Czy specjalne rękawice sparingowe to konieczność? Sprawdźmy, czy rzeczywiście powinniśmy zaopatrzyć się w dodatkowy sprzęt do ostrzejszych starć z treningowymi partnerami.

„Słyszałem kiedyś metaforę, że trening boksu przypomina wbijanie gwoździa za pomocą młotka… z tą różnicą, że na boksie raz jesteś młotkiem, a innym razem – gwoździem.”

Bez względu na to, którą rolę przyjdzie Ci odegrać na dzisiejszym sparingu, jedno jest pewne: jeśli twoje narzędzia – czy młotek, czy gwóźdź – ulegną zniszczeniu, to diabli wezmą całą robotę!

Jak tego uniknąć? Przede wszystkim – dobrze dobierając sprzęt w którym trenujesz. Poniżej znajdziesz parę rad od nas, czym kierować się przy wyborze rękawic sparingowych do boksu, muay thai lub innych uderzanych sportów walki.

SPARINGI – POWOLI DO CELU

Boks, kickboxing czy muay thai uchodzą za twarde sporty i zdecydowanie nie jest to tylko pusty stereotyp. Starcia na pięści i kopnięcia weryfikują nie tylko kondycję i przygotowanie techniczne zawodników, ale również (a niekiedy wręcz przede wszystkim) ich odporność na ból i zmęczenie. Dlatego też walki treningowe w sportach walki są bez wątpienia najtrudniejszym i najbardziej wymagającym elementem treningu – prawdopodobnie także najważniejszym.

Wyzwanie leży nie tylko w samych sparingach bokserskich, ale i w utrzymaniu systematyczności. Aby sparingowe starcia procentowały i przekładały się na progres zawodnika, powinny odbywać się regularnie. Jednocześnie dążenie do technicznej doskonałości to proces powolny i wymagający cierpliwego i metodycznego podejścia. Jak łatwo sobie wyobrazić, w dyscyplinach sportowych, których istota polega na – nazywając rzeczy po imieniu – naparzance na piąchy i kopniaki, zminimalizowanie obrażeń to niełatwe zadanie. Toczenie ringowej wojny co trening to gwarancja, że więcej czasu spędzimy na leczeniu bojowych ran, zamiast doskonalić swoje rzemiosło na kolejnych treningach.

By nasza przygoda z uderzanymi sportami walki była możliwie jak najbardziej bezkontuzyjna, a zadaniówki nie kończyły się notorycznymi urazami, należy wybrać rękawice do sparingów, które będą do tego celu odpowiednie.

Na pierwszy plan zawsze powinno wysuwać się bezpieczeństwo, i to po obu stronach rękawic – pamiętajmy, że nasze zdrowie jest równie ważne jak naszego sparingpartnera. By spełnić ten warunek, przy wyborze rękawic do treningu należy zwrócić uwagę na ich profil oraz właściwie dobrać ich wagę/rozmiar.

WIĘKSZE RĘKAWICE BOKSERSKIE DO SPARINGÓW

Profil to kształt, w jakim rękawica jest uformowana – o ile bardziej spłaszczone lub mniejsze rękawice sprawdzą się do pracy na tarczach lub worku, rękawica sparingowa powinna cechować się dużą powierzchnią i krągłym, masywnym kształtem głowicy.

Taka konstrukcja rękawicy gwarantuje szczelną ochronę za podwójną gardą, a więc większą powierzchnię do schronienia się przed zadawanymi kombinacjami, co przekłada się na bardziej skuteczną defensywę i zwiększone bezpieczeństwo. W tym wypadku specjalne rękawice do walka ćwiczebnych pozwolą Ci czuć się pewnie w ringu.

WAGA I ROZMIAR RĘKAWIC BOKSERSKICH

Rozmiar w przypadku rękawicy przeważnie rośnie proporcjonalnie do wagi rękawic do walk treningowych. Para rękawic w gramaturze 16 oz będzie wizualnie większa niż para o wadze 12 oz i 10 oz (1 uncja = 28,4 g) . Po prostu więcej pianki zazwyczaj jest użyte do produkcji większych rękawic. Rękawice sparingowe dla dorosłych mężczyzn powinny ważyć przynajmniej 12 oz – 14 oz, a im zawodnik cięższy i obdarzony większą siłą, tym bardziej zaleca się dobór odpowiednio cięższych rękawic. Rękawice o wadze bardzo małej – 6 oz czy 8 oz nigdy nie powinny być używane na sparingach. Konkretny dobór wagi rękawicy i rozmiaru w odniesieniu do wagi osoby trenującej przestawiliśmy w artykule o tym jak dobrać rękawice bokserskie.

U zaawansowanego zawodnika sportów walki, rozpędzona ręka w lekkiej rękawicy może wyrządzić większą szkodę niż nawet silny cios, ale zadany w bardziej masywnej, grubszej rękawicy. Dlatego też im cięższe rękawice do sparów, tym trudniej wyprowadzić cios z maksymalną siłą i szybkością; barki szybciej się męczą, a ciosy tracą nieco ze swojej mocy, co minimalizuje ryzyko nokautu i również przekłada się na większe bezpieczeństwo. Trening w takiej rękawicy pozwala to również bardziej taktycznie podejść do walki ćwiczebnej unikając ringowej wojny i rozwijając swoje bokserskie umiejętności.

Twardy sport, miękkie rękawice treningowe

Oprócz wagi i rozmiaru, powinno nas też zainteresować to, czym wypełnione są rękawice do sparów. Zgodnie z ich przeznaczeniem rękawice powinny być wprawdzie grube, lecz niezbyt twarde, choć jednocześnie nie mogą być zbyt plastyczne; tą ostatnią właściwość najłatwiej sprawdzić wciskając kciuk w głowicę rękawicy – jeśli pod palcem poczujemy kostki naszej pięści, to przy mocniejszym wymianach poczuje je też nasz sparingpartner, a przecież nie tego chcemy!

Warto również pamiętać o elementarzu bokserskim jakim jest wiązanie owijek. Podczas sparingów kombinacje i wymiany są dużo mocniejsze i bardziej dynamiczne stąd większa szansa na potencjalne urazy. Stosowanie owijek bokserskich chroni dłoń i nadgarstek. Myślę, że akurat w kwestii stosowania bandaży bokserskich nie musze nikogo przekonywać…

W tego typu rękawicach nie ma większego znaczenia z jakiego rodzaju materiału są one wykonane. Rękawice ze skóry naturalnej czy skóry syntetycznej będą tak samo wytrzymałe. Podczas walki rękawice aż tak bardzo się nie zużywają jak przy pracy na worku.

Wewnętrzne wypełnienie działa jak poduszka powietrzna, chroniąca głowę pięściarza przed impetem uderzeń. Natomiast z ofensywnego punktu widzenia, odpowiednio gruba warstwa wypełnienia amortyzuje siłę takich kombinacji, co w połączeniu z prawidłowo dobraną wagą znacznie podnosi bezpieczeństwo treningu obu jego uczestnikom – im cięższa i grubsza rękawica, tym mniej destruktywne będą skutki zadanych w niej uderzeń, a większa powierzchnia ułatwi skuteczną defensywę.

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.

rekawice bokserskie sparingowe infografika mmaniak