Jaki kask bokserski wybrać? To pytanie bardzo często pada z ust osób które chociaż raz przyjęły cios na niechronioną głowę. Wiedzą one, że ochrona głowy podczas treningów jest niezmiernie ważna. W sportach kontaktowych – a takimi są sporty walki jest to, wydaje mi się jeszcze ważniejsze. Mocne ciosy mogą się odkładać i siać spustoszenie w mózgu nawet po kilku latach treningu. Każdy fan powinien znać przypadki Marka Colemana czy Krzysztofa Soszyńskiego.

Największe federacje MMA na świecie jak UFC czy Bellator mocno promują i pomagają rozwijać medyczne programy nad badaniami mózgu mające poprawić trening i zminimalizować ryzyko utraty zdrowia podczas sparingów i walk. Jednakże pierwszy krok zaczyna się od sali treningowej i od dobrania odpowiednich ochraniaczy i kasków. Dziś przyjrzymy się tematyce ochrony głowy i temu, jaki kask bokserski wybrać.

A nie jest to wybór wbrew pozorom łatwy. Całe mnóstwo czynników jakie musi spełniać idealny kask powoduje, że producent skupiając się na istotnych czynnikach bezpieczeństwa zapomnieć może o komforcie. Czym więc kierować się podczas wyboru kasku ? Zacznijmy od cen. Wiadomo, że na bezpieczeństwie nie ma co oszczędzać, jednak dobry kask dla osób które są początkujące lub trenują tylko rekreacyjnie zaczyna się już od 100 zł i znakomicie spełnia swoje zadania. Kask dla profesjonalistów to już wydatek rzędu 300-400 zł (a często nawet więcej) jednak nie jest to wysoka cena za solidny sprzęt który ochroni Twoje zdrowie i posłuży dość długi okres czasu.

Najważniejsze cechy jakimi powinieneś się kierować podczas wyboru kasku to:

  • Należy kask dobierać do konkretnej dyscypliny jaką się trenuje. Trenując boks lub muay thai, które są sportami wyłącznie uderzanymi, narażasz się na dużą częstotliwość uderzeń na głowę. W tym wypadku potrzebujesz dobrze obudowanego, dość grubego kasku, który będzie bardzo dobrze tłumił uderzenia. Nieco inaczej ma się sprawa kasków do MMA – jest to sport w którym uderzeń jest z reguły zdecydowanie mniej niż w przypadku dwóch wcześniej wymienionych dyscyplin. Liczy się za to wygoda i dobre przyleganie (nie przesuwanie się) kasku do głowy, który nie może przeszkadzać podczas treningu parteru lub zapasów. Kask do MMA powinien być lekki – a to często producenci osiągają przez mniejsze „obudowanie” konstrukcji. Kask do MMA nie musi być bardzo obudowany. Najważniejsze aby chronił newralgiczne elementy głowy (policzki, podbródek, czoło). Tył może pozostać bardziej odsłonięty.
  • Odpowiednia warstwa wewnętrzna – czyli wnętrze które odpowiada za absorbcję siły uderzenia i wstrząsów, element główny który sprawia że uderzenia nie są odczuwane przez noszącego kask z pełną mocą. Najczęściej są to wypełnienia żelowe, piankowe lub kilku warstwowe przy zastosowaniu różnych, często opatentowanych i zaawansowanych technologii. Warto wybierać wkłady żelowe oraz wielowarstwowe – pewniej chronią głowę niż pianka / pojedyncze wkłady.
  • Odpowiednia widoczność i możliwości regulacji –dobry kask powinien mieć odpowiednio duże otwory przy oczach aby widoczność była bez zarzutów, przy zachowaniu odpowiedniej ochrony oczodołów i nosa. Wbrew pozorom nie jest to stan konstrukcyjny trudny do osiągnięcia. Równie istotne jest także umieszczenie odpowiednich systemów mocowania. Rzepy, sznurki czy zapięcia tak aby kask nie uwierał, ale także nie przesuwał się co jest ogromną zmorą. Każdy zawodnik ma inną głowę ale dużo kasków produkowanych jest jako uniwersalne – warto więc zwrócić uwagę szczególnie na aspekt odpowiedniego dopasowania kasku do głowy.
  • Higiena i komfort. Nawet najbardziej dopasowany i bezpieczny kask będzie do niczego, jeżeli nie będzie dobrze wentylowany i komfortowy dla jego użytkownika. Odpowiednie panele wentylujące, komfortowe wyściółki które powinny radzić sobie w potem i wilgocią są elementami tak samo ważnymi jak bezpieczeństwo i dopasowanie.