Współcześnie MMA uznawane jest za najszybciej rozwijający się sport. Trudno temu zaprzeczyć, rozwijają się organizacje i zawodnicy o wyczynach których media piszą coraz chętniej a sponsorzy coraz chętniej i głębiej sięgają do kieszeni. Przez lata rozwinęła się także technologia a co za tym idzie także sprzęt wykorzystywany do treningu. Stare dresy i ortaliony odeszły do lamusa a w dzisiejszych czasach w sporcie króluje odzież specjalnego przeznaczenia. Poniższy wpis to próba ukazania różnic pomiędzy popularnym rashguardem a koszulką termo aktywną. Na pierwszy rzut oka są to dwa takie same produkty, ale czy na pewno ?

Dzisiejszy rashguard – funkcje i technologia

Słowo Rashguard pochodzi z języka angielskiego i oznacza dosłownie „ochronę przed wysypką”. Rashguardy po raz pierwszy zostały zastosowane w Australii i były wykorzystywane w sportach wodnych takich jak surfing, windsurfing, itp. Ich zadaniem była ochrona przed obtarciami i promieniowaniem słonecznym. Rashguardy stały się bardzo popularne w MMA oraz Submission. Podstawową ich funkcją jest ochrona ciała przed infekcjami skórnymi oraz obtarciami, które mogą się zdarzyć podczas treningu na macie. Stosowanie odzieży typu rashguard wyeliminuje ten problem i będzie dużo bardziej wygodne niż stosowanie zwykłego bawełnianego t-shirta. Drugim istotnym czynnikiem przemawiającym za stosowaniem rashguardów jest fakt, że znacznie lepiej pozwalają oddychać ciału podczas treningu. Są o wiele bardziej przewiewne dzięki czemu dużo efektywniej niż zwykły t-shirt regulują temperaturę ciała. Rashguardy posiadają również tzw. funkcję kompresyjną, która poprawia pracę mięśni i przyspiesza regenerację po treningu. Profesjonalne rashguardy są uszyte z wykorzystanie płaskich szwów typu „flatlock”, które zapewniają znacznie lepszą mobilność ruchów niż zwykłe wystające szwy stosowane w odzieży codziennego użytku. Są również wygodniejsze niż tradycyjne szwy, które po prostu nie sprawdzają się w odzieży kompresyjnej.

Materiały z których wykonuje się rashguardy to najczęściej poliester z domieszką spandexu, lub też inne materiały. Mieszanka taka sprawia że odzież spełnia swoje założenia, jest mocna ale elastyczna i rozciągliwa. Poniżej zestawienie poszczególnych producentów i skład najczęściej wykorzystywany w ich produktach:

Rashguard - porównanie materiałów

Widać więc wyraźnie – podstawowym materiałem jest poliester, który uzupełnia się elastanem oraz spandexem.

Różnice w zastosowaniu rashguardów i koszulek termoaktywnych

Nieco inną natomiast budowę – a co za tym idzie, także zastosowanie mają koszulki (i ogólnie bielizna/odzież) termo aktywne. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby stosować je do sportów walki, jednak te zazwyczaj nie będą tak wygodne jak klasyczny rashguard. Ze względu na inną budowę często koszulki termoaktywne nie mają systemu kompresji, przez co są luźniejsze. Dzięki temu idealnie nadają się jako wewnętrzna warstwa odzieży (np.: pod kombinezon) lub też odzież np.: do biegania gdzie obcisły krój nie jest potrzebny. Głównym zadaniem odzieży termoaktywnej jest zapobieganie utracie ciepła ciała i zatrzymywanie temperatury wewnątrz, dzięki czemu odzież taką upodobali sobie w dużej mierze amatorzy sportów zimowych. Budowa takiej koszulki może być – według specyficznej potrzeby znacznie różnorodna a przy jej produkcji wykorzystuje się już takie materiały jak: poliester, modal, polipropylen, elastyn a także często poliamid.

Dzięki powyższemu porównaniu sami możecie wybrać produkt odpowiedni do Waszych potrzeb. W skrócie – rashguard idealny będzie do MMA, grapplingu i ogólnie sportów walki, koszulka termo aktywna natomiast sprawdzi się do biegania czy np.: sportów zimowych. Zapraszamy do korzystania z szerokiej oferty rashguardów które znajdziecie w naszym sklepie.