Zapasy i boks to nie tylko sporty, ale także formy sztuki, dyscypliny i samodoskonalenia. Dla młodych zawodników, którzy dopiero wchodzą na wyższy poziom, odpowiednie obuwie stanie się nieodłącznym elementem sprzętu.

Początki będą oczywiście czasem, kiedy nie trzeba będzie wydawać fortuny na kosztowne wyposażenie, ale wraz z kolejnymi treningami, kiedy poziom zacznie wzrastać, trzeba będzie rozejrzeć się za tym, co pomoże młodemu zawodnikowi się rozwijać. Sprawdźmy zatem, jakie będą najlepsze dziecięce buty zapaśnicze lub buty bokserskie dla dziecka.

Buty bokserskie czy buty zapaśnicze dla dzieci – podstawy

Na początku warto wspomnieć o tym, że buty zapaśnicze dla dzieci są sprzętem zdecydowanie bardziej uniwersalnym – bez większych problemów możesz wysłać w nich swoje dziecko zarówno na trening zapasów, jak i na trening bokserski. Niestety, nie działa to w drugą stronę, dlatego jeśli chodzi o pierwsze tego typu sportowe obuwie, sugerujemy buty do zapasów.

Każde obuwie do tych dwóch sportów powinno cechować się tym, że będzie zapewniać doskonałe wsparcie stawów, kostek i stóp. Dobrze wyprofilowane buty z mocnymi, ale elastycznymi materiałami, które chronią stopę przed skręceniami czy kontuzjami i pozwolą na odbycie wielu treningów.

Ponadto, wygodne wyściełanie wnętrza buta bokserskiego zapewni komfort nawet podczas długotrwałego użytkowania – jest to ważne z powodu tego, że stopa będzie narażona na zapocenie. Wszystko to sprawi, że buty na macie będą zachowywać się tak jak powinny.

Jakie najlepsze buty zapaśnicze lub bokserskie dla dziecka?

Przyczepność i Trakcja

Przyczepność i trakcja to dwie bardzo ważne rzeczy, które muszą mieć dobre buty do walki dla dziecka. Podczas treningów sportów walki kluczowa jest stabilność. Obuwie dla dzieci wyposażone w odpowiednie podeszwy zapewniające przyczepność na macie bądź ringu mogą znacznie poprawić kontrolę nad ruchem.

Podeszwy gumowe z odpowiednim bieżnikiem lub wzorem są zazwyczaj najlepszym wyborem, umożliwiając swobodne poruszanie się i pewność w każdym kroku. Dziecięce buty zapaśnicze, tak samo jak te dla dorosłych, są po prostu integralną częścią zawodnika, dlatego ich konstrukcja jest opracowana tak, by jak najbardziej okalały stopę. Kąty w których zawodnicy ustawiają ją, wymusiły na producentach, by podeszwa w wychodziła i delikatnie okalała cholewę – zdecydowanie ułatwia to łapanie przyczepności w walce.

Konstrukcja dziecięcych butów do boksu wymusza na zawodniku większą pracę na śródstopiu, co ma korzystnie wpłynąć na dynamikę. Usztywniają też staw skokowy i nie są tak giętkie jak buty do wrestlingu.

Wytrzymałość i Waga

Co bez dwóch zdań łączy buty do boksu i buty do zapasów dla dzieci, to obciążenia, jakim będą poddawane na treningach. Dziecięcy sport wymaga od sprzętu dokładnie tego samego – wytrzymałości i wygody, której musisz szukać jeśli chodzi o wybór butów zapaśniczych albo bokserskich.

Dziecięce obuwie sportowe musi być przede wszystkim lekkie, aby nie krępować ruchów. Najczęściej będzie ono wykonane są z materiałów syntetycznych, które są bardzo wytrzymałe, a przy tym lekkie oraz przewiewne. Ta ostatnia cecha też jest bardzo ważna – tak ze względu na komfort, jak i fakt, że obuwie posłuży dziecku dłużej w lepszym stanie.

Buty zapaśnicze i bokserskie dla dzieci powinny być lekkie, dzięki temu nie będą ograniczać ruchów podczas treningu i walki.

Odpowiedni rozmiar i dopasowanie

Przejdźmy to czegoś, co jest absolutnie kluczowe dla komfortu treningów – odpowiedniego rozmiaru. To może być problematyczne, jednak wybieranie dziecięcych butów zapaśniczych różni się od wybierania innego obuwia. Ten sprzęt musi idealnie przylegać do stopy.

Ważne jest również, aby dziecko mogło swobodnie poruszać palcami i nie czuło się zbyt ciasno, co mogłoby wpłynąć na krążenie krwi. Niestety, z racji na to, że dzieci dynamicznie rosną, wygodne buty zapaśnicze to coś, co trzeba do tego procesu dopasować.

Poszczególne rozmiarówki uznanych firm, które produkują buty zapaśnicze dla dzieci i buty bokserskie dla dzieci, mogą się delikatnie od siebie różnić. Trzeba też wziąć pod uwagę takie czynniki jak szerokość i budowa stopy – stąd też wybór butów zapaśniczych nie będzie tak prosty jak innego obuwia.

konsultacja z trenerem lub specjalistą

Nie można pominąć porady trenera lub specjalisty, zwłaszcza przy wyborze tego specyficznego sprzętu. Każdy trener, który prowadzi grupy dziecięce, będzie w stanie zaproponować Ci przynajmniej kilka najbardziej popularnych modeli, którym warto się przyjrzeć.

W naszym sklepie też bez problemów otrzymasz poradę, a Twoje dziecko przymierzy każdy model, który znajdziesz w kategorii buty zapaśnicze dla dzieci.

podsumowanie

Wybór odpowiednich butów zapaśniczych lub bokserskich dla dziecka to istotny krok w zapewnieniu mu odpowiedniego komfortu, bezpieczeństwa i wydajności podczas treningów i zawodów.

Przyjrzenie się wspomnianym czynnikom – wsparciu, przyczepności, wytrzymałości, odpowiedniemu dopasowaniu oraz konsultacja z ekspertami – pomoże w podjęciu najlepszej decyzji.

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.

Ze sportowym pozdrowieniem!
Zespół MMAniak.pl