Najlepsi pięściarze świata podczas pracy na tarczach imponują szybkością i dynamiką. Oglądanie ich pracy na łapach bokserskich jest zjawiskowe, ale to też moment, który uświadamia każdemu, że w swój fach włożyli lata treningu.

Wniosek nasuwa się sam – dla każdego, kto chce rozwijać swoje umiejętności, tarcze bokserskie powinny stać się jednym z kluczowych elementów treningu.

Ile znaczą tarcze bokserskie dla trenera?

Zawodnik potrzebuje nie tylko osoby, która będzie trzymała mu tarcze. Potrzebuje kogoś, kogo umiejętności i wpływu na trening nie można nie doceniać – trenera. Bez profesjonalisty, który będzie stał naprzeciwko nas, wejście na wyższy poziom po prostu nie będzie możliwe.

Podczas treningu na tarczach to trener widzi, gdzie podopieczny popełnia błędy i co można zrobić lepiej. To on jest tutaj najważniejszą osobą, która reguluje tempo, wymaga dostosowania się i reakcji.

Stosowanie bandaży bokserskich w sportach walki

To, że trening bokserski na tarczach to świetna metoda rozwoju dla każdego pięściarza, nie jest żadną tajemnicą. Tarcze nie służą oczywiście tylko bokserom – można polecić je każdemu, kto czynnie trenuje walkę w stójce. Znajdują zastosowanie praktycznie we wszystkich sportach uderzanych, od boksu i Muay Thai, przez kickboxing do MMA.

Tarcze bokserskie dla trenera są (poza jego doświadczeniem, kreatywnością i zdolnościami do tego, jak rozwijać swoich podopiecznych) jednym z podstawowych narzędzi pracy.

Co będzie potrzebne dla skutecznego i zadowalającego obie strony treningu? Poza zaangażowaniem i nicią porozumienia pomiędzy trenerem i zawodnikiem konieczny będzie odpowiedni sprzęt. I tutaj służymy pomocą my.

Jak wybrać najlepsze tarcze bokserskie?

Dobre łapy trenera są narzędziem treningu, które musi spełniać szereg kryteriów. Jak dobrać je optymalnie?

Tarcze bokserskie powinny być:

  • elastyczne
  • odporne na rozdarcia i odkształcenia
  • wygodne dla trenera
  • bezpieczne dla trenera i zawodnika
  • absorbujące siłę uderzenia

Powinniśmy też zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału są wykonane. W tym przypadku jest podobnie jak z rękawicami – skóra naturalna gwarantuje większą trwałość, a sam materiał jest bardziej elastyczny.

Wypełnienie w tarczach bokserskich powinno być miękkie od strony dłoni trenera i twarde od strony uderzającego, pozwoli to oszczędzić ręce trenera, jednocześnie wzmacniając wojownika. Jakość wypełnienia musi być dobra – w przeciwnym wypadku prędzej czy później dojdzie do kontuzji.

Cieńsza lub gorszej jakości warstwa, choć może przekładać się na niższą cenę, nie jest inwestycją – wypełnienie tak naprawdę będzie Cię kosztować więcej, ponieważ tarcze szybciej się zużyją i będziesz musiał poszukać nowych.

Zakrzywiony kształt tarczy będzie pomagał w tym, by dłonie pozostawały w naturalnej pozycji, pozwalając też trafić w centralny punkt – ten powinien być łatwo zauważalny, w kontrastującym kolorze.

Stosowanie bandaży bokserskich w sportach walki

Jasne jest, że istotna będzie też trwałość tarcz, która pozwoli na wytrzymanie setek godzin wymagających treningów, dziesiątek tysięcy uderzeń. A jeśli chodzi o komfort pracy trenera i zawodnika, tarcze też powinny być odporne na pot i nie „łapać” przykrego zapachu. Dobra wentylacja to podstawa.

Praktyczne znaczenie będzie mieć waga, która nie tylko pozwoli na przeprowadzenie dłuższego i bardziej intensywnego treningu, ale też może mieć znaczenie przy ewentualnym transporcie.

Nie mogą być też zbyt duże, by ciosy trafiały idealnie w cel, ani za małe – przestrzelenie mocnego uderzenia może spowodować poważny uraz.

W czym pomaga trening na tarczach bokserskich?

Jeśli zawodnik wyrobi sobie złe nawyki ruchowe, to pozbycie się ich może zająć dużo czasu. Umiejętność właściwego reagowania na ruchy przeciwnika to jedna z najważniejszych cech zawodnika.

W pewnym momencie trener i zawodnik dojdą do momentu, w którym ten pierwszy będzie uderzać i unikać ciosów bez wcześniejszych ustaleń. Z czasem wyrobią się nawyki poruszania dookoła przeciwnika, ciągłej pracy zarówno w ataku, jak i w obronie. A wszystko to w sytuacji, w której bezpośrednie przekazywanie wskazówek odbywa się natychmiastowo.

To idealny sposób na trenowanie refleksu i techniki uderzenia, która przekłada się na siłę. Co ważne, W tym rodzaju treningu można wykorzystać złożone kombinacje, dopracować tempo i wybieranie idealnego momentu do ataku. Nie trzeba też hamować mocy swoich uderzeń.

Tarcze bokserskie pozwalają ćwiczyć nie tylko siłę i szybkość. Doskonale uczą kontrolowania zasięgu i skracania dystansu, a w połączniu z doświadczonym trenerem trening na tarczach bokserskich jest też świetnym sposobem na to, by przygotować odpowiednią strategię walki.
W telegraficznym skrócie – nieważne, czy jesteś amatorem, profesjonalistą czy trenerem – jeśli chcesz być po prostu lepszy albo zauważyć progres u swoich podopiecznych, powinieneś włączyć tarcze bokserskie do swojego treningowego planu.

Zapraszamy na MMAniak.pl, gdzie znajdziecie w kategorii sprzęt trenerski znajdziecie tarcze mini, pałki treningowe, tarcze typu flex mitts, tarcze średniej i dużej wielkości, tarcze power punch i pasy trenera.

Ze sportowym pozdrowieniem,
Paweł Słójkowski
Zespół MMAniak.pl

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.