Sporty walki nie tylko kształtują ciało, ale także umysł. Jednak utrzymanie stałej motywacji do treningów może być prawdziwym wyzwaniem. Sprawdźmy, co możesz zrobić, żeby cały czas odczuwać frajdę z treningów i nie zmuszać się do tego, by cały czas podążać swoją drogą. Jak sprawić, by motywacja do ćwiczeń w sportach walki cały czas była na wysokim poziomie? Mamy kilka praktycznych pomysłów!

Motywacja do treningu – ciesz się małymi sukcesami!

Podstawą utrzymania motywacji jest cel. Postaw sobie jasne cele, zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe. Śledzenie postępów i celebrowanie małych sukcesów sprawi, że trening stanie się bardziej satysfakcjonujący. To również świetny sposób na utrzymanie ducha rywalizacji, zarówno z samym sobą, jak i z innymi.

Nie ma większego znaczenia, czy Twoim celem będzie wygrana walka na jakiejś imprezie, zrzucenie jeszcze kilograma, zrobienie trzech treningów w tygodniu czy wykonanie konkretnej techniki na sparingach – pamiętaj o tym, że robisz to dla siebie. Zasługujesz na docenienie tego, co Ci wychodzi!

Dobra motywacja do ćwiczeń w sportach walki pozwoli Ci na lepsze treningi

Sposoby na motywację – walcz z rutyną

Utrzymać motywację może być czasem trudniej niż znaleźć ją na początku. Nieważne, jak bardzo kochamy coś, czym aktualnie się zajmujemy, wszyscy czasami doświadczamy chwilowego spadku chęci trenowania.

W takich sytuacjach ważne jest, aby nie zrażać się i nieustannie szukać nowych źródeł inspiracji. Zmiana rutyny treningowej, dołączenie do nowej grupy treningowej lub korzystanie z różnorodnych metod treningowych mogą znacząco pomóc w przełamaniu monotonii. Krótko mówiąc – staraj się podchodzić do wszystkiego z otwartą głową, próbować nowych rzeczy i zmieniać rutynę w nowe bodźce. Może brzmi to jak coś małego, ale czasem nawet nieznaczne zmiany potrafią dać naprawdę dużo!

Motywacja wewnętrzna i motywacja zewnętrzna

Skąd może wynikać brak motywacji? To indywidualna sprawa, tak samo jak motywacje do trenowania są skrajnie różne – jedni myślą o startach, inni o lepszej sylwetce, kolejni chcą poprawić swoją pewność siebie i zdolności samoobrony. Wszystkim treningom towarzyszy jednak doskonalenie umiejętności, a wysiłki w treningu nie idą na marne.

Możesz postawić na lekki trening mentalny, skupiając się na plusach, docenianiu swoich wysiłków, radzenia sobie z porażkami. Zobaczysz, ile potrafi dać motywacja wewnętrzna. A jeśli chodzi o drugą stronę, czyli to, czym w tym przypadku jest motywacja zewnętrzna?

Staraj się otaczać ludźmi, którzy w trudnych chwilach pomogą, zainteresują się i w miarę swoich możliwości będą inspirować Cię do tego, by nie porzucać swoich postanowień. Każdy plan treningowy jest lepszy, jeśli możesz go z kimś dzielić albo prowadzić zdrową rywalizację. Pamiętaj też o jednym – spadek motywacji nie trwa wiecznie, a każdy kolejny trening przynosi Ci szansę na to, by wrócić na właściwy szlak.

Treningi z użyciem sprzętu – różnorodność lekarstwem na brak motywacji

Trening z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu do sportów walki, takiego jak na przykład tarcze bokserskie czy tarcze pao w przypadku sportów uderzanych. To coś, co pozwala znaleźć motywację za sprawą pracy z drugą osobą. To może być trener, ale też ktoś inny, kto będzie potrafił tarczować i z kim łapiesz dobry vibe, kto da Ci pozytywny impuls, będzie wiedział, kiedy potrzebujesz pochwały, a kiedy trzeba zmotywować Cię inaczej.

Tutaj kilka elementów sprzętu, które mogą znacząco zmienić Twoje treningowe przyzwyczajenia i otworzyć przed Tobą dużo nowych możliwości jeśli chodzi o intensywność treningową.

Tarcze bokserskie i tarcze pao – Doskonałe narzędzia do doskonalenia precyzji ciosów, reakcji i techniki. Ćwiczenia z ich użyciem dodają element interakcji do treningów, co sprawia, że są bardziej angażujące.

Skakanki bokserskie idealne do poprawy szybkości, koordynacji oraz wytrzymałości. To jednocześnie świetna forma kardio, która pozwala utrzymać wysoką intensywność treningu. Ćwiczenia na skakance są zajawkowe, pozwalają na szybki progres i dają naprawdę dużo satysfakcji.

Kamizelki obciążeniowe Pomagają w zwiększaniu siły i wytrzymałości, dodając dodatkowe obciążenie do treningów. To narzędzie rozwija kondycję fizyczną, zarówno wytrzymałość, jak i siłę. Nie ma tu może wielkiej finezji, ale w niektórych przypadkach praca nad siłą i widoczna poprawa konkretnych elementów potrafi mocno nabrać motywacji.

POMYSŁY NA PRZYJEMNE TRENINGI – SPOŁECZNOŚĆ I KREATYWNOŚĆ

Nie zapominaj o sile społeczności. Treningi grupowe, wspólne nieformalne sparowanie czy wyzwania, które dzielisz z innymi entuzjastami sportów walki, mogą dostarczyć nie tylko motywacji, ale także nowych pomysłów na ciekawe i efektywne ćwiczenia. Do tego też robienie czegoś wewnątrz danej społeczności ma swoją odrębną wartość.

Motywacje treningowe nie dość, że są różne, to nie są stałą wartością, ale dynamicznym procesem, który wymaga świadomego podejścia. Poszukiwania nowości, wyznaczanie sobie celów i punktów do przekroczenia jest bardzo pomocne, tak samo jak urozmaicenia – w tym przypadku za pomocą specjalistycznego sprzętu. Ostatecznie, kluczem do sukcesu jest połączenie pasji, celebrowanie osiągnięć oraz ciągłe dążenie do doskonalenia swoich umiejętności.

 

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.