Jaki kask bokserski wybrać? To pytanie bardzo często pada z ust osób które chociaż raz przyjęły cios na niechronioną głowę. Wiedzą one, że ochrona głowy podczas treningów jest niezmiernie ważna. W sportach kontaktowych – a takimi są oczywiście sporty walki – jest to jeszcze ważniejsze. Powód jest prosty, ale poważny – mocne ciosy mogą się odkładać i siać spustoszenie w mózgu nawet po kilku latach treningu. Każdy fan powinien znać przypadki Muhammada Alego, Sugar Raya Robinsona czy Marca Colemana. Nie to jednak oczywiście przypadłość, która spotyka tylko bokserów.

Największe federacje MMA na świecie jak UFC czy Bellator mocno promują i pomagają rozwijać medyczne programy nad badaniami mózgu mające poprawić trening i zminimalizować ryzyko utraty zdrowia podczas sparingów i walk. Jednakże pierwszy krok zaczyna się od sali treningowej i od dobrania odpowiednich ochraniaczy i kasków. Dziś przyjrzymy się tematyce ochrony głowy i temu, jaki kask bokserski wybrać.

Podkreślmy też to, że na uszkodzenia mózgu czy głowy nie są narażeni tylko zawodowi bokserzy czy też ci, którzy startują amatorsko – wystarczy, że po właściwym treningu robić kilka rundek sparingów. Nawet wtedy lepiej być zabezpieczonym, w końcu mówimy tutaj o najważniejszej części Twojego ciała.

Jaki kask bokserski wybrać? Pomożemy w tym

Jaki kask bokserski wybrać? Może wydawać się inaczej, ale wbrew pozorom nie jest to wybór łatwy. Całe mnóstwo czynników, jakie musi spełniać idealny kask powoduje, że producent skupiając się na istotnych czynnikach bezpieczeństwa zapomnieć może o komforcie.

Czym więc kierować się podczas wyboru kasku? Zacznijmy od cen. Wiadomo, że na bezpieczeństwie nie ma co oszczędzać, jednak dobry kask dla osób, które są początkujące lub trenują tylko rekreacyjnie, zaczyna się już od 100 zł i znakomicie spełnia swoje zadania.

Kask dla profesjonalistów to już wydatek rzędu 300-400 zł (a często nawet więcej), jednak zaufaj nam, że nie jest to wysoka cena za solidny sprzęt, który ochroni Twoje zdrowie i posłuży dość długi okres.

,Jaki kask bokserski wybrać? zwróć na to uwagę

  • Kask należy dobierać do konkretnej dyscypliny – Trenując boks lub muay thai, które są sportami wyłącznie uderzanymi, narażasz się na dużą częstotliwość uderzeń na głowę. W tym wypadku potrzebujesz dobrze obudowanego, dość grubego kasku, który będzie bardzo dobrze tłumił uderzenia. Nieco inaczej ma się sprawa kasków do MMA – jest to sport, w którym uderzeń jest z reguły zdecydowanie mniej niż w przypadku dwóch wcześniej wymienionych dyscyplin. W związku z tym liczy się bardziej wygoda i dobre przyleganie (nie przesuwanie się) kasku do głowy, który nie może przeszkadzać podczas treningu parteru lub zapasów. Kask do MMA powinien być lekki – a to często producenci osiągają przez mniejsze „obudowanie” konstrukcji. Kask do MMA nie musi być bardzo obudowany. Najważniejsze, aby chronił newralgiczne elementy głowy (policzki, podbródek, czoło). Tył może pozostać bardziej odsłonięty.
  • Odpowiednia warstwa wewnętrzna – chodzi o wnętrze, które odpowiada za absorbcję siły uderzenia i wstrząsów, element główny, który sprawia, że uderzenia nie są odczuwane z pełną mocą przez noszącego kask. Najczęściej są to wypełnienia żelowe, piankowe lub kilkuwarstwowe przy zastosowaniu różnych, często opatentowanych i zaawansowanych technologii. Warto wybierać wkłady żelowe oraz wielowarstwowe – pewniej chronią głowę niż pianka / pojedyncze wkłady.
  • Odpowiednia widoczność i możliwości regulacji – dobry kask powinien mieć odpowiednio duże otwory przy oczach, aby widoczność była bez zarzutów, przy zachowaniu odpowiedniej ochrony oczodołów i nosa. Wbrew pozorom nie jest to stan konstrukcyjny trudny do osiągnięcia. Równie istotne jest także umieszczenie odpowiednich systemów mocowania. Rzepy, sznurki czy zapięcia tak, aby kask nie uwierał, ale także nie przesuwał się, co jest ogromną zmorą. Każdy zawodnik ma inną głowę ale dużo kasków produkowanych jest jako uniwersalne – warto więc zwrócić uwagę szczególnie na aspekt odpowiedniego dopasowania kasku do głowy.
  • Higiena i komfort – nawet najbardziej dopasowany i bezpieczny kask będzie do niczego, jeżeli nie będzie dobrze wentylowany i komfortowy dla jego użytkownika. Odpowiednie panele wentylujące, komfortowe wyściółki, które powinny radzić sobie w potem i wilgocią są elementami tak samo ważnymi jak bezpieczeństwo i dopasowanie.

Teraz wiesz już, jaki kask bokserski wybierzesz? Te kilka rad powinno pomóc, zwłaszcza na początku Twojej drogi w sportach walki. Wiele zależy oczywiście od indywidualnych preferencji – ten sam kask może być różnie odebrany przez dwie osoby, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę różnice w kształcie głowy. Warto jednak pamiętać, że o noszeniu kasku po prostu trudno mówić, że jest wygodne – może zdarzać się czuć lekki ucisk, przy mocniejszych uderzeniach trudno będzie uniknąć przesunięcia się sprzętu i konieczności poprawienia jego pozycji, a do tego prawdopodobnie znajdziecie się w sytuacji, że pot zaleje Wam oczy. Kluczowe jest jednak to, by unikać poważniejszych urazów czy mało estetycznych otarć albo siniaków.

Sprawdź pełną ofertę kasków markowych firm na naszej stronie i znajdź coś dla siebie. Jeśli wciąż masz pytania, zawsze możesz przyjść do naszego sklepu lub skontaktować się z Działem Obsługi – tam rozwieją wszelkie Twoje wątpliwości.

 

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.

Ze sportowym pozdrowieniem,

ekipa MMAniak.pl