W sportach walki, takich jak boks, kickboxing, MMA czy BJJ, będziesz potrzebował nie tylko umiejętności technicznych, ale także znakomitej wydolności fizycznej. Jak ją zbudować? 
Jedną z najbardziej wszechstronnych i skutecznych metod, które mogą znacząco poprawić wydolność i przygotowanie fizyczne zawodników sportów walki, jest trening na skakance. 
W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego ten przyrząd jest tak wartościowym przyrządem treningowym dla wszystkich, którzy trenują sporty walki oraz jakie konkretne korzyści może przynieść.

1. ile może dać trening na skakance?

Trening na skakance daje szereg korzyści przy minimalnym nakładzie kosztów. Powiedzmy sobie szczerze, ten przyrząd treningowy kupisz tanio, a tylko od Ciebie zależy, ile będziesz w stanie zyskać z ćwiczeń. Możliwości może nie są nieograniczone, ale przecież nie musisz monotonnie skakać w jednym tempie, prawda? Jeśli masz co do tego wątpliwości albo wydaje Ci się, że nuda szybko wkradnie się w Twoje działania, odpal na YouTubie przykładowy trening jakiegokolwiek ze znanych bokserów. Zobaczysz, że trening na skakance da się przenieść na naprawdę wysoki poziom.  Skakanka nie tylko wpływa korzystnie na poprawę wydolności, a świadomy trening będzie miał wpływ na 

2. Rozwinięcie Siły i Wytrzymałości Nóg

Zawodnicy sportów walki często polegają na sile nóg, zarówno w celu generowania mocy uderzeń, jak i utrzymania stabilnej pozycji podczas walki. Każdy bardziej doświadczony zawodnik wie, że dobra pozycja to podstawa. Podobnie jest zresztą z pracą na nogach, która pomaga zarówno w ofensywie, jak i w defensywie, pozwala zaskoczyć rywala. Jeśli jest na odpowiednim poziomie, zawsze zadziała na Twoją korzyść.

Trening na skakance doskonali mięśnie nóg, w tym mięśnie czworogłowe, dwugłowe ud, oraz mięśnie łydek. Skakanie pozwala na rozwijanie zarówno siły, jak i wytrzymałości tych mięśni, co jest kluczowe podczas walki i wykonywania różnych technik. Podsumowując – same plusy.

3. poprawa koordynacji i zwinności

Zwinność i koordynacja ruchowa są kluczowe do tego, by efektywnie trenować i odnosić sukcesy w sportach walki.

Trening na skakance wymaga precyzyjnej kontroli nad ruchem ciała, co pozytywnie wpływa na ogólną zwinność zawodników. Poprzez trening skakanką, ćwiczący uczą się skupienia, kontroli nad własnym ciałem i szybkiego reagowania na zmieniające się warunki podczas walki.

Refleks jest nie do przecenienia, jednak oprócz niego trzeba też oczywiście wyrobić odpowiednie nawyki – przydaje się to zwłaszcza przy unikach, schodzeniu z linii ciosu czy kontrach. Jeśli poświęcisz wystarczająco dużo na trening na skakance, Twoja eksplozywność i dynamika wzrosną w sposób widoczny.

4.Wzmacnianie Mięśni Ramion i Ulepszanie Wytrzymałości

Skakanie na skakance zapewnia nie tylko odpowiedni trening nóg – znakomicie rozwija również mięśnie ramion, szczególnie mięśnie obręczy barkowej. To istotne, ponieważ ruchy ramion są często używane podczas wyprowadzania ciosów lub przytrzymywania przeciwnika. Ręce szybko „puchną” Ci podczas walki albo treningu na tarczach? Trening na skakance to dobre rozwiązanie.

Ponadto, skakanka jest doskonałym narzędziem do poprawy wytrzymałości serca i układu krążenia, co przekłada się na lepszą kondycję ogólną. Co do tego, ile kardio znaczy w walce, nie musimy chyba nikogo przekonywać.

Czytaj także:

5.na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Istnieje wiele rodzajów skakanek dostępnych na rynku, dlatego warto dobrze zastanowić się nad wyborem. Oto kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę:

  • Regulacja długości: wybierz skakankę z możliwością regulacji długości, aby dostosować ją do swojego wzrostu. Dzięki temu unikniesz niewygodnego i nieefektywnego treningu.
  • Materiał linek: skakanki mogą mieć linki wykonane z różnych materiałów, takich jak nylon, stal nierdzewna czy skóra. Stal nierdzewna jest trwała, a skórzane linki zapewniają stabilność i kontrolę nad ruchem skakanki.
  • Uchwyty: upewnij się, że uchwyty skakanki są ergonomiczne i wygodne w użyciu, ponieważ będziesz je trzymać przez dłuższy czas. Im lepszej jakości będą, tym dłużej będziesz mógł trenować w komfortowych warunkach.
  • Nawijanie linki: warto wybrać skakankę z mechanizmem nawijania linki, co ułatwia jej przechowywanie i unika plątania się.

6.PODSUMOWANIE

Trening na skakance to doskonały sposób na poprawę wydolności fizycznej i umiejętności zawodników sportów walki. Rozwijanie siły nóg, zwinności, koordynacji oraz wytrzymałości serca czynią skakankę niezastąpionym narzędziem w arsenale każdego boksera, kickboksera czy zawodnika BJJ. Przy odpowiednim wyborze skakanki i regularnym treningu można znacząco podnieść swój poziom przygotowania fizycznego, co przekłada się na sukcesy w ringu lub na macie.

Pamiętaj, że przed rozpoczęciem treningu skakanką zawsze warto skonsultować się z trenerem lub specjalistą od ćwiczeń fizycznych, aby dostosować program treningowy do swoich indywidualnych potrzeb i umiejętności. Skakanka może być Twoim tajnym orężem w drodze do zwycięstwa, ale tylko przy właściwym i regularnym wykorzystywaniu jej potencjału.

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.