Sporty walki, takie jak boks, muay thai, kickboxing, BJJ czy zapasy, to świetny sposób na to, by zmienić coś w swoim życiu, poprawić sprawność fizyczną, a także nabrać pewności siebie. W obiegowej opinii cały czas funkcjonuje jednak stereotyp, że ten rodzaj aktywności fizycznej wiąże się z urazami. Czy kontuzje w sportach walki trafiają się częściej niż w innych dyscyplinach? Przyjrzyjmy się temu tematowi.

Od czego zależy ryzyko kontuzji

Tak, sporty walki wiążą się z kontuzjami z samego swojego założenia – walka, pojedynek, mierzenie się z rywalem… to wszystko polega w końcu na tym, żeby pokonać swojego przeciwnika w czysto fizyczny sposób. Nie ma większego znaczenia, czy będzie tu chodziło o uderzenia, rzuty czy chwyty, ponieważ wszystko to będzie testowaniem możliwości Twojego ciała.

To oczywiście tylko teoria, która nie jest do końca prawdziwa – obecnie treningi sportów walki nie zawsze muszą wiązać się ze sprawdzaniem swoich możliwości w sparingach czy zadaniówkach, które mają dać ćwiczącemu namiastkę prawdziwej walki. Często to rekreacja, która nie wychodzi poza ćwiczenia w parach, gdzie kontuzje bywają najczęściej wynikiem nieszczęśliwych wypadków, a nie są efektem intencji drugiej osoby.

Kontuzje sportowe są bardzo zróżnicowane – do najczęściej występujących należą tu urazy kończyn, kontuzje mięśniowe, stłuczenia, rozcięcia skóry czy kontuzje stawów. Pełna lista może budzić strach, ale spokojnie – jeśli trenujesz rekreacyjnie, ryzyko, że doświadczysz większości z nich, nie jest większe niż we wszystkich innych sportach kontaktowych. Do tych, o których mówi się najwięcej, należą urazy głowy w sportach walki. Dotyczy to oczywiście wszystkich sportów uderzanych – bokserskie walki w ringu często kończą się nokautami, ale podczas starć przyjmuje się dużo ciosów na głowę.

Badania wykazują, że jej urazy, w tym stłuczenia i wstrząśnienia mózgu, stanowią znaczną część kontuzji bokserskich. Przede wszystkim dotyczy to jednak zawodowych bokserów i tych, którzy regularnie sparują – grupy początkujące to przede wszystkim praca na tarczach i niezbyt niebezpieczne ćwiczenia w parach.

Prewencja urazów w tym przypadku to przede wszystkim zakup odpowiedniego sprzętu, takiego jak dobre rękawice bokserskie, ochraniacz zębów czy kask bokserski – te zabudowane sprawiają, że nawet na sparingach unikniesz rozcięć, otarć i śladów widocznych na twarzy.

Urazy dłoni w sportach walki bardzo często występują w wyniku niezbyt dobrego sprzętu. Jeśli więc trenujesz boks, postaw na bezpieczne rękawice bokserskie, które dadzą Ci komfort trenowania, chroniąc nadgarstki i kciuki. To właśnie kontuzje kciuka w sportach walki należą do jednych z najbardziej bolesnych.

Kontuzje w sportach walki to coś, czego obawia się wielu trenujących

Kontuzje w MMA – krzywdzący stereotyp

Jeśli chodzi o urazy w sportach walki, to temat ten często pojawia się odnośnie MMA. W zawodowym wydaniu mieszanych sztuk walki szerokim echem odbijają się poważne urazy, takie jak złamania czy dość drastycznie wyglądające rozcięcia. Nokauty w małych rękawicach robią piorunujące wrażenie, ale tutaj też możemy Cię uspokoić – szansa na to na zwykłym treningu jest naprawdę znikoma.

Muay thai i kickboxing to dyscypliny, w których nogi i kolana pełnią równie istotną rolę co ręce. Kontuzje w tych sportach zazwyczaj obejmują uszkodzenia nóg, takie jak skręcenia, stłuczenia, czy w skrajnych przypadkach złamania kości i urazy więzadeł. Tak jak wspominaliśmy wcześniej – kontuzje w sportach uderzanych to coś, czego w większości przypadków można uniknąć – tam, gdzie występuje dużo kopnięć, kluczowym elementem dla bezpieczeństwa będzie ochraniacz piszczeli. Ten sprzęt pozwala popełniać błędy na etapie nauki, kiedy nie jesteśmy jeszcze mistrzami techniki. Prawidłowo dobrany ochraniacz na golenie nie jest wielkim wydatkiem, a oszczędzi bólu czy dłuższej przerwy, którą powoduje konieczna rehabilitacja.

Urazy stawowe w sportach walki ograniczą na przykład specjalne stabilizatory stawu skokowego.

Trenując brazylijskie jiu-jitsu trzeba mieć świadomość, że niekiedy na macie dochodzi do naderwań mięśni, skręceń stawów czy urazów więzadeł – zwłaszcza w przypadku silnych, ale słabszych technicznie i mniej doświadczonych zawodników, którzy nie do końca potrafią poprawnie wykonywać techniki i drille tak, by uważać na swojego partnera.

Podkreślmy to jednak po raz kolejny – odpowiednie przygotowanie fizyczne, treningi pod okiem doświadczonych trenerów, dbałość o odpowiednią technikę i stosowanie ochraniaczy mogą skutecznie zmniejszyć ryzyko, nawet jeśli chodzi o najczęstsze urazy w sportach walki.

Objawy i powikłania

Można zaryzykować stwierdzenie, że ból jest częścią treningów – spalone na macie czy w ringu kalorie będziesz czuł w mięśniach choćby w postaci zakwasów, kopnięcia i ciosy przyjmowane na ciało będą związane z siniakami.

Jeśli chodzi o poważniejsze urazy sportowe, mogą one skończyć się długą przerwą, jak choćby w przypadku cięższych urazów mięśniowych, problemów z więzadłami czy ewentualnymi złamaniami. Niepokojące sygnały to oczywiście ból, niepełny zakres ruchu w którejś z kończyn, obrzęki czy poczucie braku stabilności stawu.

Jak długo trwa powrót do pełnej sprawności? Zależy od kontuzji, przy lżejszych wystarczy kilka dni odpoczynku, poważne mogą skończyć się znacznie gorzej.

Kontuzje w sportach walki – jak ich unikać?

To, jak uniknąć kontuzji, powinno być Twoim priorytetem. Prewencja kontuzji jest znacznie łatwiejsza niż ich leczenie.

Ważne jest odpowiednie podejście do rozgrzewki, dopasowanie swoich obciążeń treningowych do poziomu zaawansowania, zakup odpowiedniego sprzętu, który uchroni Cię przed urazami mechanicznymi.

Prawdopodobieństwo kontuzji w sportach walki może wydawać się znacznie większe niż w innych sportach, ale prawda jest taka, że bardzo wiele zależy od Ciebie. Bezpieczeństwo jest jednym z najważniejszych elementów w każdym klubie sportów walki staje się coraz ważniejszym elementem tych fascynujących dyscyplin, w pełni cieszyć się esencją tej świetnej aktywności fizycznej. cieszyć się sportami walki w pełni.

 

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.