Z roku na rok coraz więcej kobiet zaczyna odkrywać radość i korzyści płynące ze sportów walki. Kluby sportów walki już dawno przestały być postrzegane jako miejsca typowo dla mężczyzn, a środowisko stało się bardziej otwarte tak na zawodniczki. Plusy, jakie dają boks, kickboxing, muay thai czy BJJ, są praktycznie takie same dla kobiet, jak i dla mężczyzn. A jak jest ze sprzętem, którego będziesz potrzebować na początku swojej przygody? Rękawice bokserskie dla kobiet to temat, który warto poruszyć, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości jeszcze przed pierwszym treningiem.

Jakie rękawice bokserskie dla kobiet wybrać?

1. rękawice bokserskie dla kobiet – fakty i mity

Na początku warto napisać, że w każdym uderzanym sporcie walki rękawice będą absolutnie podstawową częścią Twojego wyposażenia. To one odpowiadają za to, by zapewnić Ci bezpieczeństwo i komfort podczas treningów oraz walk. Boks, kickboxing czy muay thai  to sporty kontaktowe, w którym trafienia są nieuniknione, dlatego tak ważne jest, aby chronić swoje dłonie i nadgarstki przed kontuzjami. Tyczy się to też także szacunku dla tego, kto będzie Twoim rywalem lub treningowym partnerem – dobrze wybrane rękawice zapewnią amortyzację podczas uderzeń i zminimalizują ryzyko obrażeń.

Czy istnieją specjalne rękawice bokserskie dla kobiet? Na treningach mężczyźni i kobiety trenują w sprzęcie, który zbudowany jest tak samo. Różnice będą dotyczyć jedynie wagi rękawic, czyli ilości wypełnienia. Przyjęło się, że większość kobiet trenuje w rękawicach o wadze 8-12 oz i wynika to z tego prostego faktu, że panie przeważnie są lżejsze od panów – tyle. Zasady wyboru pozostają jednak te same – na treningach techniki i tarczach można trenować w lżejszym sprzęcie, na sparingi lepiej zaopatrzyć się w coś, co złagodzi siłę ciosów i nie porozbija przeciwnika bardziej niż jest to konieczne.

Takie rzeczy jak chociażby wielkość dłoni i jej budowa są kwestią indywidualną, tak samo jak siła, którą dany człowiek dysponuje. Jeśli chodzi o dobór odpowiednich rękawic, napisaliśmy o tym osobny artykuł, który jest przeznaczony tak dla kobiet, jak i dla mężczyzn, więc polecamy lekturę tego tekstu i kilku innych dla początkujących.

2. JAKI SPRZĘT WYBRAĆ?

Większość producentów robi ukłon w stronę pań, tworząc rękawice bokserskie dla kobiet, które różnią się przede wszystkim designem – modele, na których bazują, pozostają te same. Kupując pierwsze rękawice chcesz mieć coś, co będzie przyjemne dla oka? Zrobisz to bez większego problemu. Wolisz coś bardziej stonowanego, żeby się nie wyróżniać, kiedy nie jesteś jeszcze pewna swoich umiejętności albo po prostu nie czujesz potrzeby, żeby przyciągać uwagę? Klasyka zawsze jest w cenie, bez względu na płeć. Najważniejsze jest to, żeby kupić sprzęt zgodny z jego przeznaczeniem i taki, w którym będziesz czuć się komfortowo.

Jeśli chodzisz na zajęcia, w których większy nacisk jest postawiony na motorykę i spalanie kalorii, jak wszelkiego rodzaju warianty w stylu fit boxing, znajdziesz też specjalny sprzęt do tego, jak choćby niektóre rękawice uznanej firmy, jaką jest Everlast. Jeśli nie jesteś jeszcze pewna, czy wkręcisz się na tyle, żeby trenować dłużej, postaw na sprzęt przeznaczony dla początkujących, którzy trenują rekreacyjnie – nie ma sensu przepłacać i później zostać z rękawicami z najwyższej półki, które będą leżeć gdzieś w szafie i się marnować.

Dobre rękawice do boksu dla kobiet nie są wielką inwestycją, ale jeśli chcesz oszczędzić, możesz postawić na skórę syntetyczną. Obecnie sprzęt, który jest z niej produkowany, w większości aspektów nie ustępuje temu ze skóry naturalnej. Staraj się też znaleźć takie, które mają solidne szerokie zapięcie na rzep i niezłą wentylację.

Na naszej stronie znajdziesz osobną kategorię, w której znajdziesz wybrane przez nas rękawice bokserskie dla kobiet.

3. na co zwrócić szczególną uwagę?

Co jest największą przeszkodą, która może stanąć na drodze do udanych treningów? Prawdopodobnie będzie to dyskomfort na początku Twojej przygody – źle dobrane rękawice, zbyt ciężkie lub takie, w których po prostu będziesz czuć się źle, mogą przełożyć się na wrażenia, jakie będą towarzyszyć Ci podczas całych zajęć. Komfort, który daje sprzęt, to podstawa – sporty walki są wyzwaniem, nie brakuje w nich potu, zmęczenia, bólu mięśni czy siniaków, więc zdecydowanie nie warto sobie dodatkowo dokładać czegoś mało przyjemnego.

Pamiętaj, że dobra jakość rękawic przyczyni się do lepszych efektów treningów i większej przyjemności z uprawiania sportów walki. Rozpoczęcie tej przygody z właściwymi rękawicami i wygodnym sprzętem to krok w kierunku zdrowszego ciała, większej pewności siebie i całej masy dodatkowych korzyści.

Ze sportowym pozdrowieniem
Zespół MManiak.pl

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.