Trening bokserski lub trening któregokolwiek ze sportów walki jest nie tylko pasją, ale także doskonałym sposobem na rozwój fizyczny i emocjonalny dziecka. Kiedy zdecydujesz się wprowadzić swojego syna albo córkę w świat boksu, kickboxingu, muay thai czy K-1, jednym z kluczowych elementów jest wybór właściwych rękawic. Te idealne zapewnią bezpieczeństwo i komfort młodemu człowiekowi. Ale jaki rozmiar rękawic bokserskich dla dzieci wybrać? Przeczytaj i dowiedz się najważniejszych rzeczy!

Waga dziecięcych rękawic bokserskich i wiek dziecka

Dobieranie rozmiaru rękawic bokserskich dla dziecka rodzi kilka pytań już na starcie – 10 czy 12 oz, 12 czy 14 oz (uncji)? Skóra naturalna czy syntetyczna (syntetyczna)? Wiązane czy zapinane (rękawice na rzepy)? Na dwa odpowiedzieliśmy od razu, inne wymagają, by poświęcić im dłuższą chwilę.

Kiedy zastanawiasz się, jak wybrać rękawice bokserskie dla dzieci, pierwszą rzeczą , którą trzeba wziąć pod uwagę, są wiek i waga dziecka. Rękawice dla dzieci są wierną kopią rękawic, z których korzystają dorośli, muszą być jednak dopasowane do siły i specyfiki treningów dla najmłodszych (i trochę starszych). Rozmiar/waga rękawic będzie ściśle powiązana właśnie z wiekiem i wagą.

Cięższe rękawice bokserskie dla dzieci mogą okazać się przeszkodą w poprawnym uczeniu się technik, nie mówiąc już o tym, że fizycznie trening w źle dopasowanych rękawicach będzie po prostu trudny do zrobienia ze względu na zmęczenie mięśni, które spowodują. Zbyt lekkie mogą z kolei nie gwarantować wystarczającej ochrony dłoni, a wiadomo, że bezpieczeństwo dzieci jest kwestią absolutnie kluczową.

Generalnie sytuacja przedstawia się następująco – im cięższe dziecko, tym większe rękawice powinny być używane. Tabela rozmiarów przedstawia się następująco, ale pamiętaj, że to głównie orientacyjne wytyczne, a waga i siła często nie przystają do wieku. W takich sytuacjach zawsze możesz skonsultować się z trenerem.

Wiek:

 • 3–6 lat: rękawice do boksu 4–6 oz. (waga rękawic bokserskich dla dzieci)

 • 6–12 lat: Rękawice do boksu 6–8 oz. (waga rękawic bokserskich dla dzieci)

 • 12 i więcej lat: Rękawice do boksu 8–12 oz. (waga rękawic bokserskich dla dzieci)

Waga dziecka:

  • >30 kg: 4 oz

  • 30-45 kg: 6 oz

  • 45-55 kg: 8 oz

  • 55 kg< – 10-12 oz

Jakie prezent dla fightera wybrać? Opcji jest naprawdę dużo

Rodzaj treningu

Treningi różnych sportów walki mogą wymagać nieco innych rodzajów rękawic. Na przykład, jeśli Twoja pociecha trenuje kickboxing, muay thai czy K-1, rękawice o „tajskim profilu” będą jak najbardziej w porządku – są one nieco bardziej płaskie i dają większą mobilność nadgarstka, która pomaga w klinczu lub w przechwytywaniu kopnięć.

W większości przypadków trening dla młodych wojowników nie będzie wymagał specjalistycznej wiedzy, a charakterystyka rękawic amortyzujących nie będzie miała aż tak wielkiego znaczenia – ważne, by młody zawodnik dobrze się w nich czuł i aby nie były dla niego zbyt ciężkie.

Na początku treningów bokserskich wszyscy uczą się absolutnych podstaw – pozycji, poruszania się na nogach, trzymania gardy, wyprowadzania poszczególnych ciosów. Ćwiczenia w parach, które wymagają użycia rękawic, przychodzą przeważnie trochę później. Sparingi czy walki to rzecz, którą nie trzeba zajmować sobie głowy jeśli chodzi o treningi uderzanych sportów walki dla młodszych. Kiedy nadejdzie czas na to, by sprawdzać swoje umiejętności w konfrontacji z treningowymi partnerami, trener na pewno poinformuje o tym odpowiednio wcześniej. Na początku chodzi jednak głównie o zabawę i wyrobienie w sobie prawidłowych nawyków.

Starsze dzieci mogą spokojnie trenować w rękawicach 10 czy 12 oz, które są produkowane z myślą o dorosłych – nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Przy bardziej zaawansowanych treningach lepiej, by rękawice bokserskie treningowe były zbyt ciężkie niż zbyt lekkie – taka sytuacja, gdy trenuje się z partnerem, jest po prostu bezpieczniejsza dla obu stron.

Marka i jakość dziecięcych rękawic bokserskich

Oczywiście najłatwiejszym sposobem na upewnienie się, czy rękawice bokserskie junior są dobrze dopasowane, jest wcześniejsze ich przymierzenie. Są rożne rodzaje rękawic bokserskich, jednak praktycznie zawsze jest to związane z ich wagą.

Wybierając rękawice, marka wcale nie musi mieć największego znaczenia – staraj się jednak sięgać po sprzęt firm, które zajmują się produkcją sprzętu do sportów walki, a nie zupełnie nieznanych firm, z którymi zawsze wiąże się jakieś ryzyko.

Uznane marki zawsze mają w swojej ofercie sprzęt nie tylko dla dorosłych, a ceny, w których możesz nabyć profesjonalne rękawice bokserskie, nie zawsze są też wygórowane. Za kwotę między 100 i 200 złotych będziesz miał naprawdę szeroki wybór, a ten sprzęt starczy na dłuższy czas.

Dobrze dobrane rękawice zapewniają odpowiednią ochronę dłoni, stawów i nadgarstków, a jednocześnie są wygodne i nie krępują ruchów. Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że ten sprzęt, podobnie jak buty, dopasowuje się do dłoni wraz z użytkowaniem – to akurat dobra wiadomość, bo z każdymi kolejnymi zajęciami Twój syn czy córka będą czuć się w rękawicach coraz lepiej.

Rękawice bokserskie dla dzieci  – podsumowanie

Wybór odpowiednich rękawic bokserskich dla dzieci to kluczowy krok w zapewnieniu im bezpieczeństwa i komfortu podczas treningów. Wiek, waga, rodzaj treningu i jakość materiałów to kluczowe czynniki do rozważenia. Pamiętaj, że dobrze dobrane rękawice nie tylko zapewnią ochronę, ale także pozwolą dziecku cieszyć się treningami w pełni.

Dając dziecku odpowiednie narzędzia, nie tylko wspierasz jego rozwój sportowy, ale także uczysz go znaczenia bezpiecznego i odpowiedzialnego podejścia do treningu. Ostatecznie, rękawice bokserskie są nie tylko sprzętem, ale także narzędziem, które promują zdrowy styl życia i rozwój fizyczny Twojego dziecka.

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.

Ze sportowym pozdrowieniem!
Zespół MMAniak.pl