Czy rękawice do sparingów to konieczność? Sprawdźmy, czy rzeczywiście powinniśmy zaopatrzyć się w dodatkowy sprzęt do ostrzejszych starć z treningowymi partnerami.

„Słyszałem kiedyś metaforę, że trening boksu przypomina wbijanie gwoździa za pomocą młotka… z tą różnicą, że na boksie raz jesteś młotkiem, a innym razem – gwoździem.”

Bez względu na to, którą rolę przyjdzie Ci odegrać na dzisiejszym sparingu, jedno jest pewne: jeśli twoje narzędzia – czy młotek, czy gwóźdź – ulegną zniszczeniu, to diabli wezmą całą robotę!

Jak tego uniknąć? Przede wszystkim – dobrze dobierając sprzęt w którym trenujesz. Poniżej znajdziesz parę rad od nas, czym kierować się przy wyborze rękawic sparingowych do boksu, muay thai lub innych uderzanych sportów walki.

SPARINGI – POWOLI DO CELU

Boks, kickboxing czy muay thai uchodzą za twarde sporty i zdecydowanie nie jest to tylko pusty stereotyp. Starcia na pięści i kopnięcia weryfikują nie tylko kondycję i przygotowanie techniczne zawodników, ale również (a niekiedy wręcz przede wszystkim) ich odporność na ból i zmęczenie. Dlatego też sparingi w sportach walki są bez wątpienia najtrudniejszym i najbardziej wymagającym elementem treningu – prawdopodobnie także najważniejszym.

Wyzwanie leży nie tylko w samych sparingu, ale i w utrzymaniu systematyczności. Aby sparingowe starcia procentowały i przekładały się na progres zawodnika, powinny odbywać się regularnie. Jednocześnie dążenie do technicznej doskonałości to proces powolny i wymagający cierpliwego i metodycznego podejścia. Jak łatwo sobie wyobrazić, w dyscyplinach sportowych, których istota polega na – nazywając rzeczy po imieniu – naparzance na piąchy i kopniaki, zminimalizowanie obrażeń to niełatwe zadanie. Toczenie ringowej wojny co trening to gwarancja, że więcej czasu spędzimy na leczeniu bojowych ran, zamiast doskonalić swoje rzemiosło na kolejnych treningach.

By nasza przygoda z uderzanymi sportami walki była możliwie jak najbardziej bezkontuzyjna, a sparingi nie kończyły się notorycznymi urazami, należy wybrać do tego celu odpowiednie rękawice do sparingów.

Na pierwszy plan zawsze powinno wysuwać się bezpieczeństwo, i to po obu stronach rękawic – pamiętajmy, że nasze zdrowie jest równie ważne jak naszego sparingpartnera. By spełnić ten warunek, przy wyborze rękawic do sparingów należy zwrócić uwagę na ich profil oraz właściwie dobrać ich wagę/rozmiar.

WIĘKSZE RĘKAWICE DO SPARINGÓW – MNIEJSZE RYZYKO

Profil to kształt, w jakim rękawica jest uformowana – o ile bardziej spłaszczone lub mniejsze rękawice sprawdzą się do pracy na tarczach lub worku, rękawica sparingowa powinna cechować się dużą powierzchnią i krągłym, masywnym kształtem głowicy.

Taka konstrukcja rękawicy gwarantuje szczelną ochronę za podwójną gardą, a więc większą powierzchnię do schronienia się przed ciosami, co przekłada się na bardziej skuteczną defensywę i zwiększone bezpieczeństwo. W tym wypadku specjalne rękawice do sparingów pozwolą Ci czuć się pewnie w ringu.

rekawice sparingowe 1 1

WAGA I ROZMIAR

Jeśli chodzi o rozmiar rękawicy, przeważnie rośnie on proporcjonalnie do wagi rękawic do sparingów. Para rękawic w gramaturze 16oz będzie wizualnie większa niż para o wadze 12 uncji. Rękawice sparingowe dla dorosłych mężczyzn powinny ważyć przynajmniej 12oz, a im zawodnik cięższy i obdarzony większą siłą, tym bardziej zaleca się dobór odpowiednio cięższych rękawic. Konkretny dobór wagi rękawic w odniesieniu do wagi osoby trenującej przestawiliśmy w artykule o tym jak dobrać rękawice bokserskie.

U wytrenowanego zawodnika sportów walki, rozpędzona ręka w lekkiej rękawicy może wyrządzić większą szkodę niż nawet silny cios, ale zadany w bardziej masywnej, grubszej rękawicy. Dlatego też im cięższe rękawice do sparingów, tym trudniej wyprowadzić cios z maksymalną siłą i szybkością; barki szybciej się męczą, a ciosy tracą nieco ze swojej mocy, co minimalizuje ryzyko nokautu i również przekłada się na większe bezpieczeństwo. Pozwala to również bardziej taktycznie podejść do sparingu unikając ringowej wojny.

TWARDY SPORT, MIĘKKIE RĘKAWICE

Oprócz wagi i rozmiaru, powinno nas też zainteresować to, czym wypełnione są rękawice do sparingów. Rękawice powinny być wprawdzie grube, lecz niezbyt twarde, choć jednocześnie nie mogą być zbyt plastyczne; tą ostatnią właściwość najłatwiej sprawdzić wciskając kciuk w głowicę rękawicy – jeśli pod palcem poczujemy kostki naszej pięści, to przy mocniejszym ciosie poczuje je też nasz sparingpartner, a przecież nie tego chcemy!

Wewnętrzne wypełnienie działa jak poduszka powietrzna, chroniąca głowę pięściarza przed impetem uderzeń. Natomiast z ofensywnego punktu widzenia, odpowiednio gruba warstwa wypełnienia amortyzuje cios, co w połączeniu z prawidłowo dobraną wagą znacznie podnosi bezpieczeństwo sparingu obu jego uczestnikom – im cięższa i grubsza rękawica, tym mniej destruktywne będą skutki zadanych w niej ciosów, a większa powierzchnia ułatwi skuteczną defensywę.

CHROŃ GŁOWĘ – TO TWOJA NAJPOTĘŻNIEJSZA BROŃ

Uderzane sporty walki są z definicji tyleż brutalne, co nieprzewidywalne. Przychodząc na salę treningową danego dnia, nigdy nie możemy być do końca pewni, czy dziś to my zakończymy treningowe rundy bez szwanku, czy też przyjdzie nam oberwać parę ciosów czy kopnięć. By zminimalizować ryzyko, nie trzeba mieć jednak proroczych zdolności – warto natomiast zainwestować w odpowiednie rękawice do sparingowych starć.

Zamiast oszczędzać na zakupie tanich i niekoniecznie spełniających powyższe kryteria rękawic, lepiej oszczędź sobie zbędnego bólu i nerwów, zawinionych przez źle dobrany sprzęt. Ostatnie czego chcemy w trakcie walki to martwić się, że zbyt miękka rękawica łatwo przepuszcza ciosy, głowa boli nas od przyjętych uderzeń, a słabej jakości wypełnienie daje się we znaki kostkom i nadgarstkom.

Właściwie dobrane rękawice zagwarantują bezpieczeństwo nie tylko tobie, ale i kolegom z sekcji. Unikniesz niepotrzebnych kontuzji i frustracji, zbudujesz odpowiednie nawyki oraz oswoisz z zagrożeniem, co w dalszej perspektywie przełożą się na stabilny i systematyczny progres.

Niezależnie od tego, czy trenujesz boks, muay thai czy MMA, szlifuj swoje umiejętności cierpliwie i rozsądnie, stawiając na piedestale swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Odpowiednio dobrane rękawice sparingowe z pewnością Ci w tym pomogą. Oczywiście zapraszamy do zapoznania się z dużym wyborem rękawic na stronach naszego sklepu. Szukając modelu typowego do sparingów weź pod uwagę wskazówki z powyższego tekstu. W razie jakichkolwiek pytań nasz zespół z pewnością Ci pomoże.

Ze sportowym pozdrowieniem!
Staszek Troch
Zespół MMAniak.pl

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.

rekawice bokserskie sparingowe infografika mmaniak