne błędy, mogące spowodować kontuzję sobie albo partnerowi.

Pamiętaj o tym, że MMA jest dość młodym i skomplikowanym sportem, gdzie trenerzy mają naprawdę duże pole do popisu jeśli chodzi o sposoby prowadzenia treningu i rozłożenie proporcji pomiędzy ćwiczeniami w parterze czy stójce. W mieszanych sztukach walki nie brakuje też ćwiczeń typowo bokserskich i wiadomo, że do tego najlepsze będą typowe rękawice bokserskie.

Rękawice do MMA z czasem staną się podstawowym narzędziem treningów MMA młodego człowieka. Przejdźmy do tego, co może najbardziej zaprzątać głowę rodzica, czyli tego, jak zmniejszyć ryzyko kontuzji.

Treningi dla początkujących – ochraniacze

Chcąc trenować sztuki walki, koniecznie trzeba zaopatrzyć się w ochraniacze – im szybciej to nastąpi, tym lepiej dla Twojego dziecka. MMA jest sportem, w którym miesza się płaszczyzny walki, stąd też sprzęt MMA obejmuje różnego rodzaju ochraniacze – począwszy od ochraniaczy na zęby, przez ochraniacze na piszczele, kolana czy chroniące głowę kaski.

Wybór ochraniaczy podyktuje oczywiście wygląd treningów, ale podstawą na początek powinna być szczęka oraz ochraniacze piszczeli. Dobry ochraniacz zębów zapewni bezpieczeństwo i pomoże uniknąć naprawdę nieprzyjemnych urazów. Nie wiąże się to ze zbyt dużym wydatkiem.

Ochraniacze goleni powinny być dopasowane przede wszystkim do wzrostu i wagi dziecka, zapewnią bezpieczeństwo kości piszczelowej i stopy. Ważne, by były jak najlżejsze i nie ograniczały możliwości swobodnego poruszania się i wyprowadzania kopnięć. Jeśli treningi MMA w wybranym klubie bazują na sprowadzeniach, walce w parterze lub po prostu nie kopie się na nich dużo, być może lepszym rozwiązaniem będzie zakup ochraniaczy bawełnianych.

W dalszych etapach warto zaopatrzyć dziecko w suspensor, czyli ochraniacz krocza, a także w kask – to jednak dopiero w momencie, w którym zaczną się sparingi. Zdecydowana większość trenerów poinformuje wcześniej o przejściu na ten poziom. Tutaj również powinieneś kierować się przede wszystkim wygodą – kask będzie spełniał swoją funkcję tylko wtedy, kiedy będzie odpowiednio dopasowany. W przeciwnym razie może wyrządzić więcej szkód niż dać pożytku.

Jak ubrać się na trening MMA?

Pamiętaj, że podstawą jest wygoda – tylko ona pozwoli czerpać dziecku radość z treningów i rozwijać swoje umiejętności.

Jasne, że młody zawodnik MMA może uprawiać tę dyscyplinę w niemal dowolnych krótkich spodenkach czy koszulce – początkowy sprzęt ma być po prostu sportowym ubiorem.

Jeśli Twoje dziecko będzie chciało kontynuować swoją przygodę, możesz zadbać o poprawę jego komfortu i wygody, a także dać mu coś, co zostało stworzone do sportów walki – chodzi tu na przykład o rashguard oraz spodenki do MMA. Rashguard to przylegająca do ciała koszulka kompresyjna, utrudniające też przeciwnikowi chwytanie i odprowadzająca nadmiar potu.

Spodenki MMA to specjalne szorty, które oprócz MMA są z powodzeniem stosowane również w innych sztukach walki np. grappling, boks, muay thai, kick-boxing. Krój różni się od modelu – to zarówno luźne spodenki z nogawkami do kolan, ale też obcisłe i przylegające szorty.

podsumowanie

Podsumowując, na trening MMA warto przyjść choćby z minimalną wiedzą, czym jest ten sport, niekoniecznie kupując każdy możliwy sprzęt, który początkowo będzie zalegał w szafie, czekając na swój moment.

Walka w klatce to bardzo odległa przyszłość, dlatego na starcie warto skupić się na zabawie i zadbać o bezpieczeństwo dziecka.

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.

Ze sportowym pozdrowieniem!
Zespół MMAniak.pl