Sporty walki, takie jak karate, judo i brazylijskie jiu jitsu, nie tylko rozwijają umiejętności fizyczne i samoobronę, ale także kształtują charakter i dyscyplinę u dzieci. Jednym z kluczowych elementów wyposażenia każdego młodego adepta tych sztuk walki jest odpowiednie kimono. Jakie kimono dla dziecka wybrać?

Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas wyboru, aby zapewnić dziecku komfort i odpowiednie warunki do nauki oraz treningu.

Zakup kimona dla dziecka

Pamiętaj, że jeśli chcesz kupić najlepsze kimono dla dziecka, nie ma sensu oszczędzać na jakości. Jaką wiedzę musisz mieć, żeby wybrać dobrze? Jeśli mamy być szczerzy, powiemy od razu, że nie musisz trenować i być ekspertem w dziedzinie sportów walki.

Decyzja o wyborze kimona będzie wymagała od Ciebie tego, co trenuje dziecko i jaki rozmiar nosi. Kimona dziecięce w zależności od tego, czy dziecko trenuje karate, judo czy BJJ, będą różnić się pozornymi detalami, które jednak mają duże znaczenie praktyczne.

Jakie kimono dla dziecka wybrać?

Jakie cechy powinno mieć dobre kimono dla dziecka?

Materiał wysokiej jakości: Wybierając kimono dla dziecka, zwróć uwagę na materiał. Najlepsze są te wykonane z bawełny, ponieważ jest ona trwała, przewiewna i zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza podczas treningów. Wytrzymały materiał kimona to gwarancja tego, że posłuży długo. Zwłaszcza, jeśli nauczysz dziecko dbać o kimono.

Wytrzymałość: Ćwiczenia w sztukach walki często wymagają intensywnego ruchu i kontaktu fizycznego. Dlatego ważne jest, aby kimono było solidnie wykonane, z wzmocnieniami w kluczowych miejscach, takich jak rękawy i spodnie – zwłaszcza w przypadkach takich jak judoga dzieci i kimono BJJ gi.

Odpowiedni krój: Każda dyscyplina może wymagać nieco innego kroju kimona. Na przykład, kimona do karate zazwyczaj mają krótsze rękawy i nogawki, podczas gdy kimona do judo są dłuższe i bardziej luźne, umożliwiając wykonywanie rzutów i technik na macie. W brazylijskim jiu jitsu kimono mają specjalny krój, który ułatwia przeciwnikowi chwytanie podczas walki na ziemi.

Dopasowanie do regulaminu szkoły/sportu: Sprawdź, czy wybrane kimono spełnia wymagania regulaminowe szkoły lub klubu, w którym dziecko będzie trenować. Podobnie jeśli zamierza startować w turniejach.

Pierwsze kimono BJJ

Gi w BJJ ma odpowiadać specyfice tej dyscypliny, co sprowadza się do tego, że będzie zrobione z mocniejszego materiału i grubszej plecionki, dając wytrzymałość przy szarpnięciach i ciągnięciu stroju. Musi to być przede wszystkim kimono wytrzymałe.

Do cech charakterystycznych dobrego kimona do BJJ zaliczymy też płaskie szwy oraz wzmacniany kołnierz. Dzięki temu daje wygodę dziecku i zabezpiecza strategiczne miejsca. Staraj się znaleźć kimono do jiu-jitsu, które będzie jak najlżejsze. Od siebie polecamy zwłaszcza markę Tatami, łączącą jakość z dobrymi cenami.

Jak wybrać kimono karate?

Stroje do karate składa się z bluzy, spodni i pasa. Kimono karate jest wykonane najczęściej z bawełny, a im mniejsza gramatura, tym lepiej dla początkujących i dzieci, które muszą cieszyć się dużą swobodą ruchów.

Karate gi są w większości przypadków proste i minimalistyczne jeśli chodzi o design, nie muszą być przystosowane do ostrej fizycznej walki czy wzmacniane – w tej sztuce walki dominują ciosy i rzuty, przy których kimono nie będzie aż tak narażone na rozciąganie czy rozerwanie.

Kimono judo – podstawy

Stroje do judo, czyli judogi, muszą zaś wytrzymać właśnie rzuty i chwyty, których pełno w tym sporcie. Są to najbardziej wytrzymałe i najcięższe kimona w zestawieniu, posiadające wzmocnienia na klatce piersiowej i kolanach.

Kimono do judo charakteryzuje się też szerokimi rękawami, które pozwalają na lepsze utrzymanie chwytów podczas starcia. Bluza przeważnie jest nieco dłuższa, a spodnie nie tak wytrzymałe – większość obciążeń skupia się na górnej części ciała.

Korzyści płynące z uprawiania sportów walki dla dzieci

Jeśli Twoje dziecko trenuje już sporty walki, to zdecydowanie podkreślamy, że jest to świetna przygoda, z której młody człowiek wynosi masę korzyści. Do najważniejszych z nich należą:

Rozwój fizyczny: Treningi sztuk walki rozwijają siłę, gibkość, koordynację i wytrzymałość fizyczną u dzieci.

Samoobrona: Ucząc się technik obronnych, dzieci zyskują pewność siebie i umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Dyscyplina i samodyscyplina: Regularne treningi wymagają posiadania dyscypliny oraz samokontroli, co przekłada się na lepszą organizację czasu i skupienie w innych dziedzinach życia.

Rozwój emocjonalny: Sporty walki uczą szacunku, poszanowania dla innych, pokory oraz umiejętności radzenia sobie ze stresem i emocjami.

Budowanie relacji społecznych: Treningi w grupie pozwalają dzieciom nawiązywać nowe przyjaźnie i współpracować z innymi.

Podsumowując, wybierając kimono dla dziecka, pamiętajmy o jakości materiału, trwałości, odpowiednim kroju oraz dobrym dopasowaniu rozmiaru Pamiętajmy także, że sporty walki przynoszą wiele korzyści dla rozwoju fizycznego, emocjonalnego i społecznego naszych pociech, dlatego warto je promować i wspierać w ich uprawianiu.

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.