W poprzednich tekstach pisaliśmy między innymi o korzystaniu z kamizelki obciążeniowej, korzystaniu z gum oporowych czy istocie treningu karku. Dzisiaj przedstawimy kolejne akcesoria treningowe, które możecie wykorzystać.

Powtarzalność w sportach walki jest kluczowa – poprawne wykonywanie technik może wymagać tysięcy wykonanych ćwiczeń, które pozwolą wyrobić dobre nawyki. To może pociągać za sobą coś, co dla wielu okazuje się poważną przeszkodą w ćwiczeniach, a czasem może nawet zakończyć się dłuższą przerwą – chodzi o rutynę.

Jak przed nią uciec i nie pozwolić, by odebrała nam przyjemność z regularnego trenowania? 

Akcesoria treningowe – skakanka

Czy w treningu najprostsze rozwiązania są najlepsze? Nie jest to reguła, która znajduje potwierdzenie w każdym przypadku, ale często warto wykorzystać rozwiązania, które mogą wydawać się rzadko stosowane lub dla wielu nawet zapomniane.

Dla niektórych może to być relikt dawnych czasów, beztroskich zabaw na podwórku. Ale dla wielu zawodników sportów walki ten niepozorny przyrząd jest czymś, bez czego nie wyobrażają sobie zajęć. Dlatego właśnie proponowane przez nas akcesoria treningowe rozpoczynamy od skakanki.

Używały jej legendy boksu – Muhammad Ali, Roy Jones Jr., Mike Tyson czy Floyd Mayweather. Praca na skakance może być prawdziwą sztuką – jeśli chcecie się o tym przekonać, wystarczy podejrzeć mistrzów.

Odpowiednia modyfikacja treningu z użyciem skakanki może także wpłynąć pozytywnie na kondycję, czyli szeroko pojęte cardio. Profesjonalni bokserzy i zapaśnicy potwierdzą, że świetnie poprawia pracę nóg.

Zabierzesz ją ze sobą praktycznie wszędzie. Trening w parku, na świeżym powietrzu? Dlaczego nie. Pogoda nie dopisuje? Możesz wykonać całą serię ćwiczeń w domu.

drabinka sprawnościowa

Drabinka sprawnościowa jest narzędziem treningowym, które pomoże Ci poprawić szybkość, zwinność i pracę nóg. Możemy używać jej zarówno w czasie rozgrzewki, jak i we właściwej części treningu. 

Co poprawimy za jej pomocą? Dobrze wpływa na czas reakcji i koordynację. Drabinka sprawnościowa nie jest przeznaczona tylko dla zawodników sportów walki – jej uniwersalność sprawia, że cieszy się popularnością także wśród sportowców praktycznie każdej dyscypliny, w której motoryka odgrywa dużą rolę. Ten przyrząd znajdziecie u lekkoatletów, piłkarzy oraz na treningach crossfitu.

Składana konstrukcja i niewielka waga sprawiają, że przenoszenie z miejsca na miejsce nie jest problemem. Kilka sekund na rozłożenie sprzętu i możemy trenować praktycznie wszędzie! Takie akcesoria treningowe sprawdzają się w każdym przypadku.

PIŁECZKA SPRAWNOŚCIOWA

Piłeczka treningowa to kolejny z prostych, ale bardzo efektywnych przyrządów, które wprowadzą do naszych aktywności powiew świeżości. Pozwala na wykonywanie wielu różnorodnych ćwiczeń, dzięki którym poprawisz swój refleks, przyspieszysz czas reakcji i wzniesiesz na wyższy poziom motorykę. 

Często wykonywane ćwiczenia z piłeczką, jakie do treningu wprowadzają chociażby zawodnicy MMA, to na przykład odbijanie rzuconej piłki ciosami, łapanie piłeczki odbitej od ściany, unik piłki rzuconej przez trenera w pozycji plecami przy siatce – prostota, ale jednocześnie wymuszająca duże zaangażowanie w trening, tak, by szlifować swoje umiejętności. Jeśli chodzi o akcesoria treningowe, to pochwała prostoty. 

Wariantem wykorzystania piłeczki jest jej przypięcie do elastycznej linki i opaski na czole. Pozwala to na urozmaicenie klasycznego ćwiczenia, jakim jest walka z cieniem.

MANEKIN TRENINGOWY

Manekin treningowy to wśród akcesoriów treningowych sprzęt, którego nie oglądamy w klubach zbyt często. Jest narzędziem zaawansowanym, z którego korzystają przede wszystkim profesjonaliści. To z pewnością coś dla tych najbardziej ambitnych.

Stosowane są manekiny bokserskie, zapaśnicze oraz grapplingowe. Wykorzystanie go w treningu pozwoli na doskonalenie praktycznie wszystkich umiejętności nabytych na treningu. Zostały zaprojektowane tak, by jak najlepiej odzwierciedlać pozycje, z którymi spotkamy się w realnej walce.

Mamy świadomość tego, że nic nie zastąpi starcia z prawdziwym przeciwnikiem, ale akurat w tym przypadku podczas drillowania możemy pozwolić sobie na użycie maksymalnej siły bez obaw o to, że uszkodzimy naszego rywala. Idealny kumpel do bicia? Profesjonalni zawodnicy mogą to potwierdzić.

SPADOCHRON OPOROWY DO BIEGANIA

Czas na coś, czego na pewno nie ogląda się zbyt często. Spadochron oporowy do biegania może wydawać się czymś mocno abstrakcyjnym, ale jego zalety są warte uwagi.

To świetne narzędzie do tego, żeby zwiększyć swoją szybkość i poprawić siłę mięśni. Wystarczy go rozwinąć, przypiąć do pasa i… biec tak, by przezwyciężać siłę oporu.

Ten przyrząd zmusza trenującego do przyjęcia odpowiedniej postury, co poprawi technikę biegu. Im większa prędkość, tym większy opór, co naturalnie dopasowuje korzystanie z tego sprzętu do Twoich możliwości. Inne akcesoria treningowe z pewnością nie będą tak spektakularne.

POWER BAG

Szukasz alternatywy dla treningów z hantlami i sztangą? Lubisz wymagające treningi? Power bag jest czymś idealnym dla Ciebie. Ten wielofunkcyjny przyrząd pozwala na wykonanie szerokiej gamy różnorodnych ćwiczeń. 

Sprawdza się także podczas treningu na świeżym powietrzu oraz kiedy nie będziesz miał do dyspozycji większej przestrzeni. W zależności od doboru ćwiczeń power bag pozwoli na to, by zwiększyć wydolność oraz siłę wybranych partii mięśni, szczególnie angażując mięśnie głębokie.

Co jeszcze? Power bag umożliwia również pracę nad równowagą i stabilizacją pozycji. Wysoka jakość materiałów sprawia, że jest odporny na uszkodzenia – można bez obaw rzucać nim podobnie jak piłką lekarską.

Przełamanie rutyny tylko pozornie jest trudne. Metod na to, by to zrobić i wprowadzić do swojego treningu nowe elementy, jest wiele. Wymienione przez nas akcesoria treningowe to kilka z nich, ale na pewno warto je wypróbować – dzięki nim Wasze ćwiczenia na pewno staną się ciekawsze.

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.