Wiele osób, które rozważają rozpoczęcie przygody ze sportami walki zadaje sobie pytanie – W co się ubrać na pierwszy trening? Jakiego sprzętu potrzeba na początek? Ile pieniędzy należy na to przeznaczyć? Które produkty są potrzebne od razu, a które można na początku odpuścić i uzupełnić je w miarę upływu czasu i wzrostu stażu treningowego? W poniższym artykule odpowiemy na te pytania.

Co będziesz trenował?

Chcąc rozpocząć treningi sportów walki w pierwszej kolejności musisz się zdecydować, którą konkretnie dyscyplinę chcesz uprawiać. Styli jest wiele i różnią się od siebie dość znacznie pod kątem używanego sprzętu. Rozejrzyj się jakie masz możliwości treningów w swoim mieście i okolicy. W dużych miastach można obecnie uprawiać niemal każdą dyscyplinę przebierając w klubach. Z kolei w mniejszych miejscowościach wybór potrafi być ograniczony do raptem kilku możliwości (a czasem nawet jednej czy dwóch!).

Jeśli nie wiesz, co będzie dla Ciebie najlepszym wyborem to zapoznaj się w internecie ze specyfiką każdej dyscypliny, poczytaj o nich, poszukaj odpowiedzi na pytania związane ze swoimi oczekiwaniami. Warto wybrać się do kilku klubów na początku i skorzystać z opcji bezpłatnego pierwszego treningu, aby się przekonać w którym klubie czujesz się najlepiej, porozmawiać z trenerem, zobaczyć jak wyglądają treningi itp. W każdym klubie nikt nie powinien robić pod tym względem problemu. To już swoisty standard w dzisiejszy czasach.

Jak się ubrać i jaki sprzęt wybrać na pierwszy trening sportów walki? Muay Thai

W co się ubrać na pierwsze zajęcia?

Mając już wybraną dyscyplinę oraz klub należy rozejrzeć się za zakupem potrzebnego sprzętu. Pamiętaj, że na swoje pierwsze zajęcia raczej nie będziesz potrzebował wiele sprzętu, wystarczy abyś miał ze sobą krótkie spodenki i koszulkę sportową. W zależności od wybranej dyscypliny mogą być również wymagane buty sportowe (np. boks), ale w przypadku wielu dyscyplin trenuje się zazwyczaj boso.

Jeśli chodzi o sprzęt taki jak rękawice bokserskie, ochraniacze czy skakanka to każdy szanujący się klub będzie miał swój własny sprzęt klubowy, abyś mógł skorzystać podczas pierwszego treningu. Jeśli jesteś osobą typowo początkującą to nie wykluczone, że na pierwszych zajęciach sprzęt nie będzie Ci w ogóle potrzebny.

co dalej?

Gdy już wiesz jaką sztukę walki chcesz trenować to prędzej czy później będziesz potrzebował zaopatrzyć się we własny sprzęt. Przed zakupem radzimy pamiętać o dwóch kwestiach:

  • Po pierwsze zapytaj trenera jakiego ubioru oraz jakiego sprzętu będziesz potrzebować. To ważne bo trener wie najlepiej jak będzie wyglądać program treningów w ciągu roku.
  • Po drugie (poza niektórymi wyjątkami) radzimy nie wydawać wiele na swoje pierwsze ubranie treningowe lub sprzęt. To początki i mimo pierwszej zajawki nie możesz być pewien, że Ci się to w dłuższej perspektywie spodoba i będziesz kontynuował treningi. Zawsze możesz również uznać, że jednak wolisz uprawiać inną dyscyplinę. W przypadku zmiany np. boksu na BJJ, Twoje nowiutkie rękawice bokserskie do niczego Ci się nie przydadzą.

Jak więc widzisz najważniejsze to zacząć treningi. Sprzęt możesz sobie uzupełniać krok po kroku. Jeśli masz ochotę to zapoznaj się z ofertą naszego sklepu a jeśli masz pytania to zadaj je naszej obsłudze. Z przyjemnością Ci doradzimy odpowiedni zestaw na start w zależności od dyscypliny jaką wybierzesz.

Celem tego artykułu jest wyłącznie ogólne wprowadzenie Cię w temat używanego podczas pierwszych treningów sprzętu, odzieży i akcesoriów. Jeśli już wiesz co chcesz ćwiczyć i szukasz informacji bardziej szczegółowej zapoznaj się z innymi naszymi artykułami skupionymi na poszczególnych dyscyplinach: