Czy rękawice do sparingów to konieczność? Sprawdźmy, czy rzeczywiście powinniśmy zaopatrzyć się w dodatkowy sprzęt do ostrzejszych starć z treningowymi partnerami.

„Słyszałem kiedyś metaforę, że trening boksu przypomina wbijanie gwoździa za pomocą młotka… z tą różnicą, że na boksie raz jesteś młotkiem, a innym razem – gwoździem.”

Bez względu na to, którą rolę przyjdzie Ci odegrać na dzisiejszym sparingu, jedno jest pewne: jeśli twoje narzędzia – czy młotek, czy gwóźdź – ulegną zniszczeniu, to diabli wezmą całą robotę!

Jak tego uniknąć? Przede wszystkim – dobrze dobierając sprzęt w którym trenujesz. Poniżej znajdziesz parę rad od nas, czym kierować się przy wyborze rękawic sparingowych do boksu, muay thai lub innych uderzanych sportów walki.

SPARINGI – POWOLI DO CELU

Boks, kickboxing czy muay thai uchodzą za twarde sporty i zdecydowanie nie jest to tylko pusty stereotyp. Starcia na pięści i kopnięcia weryfikują nie tylko kondycję i przygotowanie techniczne zawodników, ale również (a niekiedy wręcz przede wszystkim) ich odporność na ból i zmęczenie. Dlatego też sparingi w sportach walki są bez wątpienia najtrudniejszym i najbardziej wymagającym elementem treningu – prawdopodobnie także najważniejszym.

Wyzwanie leży nie tylko w samych sparingu, ale i w utrzymaniu systematyczności. Aby sparingowe starcia procentowały i przekładały się na progres zawodnika, powinny odbywać się regularnie. Jednocześnie dążenie do technicznej doskonałości to proces powolny i wymagający cierpliwego i metodycznego podejścia. Jak łatwo sobie wyobrazić, w dyscyplinach sportowych, których istota polega na – nazywając rzeczy po imieniu – naparzance na piąchy i kopniaki, zminimalizowanie obrażeń to niełatwe zadanie. Toczenie ringowej wojny co trening to gwarancja, że więcej czasu spędzimy na leczeniu bojowych ran, zamiast doskonalić swoje rzemiosło na kolejnych treningach.

By nasza przygoda z uderzanymi sportami walki była możliwie jak najbardziej bezkontuzyjna, a sparingi nie kończyły się notorycznymi urazami, należy wybrać do tego celu odpowiednie rękawice do sparingów.

Na pierwszy plan zawsze powinno wysuwać się bezpieczeństwo, i to po obu stronach rękawic – pamiętajmy, że nasze zdrowie jest równie ważne jak naszego sparingpartnera. By spełnić ten warunek, przy wyborze rękawic do sparingów należy zwrócić uwagę na ich profil oraz właściwie dobrać ich wagę/rozmiar.

WIĘKSZE RĘKAWICE DO SPARINGÓW – MNIEJSZE RYZYKO

Profil to kształt, w jakim rękawica jest uformowana – o ile bardziej spłaszczone lub mniejsze rękawice sprawdzą się do pracy na tarczach lub worku, rękawica sparingowa powinna cechować się dużą powierzchnią i krągłym, masywnym kształtem głowicy.

Taka konstrukcja rękawicy gwarantuje szczelną ochronę za podwójną gardą, a więc większą powierzchnię do schronienia się przed ciosami, co przekłada się na bardziej skuteczną defensywę i zwiększone bezpieczeństwo. W tym wypadku specjalne rękawice do sparingów pozwolą Ci czuć się pewnie w ringu.

WAGA I ROZMIAR

Jeśli chodzi o rozmiar rękawicy, przeważnie rośnie on proporcjonalnie do wagi rękawic do sparingów. Para rękawic w gramaturze 16oz będzie wizualnie większa niż para o wadze 12 uncji. Rękawice sparingowe dla dorosłych mężczyzn powinny ważyć przynajmniej 12oz, a im zawodnik cięższy i obdarzony większą siłą, tym bardziej zaleca się dobór odpowiednio cięższych rękawic. Konkretny dobór wagi rękawic w odniesieniu do wagi osoby trenującej przestawiliśmy w artykule o tym jak dobrać rękawice bokserskie.

U wytrenowanego zawodnika sportów walki, rozpędzona ręka w lekkiej rękawicy może wyrządzić większą szkodę niż nawet silny cios, ale zadany w bardziej masywnej, grubszej rękawicy. Dlatego też im cięższe rękawice do sparingów, tym trudniej wyprowadzić cios z maksymalną siłą i szybkością; barki szybciej się męczą, a ciosy tracą nieco ze swojej mocy, co minimalizuje ryzyko nokautu i również przekłada się na większe bezpieczeństwo. Pozwala to również bardziej taktycznie podejść do sparingu unikając ringowej wojny.

TWARDY SPORT, MIĘKKIE RĘKAWICE

Oprócz wagi i rozmiaru, powinno nas też zainteresować to, czym wypełnione są rękawice do sparingów. Rękawice powinny być wprawdzie grube, lecz niezbyt twarde, choć jednocześnie nie mogą być zbyt plastyczne; tą ostatnią właściwość najłatwiej sprawdzić wciskając kciuk w głowicę rękawicy – jeśli pod palcem poczujemy kostki naszej pięści, to przy mocniejszym ciosie poczuje je też nasz sparingpartner, a przecież nie tego chcemy!

Wewnętrzne wypełnienie działa jak poduszka powietrzna, chroniąca głowę pięściarza przed impetem uderzeń. Natomiast z ofensywnego punktu widzenia, odpowiednio gruba warstwa wypełnienia amortyzuje cios, co w połączeniu z prawidłowo dobraną wagą znacznie podnosi bezpieczeństwo sparingu obu jego uczestnikom – im cięższa i grubsza rękawica, tym mniej destruktywne będą skutki zadanych w niej ciosów, a większa powierzchnia ułatwi skuteczną defensywę.

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.

rekawice bokserskie sparingowe infografika mmaniak