jak dbać o kimono do bjj? – podstawy

Przez wiele lat pojawiło się wiele artykułów i poradników „jak dbać o kimono do BJJ”. To najważniejsza część wyposażenia każdego jiujiteiro, doskonale wiemy też, że to ona pochłania największą część budżetu, który przeznacza się na sprzęt do treningów. Gi to Twoja zbroja, coś, w czym musisz czuć się swobodnie i mieć świadomość, że nie zniszczy się w kluczowym momencie – a testów w postaci ostrych starć na pewno nie zabraknie.

Poza tym główny argument za tym, by poznać sposoby na zatroszczenie się o swój strój na BJJ, jest prosty – im lepiej będziesz o nie dbał, tym dłużej Ci posłuży.

Niestety, odnośnie tego, jak dbać o kimono do BJJ, powstało również wiele mitów. Zebraliśmy wszystko, co wiemy na ten temat i umieściliśmy to w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

 

Jak prać?

Zawsze pierzcie swoje gi w temperaturze 30-40 stopni Celsjusza. Pranie w wyższej temperaturze może nie tylko spowodować niekontrolowane skurczenie się kimona, ale również może powykrzywiać kołnierz i poły tego. Wszystkie renomowane gi do BJJ mają wewnątrz kołnierza wszyty gumowy panel, zapobiegający rozwojowi bakterii i grzybów oraz będący wzmocnieniem samego kołnierza. Pranie i suszenie w wysokich temperaturach może powodować duże odkształcenia tej gumy, wpływając jednocześnie na kształt tego elementu ubioru.

Pierzcie swoje gi odwrócone na lewą stronę. Ochroni to inne ubrania oraz samo gi przed przetarciami materiału. Jeśli to możliwe, to do prania gi starajcie się używać naturalnych detergentów i proszków. Starajcie się nie używać chemicznych środków i wybielaczy, ponieważ osłabiają one materiał i mogą powodować przetarcia. I pamiętajcie o jednej, elementarnej rzeczy – naprawdę nie ma wiele gorszych rzeczy dla trenujących BJJ niż ćwiczenia z kimś, kto nie pierze swojego Gi regularnie. W niektórych przypadkach taka osoba może nawet zostać wyproszona z zajęć. Naprawdę nie chcecie być tym człowiekiem:).

 

Jak dbać o kimono do BJJ to naprawdę przydatna wiedza

Jak suszyć?

Najważniejsza zasada jest jedna – pod żadnym pozorem nie powinniście swojego gi suszyć w elektrycznej suszarce do ubrań! To może spowodować duże skurczenie i deformację materiału, prowadząc do znacznego zniszczenia całego gi.

Zawsze pozwólcie mu wyschnąć naturalnie, na wieszaku lub sznurku. Nie poddawajcie go wysokim temperaturom. Jeden z najskuteczniejszych i bezpiecznych sposobów suszenia Gi, jaki polecamy, polega na rozwieszeniu kimona na zwykłej suszarce do ubrań w odległości jednego metra od włączonego kaloryfera (oczywiście dotyczy to okresów gdy panują niskie temperatury na zewnątrz; w cieplejsze dni Gi dobrze wysycha w normalnych temperaturach). Ten prosty zabieg pozwoli mu suszyć się w wyższej temperaturze z zachowaniem pełnej cyrkulacji powietrza. Nie ma tu zbyt wielkiej filozofii, co potwierdza, że najprostsze (i w tym wypadku wymagające najmniej wysiłku) rozwiązania często są tymi najlepszymi. Dotyczy to także tego zagadnienia jak dbać o kimono do BJJ.

jak prasować?

W porządku, jesteście estetami i lubicie mieć wszystko dopięte na ostatni guzik. Rozumiemy. Przechodzimy więc do kolejnej kwestii – jeśli koniecznie chcecie wyprasować swoje gi (a nie jest to coś, bez czego nie da się komfortowo ćwiczyć), to odwróćcie je na lewą, wewnętrzną stronę. Omijajcie naszywki, ponieważ są one tkane i w niektórych przypadkach mogą się przykleić do spodu żelazka.

Czy gi się kurczy?

Naturalnym faktem odnośnie gi do BJJ jest to, że się nieco kurczą – i jest to coś, co nie zależy od producenta i pieniędzy, które wydacie na kimono. Dzieje się tak zazwyczaj w ciągu kilku pierwszych prań, na samym początku użytkowania. Nie musicie specjalnie się tym przejmować – nie dojdzie do tego, że kilka tygodni po zakupie będziecie zastanawiać się nad tym, czy na pewno kupiliście właściwy rozmiar albo z niepokojem patrzeć na swoją dietę.

Bawełna jest materiałem, który znacznie absorbuje wodę podczas prania i powoduje rozciąganie materiału. Gdy gi wysycha, materiał się kurczy, osiągając nieco mniejszy rozmiar niż przed praniem. To normalna sytuacja, a jedyne, o czym trzeba pamiętać, to temperatura suszenia – Jeśli gi suszy się w znacznie wyższej temperaturze, woda szybciej odparowuje z kimona i kurczy się ono bardziej niż w przypadku naturalnego wysychania. Dlatego gi powinno się suszyć w normalnych, pokojowych warunkach.

Większość gi dostępnych na rynku w ciągu kilku pierwszych prań skurczy się ok. 3-5%. Pomyślcie o tym w momencie zakupu, kiedy będziecie zastanawiać się nad rozmiarem swojego gi.

Szeroki wybór znakomitych jakościowo kimon/gi do BJJ znajdziecie w naszym sklepie. Mamy nadzieję, że znajdziecie coś dla siebie – teraz wiecie już znacznie więcej odnośnie tego, jak dbać o kimono do BJJ, więc niech sprzęt służy Wam długo i pomaga w treningach!

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.

Ze sportowym pozdrowieniem,
Zespół MMAniak.pl