Zawsze będziemy podkreślać, że sporty walki to fascynująca droga do tego, żeby poprawić swoją kondycję fizyczną, wytrzymałość, siłę, a także zrobić coś dla pracy nad równowagą fizyczną. Tajski boks to jeden z tych sportów, w których bardzo szybko zobaczysz efekty swoich treningów. Ale jak zacząć trenować muay thai? Mamy dla Ciebie kilka praktycznych porad, w jaki sposób przygotować się na pierwszy trening.

Dlaczego warto trenować muay thai?

Muay thai, nazywane inaczej tajskim boksem, to jedna z najbardziej efektywnych i ekscytujących form sztuk walki. Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć swoją przygodę z tą sztuką walki, to jesteś we właściwym miejscu.

Muay thai oferuje szereg korzyści zarówno dla ciała, jak i umysłu. Poprawia kondycję fizyczną, rozwija umiejętności samoobrony oraz buduje pewność siebie. Treningi nie należą do łatwych, ale odpłacą Ci zapewniając wspaniałe cardio, wzmacniając mięśnie oraz poprawiając elastyczność. Co więcej, regularne treningi tajskiego boksu dobrze wpłyną na zredukowanie poziomu stresu oraz sprawią, że polepszy się Twoja koncentracja.

Jak zacząć trenować muay thai?

Jak wygląda pierwszy trening muay thai?

Na pierwszy trening tego sportu walki wystarczą przede wszystkim chęci. Z praktycznych rzeczy, które są oczywiste – wystarczy, że zabierzesz ze sobą wygodne rzeczy sportowe, wodę i klapki.

Prawdziwe muay thai poznaje się przez dłuższy czas, a pierwsze zajęcia muay thai będą przede wszystkim bazować na tym, by nauczyć się absolutnych podstaw, takich jak poruszanie się na nogach, trzymanie gardy i przyjęcie odpowiedniej postawy, a także wyprowadzanie prostych ciosów.

Wielu trenerów boksu tajskiego lubi robić wymagające fizycznie treningi, pracując nad kondycją swoich podopiecznych, nie musisz jednak obawiać się, że będzie to wyzwanie nie do przeskoczenia – to na zajęciach zbudujesz formę, nie musisz przyjść na nie gotowy do potężnego treningu siłowego.

Techniki muay thai łączą w sobie ciosy rękami i kopnięcia, do tego dochodzą też uderzenia łokciami i kolanami, a także praca w klinczu. Spośród różnych rodzajów sztuk walki tajski boks charakteryzuje się stawianiem na wytrzymałość zawodników i bardzo dobre przygotowanie fizyczne. Styl walki jest też z tym mocno związany.

Będziesz miał jednak sporo czasu, żeby to zbudować.

Jaki sprzęt do muay thai będzie potrzebny?

Kiedy stwierdzisz, że ta dyscyplina jest czymś, czego szukałeś, przyjdzie czas na to, by zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt. Kluczowymi elementami Twojego wyposażenia będą:

Jakie rękawice do muay thai?

Rękawice muay thai są podstawowym elementem ochronnym i treningowym. Chronią dłonie oraz nadgarstki podczas uderzeń i bloków, zapewniając bezpieczeństwo podczas treningu. Wybierając rękawice do tajskiego boksu, zwróć uwagę na ich rozmiar, wagę i rodzaj ochraniacza nadgarstka.

Typowe rękawice do tajskiego boksu mają płaską konstrukcję, mogą być nieco szersze niż typowe rękawice do boksu, mankiet nie jest tak długi, dając większą swobodę przy pracy w klinczu czy choćby przechwytywaniu kopnięć przeciwnika. Postawiono w nich też większy nacisk na możliwość bardziej swobodnego manewrowania kciukiem, co umożliwia chwycenie przeciwnika.

Jakie ochraniacze na piszczele do muay thai?

Ochraniacze na piszczele to najważniejsze ochraniacze podczas treningów tego sportu. Zabezpieczą Twoje golenie i pozwolą Ci uczyć się kopnięć ze świadomością, że jesteś bezpieczny. Kontuzje oczywiście się zdarzają, jak w każdym innym sporcie, jednak zawsze warto minimalizować ryzyko ich odniesienia. Ochraniacze na piszczele zapewniają ochronę przed poważnymi urazami, absorbując siłę uderzeń.

Czy ochraniacze kolan i łokci do muay thai są potrzebne?

Podczas treningów, zwłaszcza na wyższym poziomie wtajemniczenia, istotne jest zabezpieczenie stawów kolanowych i łokciowych. Ochraniacze na kolana i łokcie redukują ryzyko kontuzji. Co więcej amortyzują Twoją siłę uderzeń, więc jeżeli lubisz kolegów z klubu to warto je jednak stosować by nie tylko sobie nie zrobić krzywdy ale również i im.

Jakie ochraniacze zębów do muay thai?

Nie zapomnij też o ochraniaczu szczęki – ten niewielki sprzęt jest niewielką inwestycją, a pozwoli Ci uniknąć naprawdę przykrych doświadczeń. Lepiej zainwestować na początek kilkadziesiąt złoty w szczęki na zęby niż potem kilkaset w dentystę.

W naszym sklepie sportowym kupisz sprzęt do muay thai

Pamiętaj o tym, że kluczem do tego, by cały czas rozwijać swoje umiejętności, jest regularny trening i determinacja. Rozwój nie dokona się sam, zawsze wymaga czasu i wysiłku. Tajski boks to nie tylko sport, to też w dużej mierze styl życia. Zbierzesz owoce swojej pracy nie tylko w postaci umiejętności walki, ale również w postaci lepszej kondycji fizycznej, zwiększonej pewności siebie i spokoju umysłu. Zadbaj o właściwe wyposażenie, wybierz odpowiednią szkołę i nie zapominaj o systematyczności w treningach. Gotowy, by podjąć to wyzwanie? Ruszaj na pierwszy trening!

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.