Sporty walki to nie tylko doskonała forma samoobrony i ciekawa zajawka, ale też świetny sposób na poprawę stanu swojego zdrowia i schudnięcie. Bez względu na rodzaj sportu walki, który uprawiasz albo będziesz uprawiać, redukcja wagi następuje w szybkim tempie, a do tego ta aktywność fizyczna daje szereg innych korzyści.

Jak sporty walki pomagają zredukować poziom tkanki tłuszczowej, jak postępuje przyrost masy mięśniowej i jak szybko poprawi się Twoja kondycja fizyczna? Przeczytaj i sprawdź!

Skuteczne strategie utraty wagi

Odchudzanie a sporty walki to temat, który warto poruszać z prostego powodu – większość trenujących to ludzie, którzy ćwiczą rekreacyjnie, myśląc przede wszystkim o praktycznych korzyściach dla zdrowia i angażując się w swoją pasję. Profesjonalna walka MMA czy starty w zawodach niekoniecznie są czymś, czego szukają, i oczywiście nie ma w tym nic złego.

Sporty walki na poziomie zawodowym i przygotowania do walk to już zupełnie inna bajka – metody zbijania wagi często bywają naprawdę obciążające dla organizmu, wiążą się z wieloma wyrzeczeniami, trudno też powiedzieć, żeby były przyjemne. Większość zawodowych fighterów zdążyła znienawidzić cały ten proces i wskazuje go jako coś naprawdę trudnego. Kiedy jednak trzeba zrobić wagę przed walką, zaciska się zęby i robi się to. Nie będziemy tu dokładnie pisać o tym, jak przed walką zrobić wagę i skupimy się na standardowych, bardziej rekreacyjnych treningach.

Aktywności ruchowe takie jak boks, muay thai, MMA czy choćby trening karate, pozwolą Ci w ekspresowym tempie zredukować tkankę tłuszczową – pierwsze znaki zauważysz nawet po kilku tygodniach, zaczniesz gubić kilogramy, poprawisz bilans kaloryczny i odkryjesz mięśnie, o których istnieniu nie miałeś pojęcia.

Boks:

Trening boksu to intensywny wysiłek, który angażuje niemal każdą grupę mięśniową. Podczas godzinnego treningu boksu można spalić nawet do 600-800 kalorii. Praca na nogach, uderzenia i doskoki doskonale wzmacniają mięśnie, poprawiają kondycję oraz spalają tkankę tłuszczową.

Kickboxing:

Kickboxing łączy w sobie elementy boksu i kopnięć. Intensywne kombinacje uderzeń rąk i nóg sprawiają, że trening ten pomoże spalić od 500 do 700 kalorii w ciągu godziny. Dodatkowo, poprawia gibkość, koordynację i wytrzymałość.

MMA:

Trening mieszanych sztuk walki jest jednym z najbardziej wymagających pod względem fizycznym. Składający się z różnych technik i dyscyplin, MMA może spalić nawet do 800 kalorii w jednej godzinie. To nie tylko doskonały sposób na utratę wagi, ale także na rozwijanie umiejętności samoobrony.

Sporty walki i schudnięcie

Dieta w sportach walki

Treningi boksu, kickboxingu czy mieszanych sztuk walki nie tylko pomagają w utracie wagi, ale również przynoszą liczne korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Często też tryb życia zmienia się na bardziej aktywny, być może zdecydujesz się na dorzucenie też innych aktywności, ograniczenie używek, większą ilość snu… Może też dojść do tego dieta. Czy pomaga ona zredukować tkankę tłuszczową? Z pewnością, ale dieta przy sportach walki nie jest koniecznością, jeśli interesuje Cię po prostu zgubienie kilku nadprogramowych kilogramów, poprawa kondycji i sylwetki.

Na pewno jednak poprawi Ci się apetyt, warto więc zadbać o to, żeby dostarczać sobie wartościowego pożywienia.

