Dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sportami walki? Szykujesz się na pierwszy trening i zastanawiasz się, jak to wszystko wygląda w praktyce? Pytań może być wiele, bo zajęcia to nie tylko zbiór poszczególnych ćwiczeń – to też bardziej miękka strona tego, jak zachować się w klubie sportów walki.

Przedstawimy kilka wskazówek, które mogą być pomocne na samym początku, kiedy borykasz się z niepewnością i wątpliwościami.

Wybór klubu

Miejsca, w których trenuje się sporty walki, są różne – niektóre są bardziej oldskulowe, surowe, inne przypominają nowoczesne sieciowe siłownie, przez które przewijają się dziennie setki ludzi. To jednak zawsze oni tworzą każdy klub – trenerzy, pracownicy i ci, którzy przychodzą się uczyć. 

Zapytaj sam siebie, czego potrzebujesz – wolisz kameralne miejsce, w którym znaczna część bywalców się zna czy może wolisz trochę anonimowości, czegoś, gdzie nie będziesz rzucał się w oczy? W większych miastach zawsze będziesz miał wybór. W mniejszych może być z tym problem, ale nie przejmuj się tym aż tak – każdy kiedyś zaczynał i uwierz na słowo, praktycznie każdy wyżej ceni pomoc nowemu niż podkopywanie jego wiary w siebie.

Jak zachować się w klubie sportów walki?

Jak zachować się w klubie sportów walki – Pierwszy trening

Mamy kilka artykułów, które powinieneś przeczytać przed pierwszym treningiem, bez względu na to, który ze sportów walki zdecydowałeś się wybrać.

Nie bój się pytać już na wejściu – w internecie znajdziesz większość informacji dotyczących takich rzeczy jak grafik, ceny karnetów czy honorowanie kart Multisport i innych. Innych bardziej praktycznych rzeczy dowiesz się w recepcji – to pierwsza linia kontaktu, ale też miejsce, gdzie ktoś może pomóc Ci w mniej oczywistych sytuacjach. Będziesz potrzebował jakiejkolwiek pomocy – uderzaj właśnie tam.

Chcesz wiedzieć, jak wygląda typowy trening? Odhaczasz kwestie płatności/multisporta, przebierasz się w szatni, idziesz na salę, witasz się z pozostałymi uczestnikami zajęć i czekasz na rozpoczęcie zajęć. Potem stery przejmuje już trener. Jeśli chcesz, możesz podejść do niego przed zajęciami, ale już na początku powinien wiedzieć, że będzie potrafił rozpoznać nową twarz.

Szacunek

Dla jednych to tylko słowo, inni postawili go przed wszystkimi innymi wartościami. Nie będziemy tego oceniać, ale pamiętaj, że to jeden z filarów, na których stoi to, jak zachować się w klubie sportów walki. Szacunek dla pracowników, szacunek dla tych, z którymi trenujesz, i wreszcie szacunek do kluczowej postaci w każdym klubie – do trenera. I od razu możemy przejść płynnie do kolejnego punktu jak zachować się w klubie sportów walki.

Słuchaj trenera

Trenerzy są różni, mają różne podejście i charakter. Jasne, może nie dogadasz się z każdym, kogo spotkasz na swojej drodze, tak jak to w życiu bywa, ale jeśli chcesz się uczyć, powinieneś słuchać jego rad.

Z reguły będzie to osoba, która w sportach walki jest od dawna, więc zdecydowanie warto jej zaufać. To cały proces nauki, który nie jest łatwy, a na efekty będziesz musiał poczekać. Ale doczekasz się, uwierz na słowo.

Czytaj także:

Znaj swoje granice

Słuchaj swojego ciała. Jeśli nie masz jeszcze kondycji, nie bój się o tym powiedzieć. Lepiej zrobić to niż ryzykować zdrowiem. Możliwe, że przytka Cię na rozgrzewce albo przy którymś z bardziej intensywnych ćwiczeń albo poczujesz, że po prostu masz dość. Zrób krótką przerwę, napij się wody. Jeśli nie dasz rady, nikt Cię nie skreśli, nie będzie wyśmiewał albo wytykał palcami. 

Wiele osób przez to przechodziło, więc nie masz się czego wstydzić – przychodzisz tam właśnie po to, żeby zbudować formę. Nie wjeżdżaj jak dzik na początku zajęć – staraj się dobrze rozłożyć siły. Staraj się dotrzymać kroku innym, ale nie za cenę swojego zdrowia. Ten punkt jest po prostu przypomnieniem, że każdy progresuje w swoim tempie. To, jak zachować się w klubie sportów walki, nie obejmuje Twoich indywidualnych predyspozycji czy przygotowania, z którym zaczynasz. 

Nie oceniaj

Na treningach spędzisz sporo czasu, trenując w parze z… no właśnie, z kim? Czas poznać nowe osoby. Z jednymi będzie Ci się ćwiczyło lepiej, z innymi gorzej. Z jednymi złapiesz wspólny język, z innymi będzie o to trudno. Ale pamiętaj – każdy ma tutaj swoje cele, idzie w swoim tempie i stara się tak samo jak Ty.

Staraj się myśleć o tym, żeby traktować ludzi tak, jak sam chciałbyś być traktowany. To może tyczyć się praktycznie każdego aspektu interakcji z ludźmi, z którymi będziesz ćwiczył. Szczególną uwagę warto zwrócić na sparingi – nie traktuj ich osobiście i w kategoriach zwycięstwa czy porażki. To bardzo ważne pole do tego, żeby się uczyć, ale jeśli ta nauka ma być efektywna, musi obejść się bez urażonego ego, chęci udowodnienia za wszelką cenę swojej wartości czy podkreślania swojej przewagi nad słabszymi zawodnikami. Zwłaszcza to ostatnie jest czymś niedopuszczalnym w kontekście tego, jak zachować się w klubie sportów walki.

Nie podpowiadaj (za dużo)

Trenujesz już chwilę, znalazłeś nową zajawkę, jesteś coraz lepszy… I super. Ale nie staraj się wchodzić w buty trenera, próbując uczyć innych podczas zajęć. A przynajmniej zachowaj w tym rozsądek – nie ma problemu, jeśli pomagasz komuś absolutnie zielonymu i widzisz coś, co jest podstawą. Ale jeśli będziesz robił to zbyt często, może to być po prostu niedźwiedzia przysługa.

Podsumowując, początkujący w klubie sportów walki powinni pamiętać o szacunku, pokorze, regularności treningów oraz dbałości o swoje zdrowie. To wymagające, ale również satysfakcjonujące doświadczenie, które pozwoli Ci rozwijać się zarówno fizycznie, jak i mentalnie. Poświęć czas na naukę i ciesz się swoim postępem, a sporty walki staną się dla Ciebie nie tylko formą aktywności fizycznej, ale także sposobem życia.

Przesyłamy sportowe pozdrowienia, a jeśli szukacie wysokiej jakości sprzętu, który pomoże Wam w treningach, zapraszamy na MMAniak.pl.

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.

Pozdrawiamy i życzymy dobrych treningów!

Ekipa MMAniak.pl