Karate, ze swoją długą historią i piękną filozofią, to nie tylko sztuka walki, ale także droga do samodoskonalenia i zdrowego stylu życia. Jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, aby ten pierwszy krok był udany i aby podczas treningu karate wszystko było w porządku. Nauka karate to nie tylko nauka technik samoobrony czy form walki. To także system wartości, który uczy szacunku, samodyscypliny i skupienia. Ćwiczenia fizyczne są równie ważne jak rozwijanie siły woli i umysłu.

Trening w klubie karate może okazać się intensywny, ale też powinien być dostosowany do indywidualnych możliwości każdego ucznia. Systematyczne uprawianie karate przynosi efekty zarówno fizyczne, jak i mentalne. Jednak, chcąc w pełni cieszyć się treningami karate warto, abyś pomyślał o odpowiednim sprzęcie tj: Kimono karate – gi, pas karate, ochraniacz szczęka na zęby, suspensor czy też ochraniacze na piszczele.

Przygotowanie do pierwszych zajęć karate

Karate to nie tylko sport, to styl życia. Zanim wkroczysz na tatami, (matę) warto przygotować się mentalnie i fizycznie.

Choć na początku nie potrzebujesz żadnego specjalnego przygotowania fizycznego, warto przyjść na trening z otwartym umysłem i gotowością do nauki. Upewnij się, że masz wygodny strój sportowy, który umożliwi swobodne poruszanie się.

Jak wygląda trening karate i jakie panują zasady na treningach? Poszczególne szkoły różnią się między sobą, dlatego najważniejszą osobą tam będzie trener – to on razem z innymi trenującymi pomogą Ci zrozumieć specyfikę tego sportu i zasady, jakie panują na zajęciach.

Warto też, byś zadał sobie pytanie, jakie karate chcesz trenować – karate tradycyjne i na przykład karate kyokushin różnią się od siebie w naprawdę znacznym stopniu.

Kiedy myślisz o tym, by zacząć trenować karate, nie poświęcaj aż tyle czasu na zastanawianie się, czy warto i co może Cię spotkać na zajęciach – pierwszy trening trwa jakąś godzinę, więc jeśli zbierzesz się w sobie i po prostu na niego pójdziesz, dowiesz się wszystkiego bardzo szybko.

Trening karate dla początkujących na pewno będzie też dostosowany do różnych ludzi, nie musisz więc obawiać się, że nie dasz rady czy nie będziesz pasował do grupy. Wspomnienia z pierwszych treningów to na pewno coś, co będziesz długo pamiętał.

Co kupić na pierwszy trening karate?

Niezbędny sprzęt do karate

Na pierwszych zajęciach karate nie musisz posiadać specjalistycznego sprzętu. Wystarczy wygodny strój sportowy, najlepiej dresowe spodnie i bawełniany t-shirt. Pamiętaj również o tym, że podczas treningu będziesz boso, więc zadbaj o higienę stóp. Warto również mieć ze sobą butelkę wody, by utrzymać odpowiednie nawodnienie podczas aktywności fizycznej.

Jeśli czujesz taką potrzebę i zastanawiasz się, co kupić na pierwszy trening karate, mamy kilka podpowiedzi. Sprzęt, którego używa się podczas ćwiczeń, to głównie ochraniacze dłoni i elastyczne ochraniacze piszczeli. Gwarantują one komfort i zapewniają bezpieczeństwo. Ochraniacze na piszczele dla dzieci różnią się od tych dla dorosłych tylko rozmiarem.

Jednym z najważniejszych elementów będzie karatega, czyli tradycyjny strój do uprawiania karate. W jego przypadku ważne będzie odpowiednie dopasowanie, trzeba też pamiętać, że nieznacznie skurczy się on po pierwszym praniu. Karategi jest ubiorem obszernym i gwarantuje wygodę. Wybór karategi to przede wszystkim kwestia odpowiedniego dopasowania. Wybór kimona karate dla dziecka jest tak samo łatwy, różni się jedynie rozmiarem.

Karate dla każdego?

Karate to jeden z tych sportów, z których trenowania może cieszyć się praktycznie każdy. To, ile może dać, docenią zarówno ludzie w kwiecie wieku, ale to też doskonały wybór dla seniorów i dzieci. To zwłaszcza one są bardzo liczną grupą trenujących, dlatego też bez większego problemu powinieneś znaleźć obok siebie miejsce, gdzie prowadzone są zajęcia.

Oprócz nauki samoobrony i technik walki, karate wspiera rozwój psychomotoryczny, koordynację oraz budowanie pewności siebie. Jednym z głównych aspektów, które sprawiają, że karate jest świetnym sportem dla dzieci, jest również nauczanie zasad szacunku i dyscypliny. To też świetna baza do tego, by uprawiać wszystkie późniejsze sporty.

Dzieci w każdym ze sportów walki uczą się szanować innych, kontrolować swoje emocje i koncentrować na zadaniu

Czy podczas treningu Twoje dziecko będzie bezpieczne?

Bezpieczeństwo treningów to oczywiście kwestia priorytetowa, która zawsze pojawia się w kontekście ćwiczeń. I nie ma w tym nic dziwnego – podczas trening karate może dojść do przypadkowych urazów, ale dobra wiadomość jest taka, że skutki większości z nich można zminimalizować przez używanie ochraniaczy.

Oprócz tych wspomnianych wyżej warto zainwestować w ochraniacz na zęby – dobra „szczęka” to koszt kilkudziesięciu złotych, a pomoże uniknąć nieprzyjemnych (zwłaszcza po urazach) wizyt u dentysty czy ortodonty.

Dla większego bezpieczeństwa warto też zastanowić się nad zakupem suspensora. Uderzenia w krocze może nie są codziennością, ale na pewno lepiej być na taką ewentualność przygotowanym. Zadbaj o to, by pierwsze zajęcia dla dzieci nie skończyły się w przykry sposób.

W naszym sklepie sportowym w Warszawie kupisz sprzęt do treningu karate

Poprzez trening karate zdobędziesz nie tylko nowe doświadczenie sportowe, ale także otworzysz drzwi do poznania głębszej filozofii i tradycji. Nie potrzebujesz specjalnego wyposażenia na początek, ale ważne jest przygotowanie mentalne i otwarcie na nowe doświadczenia. Dla dzieci to nie tylko sport, ale również szkoła życia, która kształtuje charakter i uczy wartościowych umiejętności.

Karate to nie tylko sztuka walki, to droga do samodoskonalenia. Dlatego pierwszy trening to dopiero początek pasjonującej podróży w głąb tej tradycyjnej sztuki walki.

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.