Rodzaj sportu a redukcja wagi

Treningi sportów walki znane są z tego, że najczęściej są prowadzone na dużej intensywności – trening siłowy, trening biegowy czy treningi obwodowe pozwolą Ci spalić kalorie, ale nie aż tyle co godzina zajęć kickboxingu, podczas której możesz spalić nawet nawet 1000 kalorii. Będzie to zależało od trenera i tego, jak będziesz pracować, ale uwierz na słowo, nie będziesz się nudził – wszystkie sporty uderzane gwarantują naprawdę wszechstronny, ogólnorozwojowy trening.

Podobnie jest w przypadku tradycyjnych sztuk walki, a także brazylijskiego jiu-jitsu i zapasów.

Czy suplementacja jest potrzebna?

Suplementacja to mocno indywidualna kwestia. Jeśli jest prowadzona rozsądnie, może być bardzo pomocna, ale niekoniecznie niezbędna do tego, żeby czerpać korzyści z zajęć.

Suplementacja w sportach walki nie będzie konieczna do czerpania podstawowych korzyści, gubienia kilogramów i schudnięcia – jeśli to jest Twoim głównym celem, możesz zobaczyć, jakie efekty będziesz osiągać w pierwszych tygodniach i miesiącach treningów. Jeśli nie będziesz do końca cieszyć się z efektów, możesz na przykład skonsultować się z dietetykiem albo sięgnąć po pomocne suplementy, które mogą mieć wpływ na Twoją wydolność, wytrzymałość czy tempo nabierania masy mięśniowej.

Jeśli jednak nie masz ogromnych oczekiwań i podchodzisz z dystansem do kwestii wspomagania się różnymi dodatkami, regularne trenowanie 3-4 razy w tygodniu pozwoli Ci dość szybko zobaczyć różnicę.

Ile mogę schudnąć?

Powiedzmy sobie jasno – to zależy od Ciebie. Od tego, jakie masz cele, z jakiego pułapu zaczynasz, jakie masz doświadczenie w sporcie, jak zachowuje się Twój organizm. Niektórzy są zainteresowani tym, żeby trochę się wyrzeźbić, są dość wysportowani i po prostu szukają czegoś nowego. Dla innych będzie to długa droga, w której mogą pozbyć się nawet kilkudziesięciu kilogramów i całkowicie zmienić swoją sylwetkę.

Jeśli więc zadajesz sobie pytanie, ile mogę schudnąć, zastanów się chwilę nad tym, ile chcesz schudnąć, co będzie dla Ciebie najlepsze i na ile możesz sobie pozwolić.

Pamiętaj też o tym, że sporty walki to coś, w czym możesz wykorzystywać wiele różnych innych aktywności fizycznej, w tym tych z wykorzystaniem akcesoriów treningowych. W treningu, który zrobisz na przykład w domu albo w plenerze możesz użyć na przykład:

Gumy Do Ćwiczeń

Gumy do ćwiczeń to Idealne narzędzie do wzmacniania mięśni nóg i pośladków. Ćwiczenia oporowe z gumami doskonale uzupełniają trening sportów walki.

Piłka Lekarska

Piłka lekarska to ponadczasowy klasyk, jest doskonała do treningu siły i koordynacji. Rzuty i chwyty z piłką lekarską angażują całe ciało.

Hantle

Hantle wzmacniają mięśnie ramion i górnej części ciała. Dodatkowy opór podczas treningu przyspiesza proces spalania kalorii.

d) Worek Do Boksu

Worek do boksu to idealny sposób do poprawy techniki ciosów i kopnięć. Uderzenia w worek doskonale angażują mięśnie rdzenia.

e) Taśmy TRX

Taśmy TRX Doskonałe narzędzie do treningu funkcjonalnego. Pozwala na angażowanie wielu grup mięśniowych jednocześnie.

Wszystkie te akcesoria pomogą Ci osiągnąć swoje treningowe cele.

Podsumowując, sporty walki nie tylko przyspieszają utratę wagi, ale także przynoszą liczne korzyści zdrowotne. Regularny trening nie tylko kształtuje sylwetkę, ale również wzmacnia organizm i poprawia samopoczucie. Warto dołączyć do treningów sportów walki, korzystając z różnych akcesoriów, aby jeszcze skuteczniej osiągnąć swoje cele zdrowotne.

W naszym sklepie sportowym w Warszawie kupisz sprzęt do treningu karate

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.