Spis treści:
-
Jak dobrać rękawice bokserskie?
-
Waga i rozmiar rękawic bokserskich
-
Jak wybrać rękawice bokserskie
-
Rodzaj rękawic bokserskich – skóry syntetyczna czy skóra naturalna?
-
Jak dopasować rękawice bokserskie?
-
Ile kosztują rękawice bokserskie?
-
Jakie rękawice bokserskie do treningu?
-
Rękawice bokserskie – jak wybrać – podsumowanie
Zastanawiasz się, jak wybrać rękawice? Spokojnie, my też. I uwierz nam na słowo, nie ma większego znaczenia, ile trenujesz i ilu parach miałeś już okazję trenować – miejsce na dylematy i lekki ból głowy związany z ogromną liczbą modeli i marek zawsze się znajdzie.
Dlatego właśnie zebraliśmy w jednym miejscu wszystko w temacie tego, jakie rękawice powinieneś wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie. Pamiętaj, że ten element sprzętu to przedłużenie Twoich dłoni, ta część wyposażenia, która będzie z Tobą na każdym treningu – zdecydowanie warto więc postawić na to, czego nie będziesz później żałował.
Przeczytaj i pozbądź się wątpliwości!
Jak dobrać rękawice bokserskie?
Rękawice nie tylko chronią dłonie i nadgarstki przed urazami, ale też dają Ci komfort podczas treningu i poprawiają jego efektywność. To proste tak samo jak to, że kiedy czujesz się dobrze, ćwiczysz dobrze. Sprzęt ma wpływ na jakość treningu. Nie znaczy to oczywiście, że w pięć razy droższych rękawicach będziesz pięć razy lepszy, ale w dobrze dobranym sprzęcie od razu poczujesz różnicę.
Kiedy zastanawiasz się, jak dobrać pierwsze rękawice bokserskie, na początku zadaj sobie pytanie, do czego konkretnie ich potrzebujesz. Zwykłe, najbardziej uniwersalne treningowe rękawice bokserskie znacznie różnią się od specjalistycznych przyrządówek, rękawic sparingowych czy typowych rękawic do muay thai.
Na początku więc ustal, na jakie treningi chcesz chodzić i jakie masz potrzeby. Jest różnica w przypadku treningu bokserskiego a MMA.
Waga i rozmiar rękawic bokserskich
Jedną z pierwszych kwestii, które pojawiają się w momencie wyboru jest waga i rozmiar rękawic.
Waga rękawic jest wyrażana w uncjach (to właśnie popularne “oz”, które pojawia się przy prawie każdym modelu). Rękawice 12 oz są więc rękawicami, które ważą 12 uncji, czyli nieco ponad 330 gramów. Rękawice 18 oz będą już z kolei ważyć ponad pół kilograma i różnica ta jest naprawdę odczuwalna. Przy treningu bokserskim w zbyt ciężkich rękawicach Twoje ręce szybko się zmęczą i nie będziesz w stanie poprawnie wyprowadzać ciosów, co na etapie nauki i szlifowania techniki nie powinno mieć miejsca.
Zasadniczo im cięższy człowiek, tym cięższe powinny być rękawice, ale nie ma co z tym przesadzać – wagi rękawic od 16 oz wzwyż są przeznaczone przede wszystkim do sparingów bokserskich. Rękawice o wadze 8 oz i 10 oz z kolei często używa się na worku i na tarczach. Najbardziej uniwersalne będą rękawice w12 oz.
A co z rozmiarami rękawic bokserskich? Te w zasadzie… nie istnieją. Poza rękawicami przyrządowymi i niektórymi wariantami rękawic dla początkujących, gdzie kluczowy będzie dobór do dłoni, liczy się waga.
Pewnym problemem może być więc to, by znaleźć rękawice, których rozmiar będzie dobrze pasować do Twoich dłoni, ale trzeba zwrócić tu uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze, rękawice w miarę treningów i tego, jak się “rozbijają”, dopasowują się do dłoni. Po drugie, w rękawicach poszczególnych firm czy w przypadku różnych modeli dłonie będą leżały Ci nieco inaczej – stąd też ważne jest, by przed zakupem przymierzyć rękawice i sprawdzić, jak się w nich czujesz.
Jak wybrać rękawice bokserskie
Największe różnice jeśli chodzi o rękawice będą dotyczyć tego, dla kogo są przeznaczone. Rękawice dla początkujących różnią się znacznie od rękawic dla bardziej zaawansowanych – dotyczy to także ceny.
Nie znaczy to oczywiście, że rękawice za 150 złotych są beznadziejne, a jedynym wartościowym sprzętem są te, które kosztują powyżej 500 złotych. Po prostu wraz z wyższym poziomem zaawansowania będą rosły Twoje wymagania – będziesz bił mocniej i lepiej i z czasem może dojdzie do tego, że będziesz potrzebował lepszej ochrony, rękawic tylko do sparingów albo tylko na worek. Albo nie – tutaj wszystko zależy od tego, jaką drogą pójdziesz. Nie każdy ma ambicje bycia zawodowcem, niektórym po prostu wystarczą regularne treningi na początkujących grupach, z których nie będą chcieli wychodzić. I to też jest w porządku.
