Kondycja to klucz do tego, by efektywnie trenować sporty walki. Praktycznie każdy z nich wymaga odpowiedniego przygotowania motorycznego, ale też wydolnościowego, nie tylko w walce, ale także podczas regularnych zajęć.

Co daje trening biegowy w sportach walki i jak odpowiednio go wykorzystać? Przeczytaj i sprawdź!

1. Komu pomoże trening biegowy w sportach walki?

Trening biegowy w sportach walki obrósł mitami – bieganie jako element budowania kondycji pojawia się chociażby w wielu filmach jako istotny element treningu. Często można zobaczyć obrazek, w którym bokserzy, kickbokserzy czy zawodnicy MMA, obowiązkowo w szarej bluzie, ruszają jeszcze przed wschodem słońca, żeby zrobić pierwszą część morderczych przygotowań. Ile w tym prawdy? W dużej mierze zależy to od zawodnika i jego metodyki treningowej.

Czy do tego, żeby dobrze trenować albo osiągać sukcesy na macie, musisz być maratończykiem lub świetnym sprinterem? Niekoniecznie, z prostego powodu – rodzaj wysiłku jest zupełnie inny.

Trening biegowy w sportach walki nie jest rzeczą najważniejszą, ale na pewno może Ci dużo dać. I nie tu większego znaczenia, który ze sportów walki wybrałeś.

Trening biegowy w sportach walki jest bardzo przydatny

2. Jakie korzyści przynosi?

Poprawa kondycji jest dość oczywistą sprawą, ale temat jest nieco bardziej złożony. Jakie są inne plusy, które daje trening biegowy w sportach walki?

  • Wytrzymałość

Jeśli chcesz być dobrym zawodnikiem, musisz mieć nie tylko doskonałą technikę, którą poprzesz siłą, ale będziesz musiał też dysponować wydolnością i wytrzymałością. Nie musi być genialna, ale przynajmniej przyzwoita. To, ile tlenu wymaga choćby jedna intensywna runda, widać nawet w walkach zawodowców, którzy źle rozkładając siły, potrafią błyskawicznie się „wypompować”.

Mając większą wydolność, będziesz zdolny do utrzymania intensywności wysiłku przez dłuższy czas, co może znacząco wpłynąć na rezultat pojedynku i progres treningowy. Każdy, kto trenował, doskonale wie, jak zmęczenie wpływa na jakość, szybkość i skuteczność wykonywanych technik. Na świeżości wszystkie zadawane ciosy wyglądają na błyskawiczne, groźne i ostre. 

Kiedy mięśnie mają już za sobą więcej pracy, a wyczerpanie daje o sobie znać, różnica jest doskonale widoczna, wszyscy wydaje się rozgrywać w zwolnionym tempie. Trening biegowy w sportach walki dołoży swoją cegiełkę, żeby ten moment przychodził jak najpóźniej. 

  • Zwinność

Trening biegowy w sportach walki powinien być zróżnicowany, łączyć w sobie zarówno dłuższe dystanse, jak i sprinty czy interwały. W ten sposób będziesz w stanie poprawić swoją zwinność, a co za tym idzie, zdolność do szybszej zmiany kierunków podczas poruszania się, wykonywania zrywów i lepszej pracy na nogach. Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważne są te umiejętności podczas walki.

  • Mięśnie szybkokurczliwe

To mięśnie, które dla trenujących sporty walki są najważniejsze – są odpowiedzialne za ruchy, w których występują bardzo silne skurcze mięśni. Wykorzystujesz je podczas wszystkich “eksplozywnych” momentów, to jest zrywów, szybkich akcji ofensywnych czy ucieczek przed atakami. Łatwo się domyślić, że to zdecydowana część Twojej aktywności właściwie w każdym ze sportów walki. Mięśnie szybkokurczliwe męczą się szybciej niż inne, a liczba ich włókien jest uwarunkowana genetycznie, ale można oczywiście nad nimi pracować i temu też służy trening biegowy w sportach walki.

  • Redukowanie stresu i poprawa psychiki

Dla wielu ludzi bieg to czas, w którym są sami ze sobą, ze swoimi myślami. I bardzo dobrze – tego rodzaju wysiłek pomaga w poukładaniu tego, co dzieje się w głowie, wymaga też systematyczności i samozaparcia.

Pokonywanie kolejnych kilometrów, często w trudnych warunkach, niekoniecznie w sprzyjających okolicznościach, może kształtować charakter w ten sam sposób, co treningi sportów walki, kiedy trzeba radzić sobie z bólem czy wyczerpaniem.

3. Jak zacząć?

Bieganie ma ten plus, że nie wymaga wielkiego przygotowania, sporych nakładów na sprzęt i dużej ilości wolnego czasu. Staraj się rozplanować wyjścia na treningi biegowe i robić to regularnie, żeby stosunkowo szybko zauważyć postępy. Na początku wystarczy robić to  2-3 razy w tygodniu i stosować jako uzupełnienie tego, co trenujesz.

Chcesz mieć długofalowy cel? Nie brakuje rozmaitych biegów na dłuższe i krótsze dystanse, możesz wybrać któryś, przygotować się do niego i spróbować swoich sił – zawsze jest to coś konkretnego, co przynosi nagrodę. Jeśli jej potrzebujesz, nie ma w tym nic złego..

Staraj się włączyć do swojego planu różnorodne biegi, od krótkich sprintów po długie biegi wytrzymałościowe. Zmieniaj także intensywność wysiłku, włączając interwały i tempowe biegi.

Nie zapominaj też o rozgrzewce i rozciąganiu, żeby uniknąć kontuzji.

4. PODSUMOWANIE

Trening biegowy może znacząco wpłynąć na wydolność, wytrzymałość i ogólną kondycję zawodników sportów walki. Regularne biegi, zróżnicowane dystanse i intensywności oraz odpowiednie dostosowanie do programu treningowego mogą pomóc zawodnikom osiągnąć wyższy poziom przygotowania fizycznego.

Pamiętaj jednak, że trening biegowy powinien być częścią kompleksowego planu treningowego, który uwzględnia także technikę, siłę i strategię walki.

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.

Ze sportowym pozdrowieniem,
Zespół MMAniak.pl