Wiele osób, które rozważają rozpoczęcie przygody ze sportami walki zadaje, sobie pytanie – w co się ubrać na pierwszy trening? Jakiego sprzętu potrzeba na początek? Ile pieniędzy należy na to przeznaczyć? Które produkty są potrzebne od razu, a które można na początku odpuścić i uzupełnić je wraz ze wzrostem stażu treningowego? W tym artykule odpowiadamy na pytania tych, którzy dopiero zaczynają swoją drogę w sportach walki.

co będziesz trenował?

Chcąc rozpocząć treningi sportów walki, w pierwszej kolejności musisz zdecydować, którą konkretnie dyscyplinę chcesz uprawiać. Stylów jest wiele i różnią się od siebie dość znacznie pod kątem używanego sprzętu. Rozejrzyj się, gdzie w swoim mieście i okolicy możesz pójść na pierwszy trening. 

W dużych miastach można obecnie uprawiać niemal każdą dyscyplinę przebierając w klubach. Z kolei w mniejszych miejscowościach wybór potrafi być ograniczony do raptem kilku możliwości (a czasem nawet jednej czy dwóch!). Jeśli nie możesz liczyć na szeroki wybór, nie załamuj się – najważniejsze jest to, żeby pójść na pierwszy trening. To, czego się nauczysz, może zaprocentować w przyszłości, kiedy będziesz miał więcej możliwości.

Jeśli nie wiesz, co będzie dla Ciebie najlepszym wyborem, to zapoznaj się w internecie ze specyfiką każdej dyscypliny, poczytaj o nich, poszukaj odpowiedzi na pytania związane ze swoimi oczekiwaniami. Warto wybrać się do kilku klubów na początku i skorzystać z opcji bezpłatnego pierwszego treningu, aby przekonać się, gdzie czujesz się najlepiej. 

Będziesz miał też okazję do tego, żeby porozmawiać z trenerem, zobaczyć jak wyglądają treningi itp. Nie obawiaj się – w żadnym klubie nikt nie powinien robić pod tym względem problemu. To już swoisty standard w dzisiejszy czasach, a trener będzie osobą, która stanie się kluczową postacią dla Twojego rozwoju.

Jak się ubrać i jaki sprzęt wybrać na pierwszy trening sportów walki? Muay Thai

W CO SIĘ UBRAĆ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?

Mając już wybraną dyscyplinę oraz klub, należy rozejrzeć się za zakupem potrzebnego sprzętu. Pamiętaj, że na swój pierwszy trening raczej nie będziesz potrzebował wiele akcesoriów, wystarczy zabrać ze sobą krótkie spodenki, koszulkę sportową i wodę. W zależności od wybranej dyscypliny mogą być również wymagane buty sportowe (np. boks), ale w przypadku wielu dyscyplin trenuje się zazwyczaj boso.

Jeśli chodzi o sprzęt taki jak rękawice bokserskie, ochraniacze czy skakanka, to każdy szanujący się klub będzie miał swój własny sprzęt klubowy, z którego będziesz mógł skorzystać podczas pierwszego treningu. Jeśli jesteś osobą typowo początkującą, to niewykluczone, że na pierwszych zajęciach sprzęt nie będzie Ci w ogóle potrzebny – rozpoczniesz od elementarnych zasad poruszania się czy wyprowadzania ciosów.

Będziesz też mógł zobaczyć, jaka atmosfera panuje w klubie i jak trenują bardziej doświadczeni koledzy. Pierwszy trening wiąże się też z tym, że prawdopodobnie trener będzie też miał dla Ciebie kilka rad i podejdzie indywidualnie do początkujących.

co dalej?

Gdy już wiesz, który ze sportów walki chcesz trenować, zaliczysz przynajmniej kilka treningów, to prędzej czy później będziesz potrzebował zaopatrzyć się we własny sprzęt. Przed zakupem radzimy pamiętać o dwóch kwestiach: 

  • Zapytaj trenera, jakiego ubioru oraz jakiego sprzętu będziesz potrzebować. To ważne bo trener wie najlepiej jak będzie wyglądać program treningów w ciągu roku
  • Radzimy nie wydawać zbyt wiele na swoje pierwsze ubranie treningowe lub sprzęt. To dopiero początki i mimo pierwszej zajawki nie możesz być pewien, że Ci się to w dłuższej perspektywie spodoba i będziesz kontynuował treningi. Zawsze możesz również uznać, że jednak wolisz uprawiać inną dyscyplinę. W przypadku zmiany np. boksu na BJJ, Twoje nowiutkie rękawice bokserskie do niczego Ci się nie przydadzą. Do tego dochodzi fakt, że sprzęt z wyższej półki jest przystosowany do osób, które mają już odpowiednio dużo doświadczenia i techniki, by np. poprawnie wyprowadzać ciosy

Jak więc widzisz, najważniejsze jest to, by zacząć treningi. Sprzęt możesz uzupełniać krok po kroku, zwłaszcza, jeśli Twój budżet jest ograniczony. 

Zapoznaj się z ofertą naszego sklepu, a jeśli masz pytania, to po prostu zadaj je naszej obsłudze. Z przyjemnością pomożemy wybrać Ci odpowiedni zestaw na start w zależności od dyscypliny, jaką wybierzesz.

Celem tego artykułu jest wyłącznie ogólne wprowadzenie Cię w temat używanego podczas pierwszych treningów sprzętu, odzieży i akcesoriów. Jeśli już wiesz, co chcesz ćwiczyć i szukasz informacji bardziej szczegółowej zapoznaj się z innymi naszymi artykułami skupionymi na poszczególnych dyscyplinach:

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.