Rękawice do treningów rekreacyjnych kupisz nawet za sto złotych i jeśli dobrze leżą Ci na dłoniach, są wystarczająco bezpieczne i dają Ci komfort podczas treningu, możesz nigdy nie potrzebować tych z najwyższej półki. Jeśli zaś masz wyższe potrzeby i zrobisz dużo, by podnieść swój poziom, przejście do lepszych modeli będzie po jakimś czasie naturalnym krokiem.
Pamiętaj jednak, że nie ma sensu przepłacać za sprzęt, jeśli po prostu nie jest Ci to potrzebne. Dobierz go w zależności od swoich możliwości.
Rodzaj rękawic bokserskich – skóry syntetyczna czy skóra naturalna?
Tak, to prawda, że materiał, z którego wykonane są rękawice, wpływa na ich trwałość i komfort. Nie jest jednak tak, że rękawice dla początkujących ze skóry naturalnej zawsze będą lepsze od tych ze skóry syntetycznej. To już przeszłość, a materiały używane do produkcji “syntetyków” są naprawdę jakościowe i bardzo wytrzymałe. W dodatku, w przeciwieństwie do rękawic wykonanych ze skóry naturalnej, nie trzeba o nie tak pieczołowicie dbać.
Dylemat “skóra syntetyczna czy skóra naturalna” nie jest więc aż tak istotny – warto znać różnice między tymi rodzajami rękawic, ale nie ma sensu się uprzedzać, bo świetne modele znajdziesz w obu grupach.
Jak dopasować rękawice bokserskie?
To bardzo istotna kwestia. Nie ma co łudzić się, że rękawice, które ledwo wchodzą Ci na dłonie, obcierają i uciskają w momencie przymierzania, na sali treningowej będą leżeć idealnie. Jasne, pisaliśmy już o tym, że rękawice rozbijają się i dopasowują do dłoni, stając się bardziej wygodne z każdym treningiem, ale już podczas przymierzania muszą leżeć przynajmniej dobrze.
Pamiętaj, że najlepiej przymierzać, kiedy masz na dłoniach owijki – będziesz korzystać z nich na treningach (a przynajmniej powinieneś). Sugerujemy też, żebyś spróbował, jak leży Ci kilka różnych modeli – nie ma sensu nakręcać się na konkretny model czy markę kosztem komfortu, który możesz poczuć od razu, kiedy założysz rękawice.
Ile kosztują rękawice bokserskie?
Czy za dobre rękawice zapłacisz fortunę? Niekoniecznie, ponieważ ceny rękawic wahają się od 50 do 1500 złotych. Zależy ona od marki, materiału, z którego zostały wykonane, ich przeznaczenia, miejsca produkcji, tego, kto w nich walczy… Rękawice, które wystarczą do pierwszych treningów, kupisz za mniej niż sto złotych, sprzęt, w którym walczą zawodowcy na profesjonalnych galach, może być dziesięć (albo i więcej) razy droższy.
Czy droższe rękawice zawsze są lepsze? Niekoniecznie – czasami lepiej postawić na mniej znaną i tańszą markę, zamiast upierać się na jeden konkretny model. No, chyba że masz konkretne powody, by tak postępować. W każdym razie nie brakuje firm, które produkują sprzęt najwyższej jakości za rozsądną cenę.
Jakie rękawice bokserskie do treningu?
Na zwykłe treningi grupowe postaw na uniwersalne rękawice, wybrane do swojej wagi. Do pracy na worku i przyrządach używaj lżejszych rękawic, które pozwolą Ci zachować szybkość i precyzję. Sparingi? Ciężkie i bezpieczne rękawice, które będą w stanie ochronić Ciebie i partnera podczas mocnych rund.
Zasady zawsze jednak będą te same – wybierz rękawice komfortowe, dobrej marki, solidne i dobrze wykonane.
Rękawice bokserskie – jak wybrać – podsumowanie
Możemy napisać trywialnie – DOBRZE. Jeśli doszedłeś już tutaj, powinieneś wiedzieć wszystko, co pozwoli Ci wybrać odpowiednie rękawice do boksu, z którego będziesz zadowolony przez długi czas, który pozwoli Ci uniknąć kontuzji i nawet przy najbardziej wymagających będziesz czuł się komfortowo.
Przypomnijmy raz jeszcze – gdy wybierasz rękawice, zwróć uwagę przede wszystkim na:
- Typ rękawic: Treningowe, do sparingu, do pracy na worku.
- Waga: Dobrana do masy ciała i rodzaju aktywności (bokserska, muay thai, MMA, tarcze)
- Cena: Sprawdź, czy w tej cenie nie znajdziesz czegoś lepszego
- Dopasowanie/ rozmiar: Przymierzanie z owijkami i testowanie różnych rozmiarów.
- Wentylacja: Zapewnienie komfortu podczas intensywnych treningów.
- Zapięcie: Jeśli potrzebujesz rękawic na treningi do wybierz raczej rękawice zapinane na rzep a jeśli sparujesz lub tarczujesz indywidualnie to możesz zastanowić się nad wyborem rękawic wiązanych ponieważ z reguły będziesz miał więcej czasu na ich zawiązanie.