Wszystkie uderzane sporty walki, takie jak boks, kickboxing, MMA i muay thai, wymagają lat treningów, by osiągnąć naprawdę wysoki poziom. Jednym ze sposobów na rozwijanie swoich umiejętności będzie praca na worku. jaki worek treningowy wybrać, żeby wykorzystać pełnię możliwości, które oferuje ten sprzęt? 

W tym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom worków treningowych i omówimy korzyści, jakie przynoszą treningi na nich.

Trening na worku bokserskim - MMAniak Blog

1. Jaki worek treningowy wybrać? Praktyczne wskazówki

Podstawą tego, jaki worek treningowy wybrać, będzie Twoja dyscyplina sportu. Na przykład, jeśli trenujesz muay thai, warto, żeby był to worek wiszący. Dobierz odpowiednią wagę worka – musi być on odpowiednio ciężki, aby zapewnić wyzwanie treningowe, ale nie za ciężki, aby uniknąć kontuzji i zmęczenia, które będzie niewspółmierne do wykonanej pracy.

Jeśli chodzi o materiał, będziesz miał do wyboru skórę naturalną lub materiały syntetyczne, takie jak winyl czy plawil. Ta pierwsza będzie oczywiście wiązała się z większym wydatkiem, ale zaoferuje też większą wytrzymałość. Krótko mówiąc, worek prawdopodobnie posłuży Ci dłużej. Z drugiej strony mamy tu sytuację podobną jak w przypadku rękawic bokserskich – skóra syntetyczna wysokiej jakości także może służyć przez naprawdę długi czas. Trzeba też zadbać o wypełnienie – w większości przypadków będziesz musiał sam zająć się tą  kwestią. Przeważnie sprzedawane są puste worki, do których dokupujesz potrzebną ilość wypełnienia. Warto zrobić to z kimś, samodzielne wypełnienie worka jest oczywiście możliwe, ale wychodzimy z założenia, że fajnie jest ułatwiać sobie życie. Podobnie będzie z montażem.

Warto zaznaczyć, że trening na worku powinien być integralną częścią treningu sportów walki. Kombinacja treningu na worku z treningiem partnera czy workiem do precyzji pozwala na osiągnięcie kompleksowego rozwoju umiejętności. Niezależnie od poziomu zaawansowania, trening na worku przynosi wiele korzyści i może być niezastąpionym narzędziem w dążeniu do doskonałości w sportach walki.

2. Rodzaje worków treningowych

Klasyczny worek bokserski – typowy wiszący worek, najczęściej spotykane w świecie sportów walki. Wypełniony ciężkim materiałem, co pomaga trenującemu rozwijać siłę, jak i wytrzymałość. Wbrew nazwie nie służy tylko bokserom – jest uniwersalny i pozwala na trening różnorodnych technik, zarówno ciosów, jak i wszelkiego rodzaju kopnięć. To najtańszy i najbardziej oczywisty wybór, który otwiera przed tobą wiele możliwości.

Można też znaleźć specjalne worki, dostosowane do muay thai, gdzie bardzo liczy się praca w klinczu oraz możliwość uderzania kolanami i łokciami.

Jeśli nie jesteś zdecydowany, jaki worek treningowy wybrać, warto rozważyć też nowoczesne aqua bagi, które są dobrą alternatywą i mają coraz większą liczbę zwolenników. 

Worek stojący – ten rodzaj worka jest przymocowany do podstawy, co likwiduje kwestię odpowiedniego przymocowania go do sufitu, która dla wielu ludzi może być problematyczna. Tak samo jak klasyczne wiszące worki pozwala na trening technik ciosów i kopnięć, jednak z naturalnych względów ruch tego rodzaju worka będzie różnił się od wiszącego. Jako niewątpliwy atut trzeba uznać łatwość przenoszenia i to, że łatwiej ćwiczyć na nich refleks i szybkość. 

Worek treningowy hakowy i gruszki bokserskie – worek o kształcie, który uniemożliwia swobodne bicie haków, co w przypadku zwykłego podłużnego worka jest niemożliwe (poza tymi na korpus). Jest krótszy niż normalne worki, zwęża się ku dołowi. 

Do treningu bokserskiego, którego ważną część odgrywać będą haki, polecamy jednak bardzo przydatny sprzęt, którym jest gruszka bokserska. Jest wiele rodzajów do wyboru, cięższe pozwalają trenować technikę uderzenia i siłę, lżejsze są nastawione na doskonalenie szybkości i kombinacji.

Worki refleksowe/gruszki refleksowe – ich przeznaczeniem jest trening precyzyjny i kształtujący refleks. To bardzo ważne narzędzia do tego, żeby wyrobić w sobie odpowiednie nawyki. 

Znajdziesz zarówno wiszące gruszki, jak i rozmaite rodzaje tych stojących, który dają naprawdę duże możliwości poprawienia pracy na nogach, szybkości i koordynacji. Ciekawym wariantem są też wersje z obrotowym ramieniem, pozwalające trenować obronę i uniki.

Worki bokserskie dla dzieci – jeśli zastanawiasz się, jaki worek treningowy wybrać dla swojego dziecka, sprawa jest prosta – wystarczy odpowiednio dobrać jego rozmiar. Worki dla najmłodszych funkcjonują na tych samych zasadach, jednak gabarytowo są dopasowane do młodszych.

3. Korzyści z treningu na worku

Trening na worku pozwala na doskonalenie techniki ciosów i kopnięć. Gruntowna praktyka na worku pozwala na wyeliminowanie błędów technicznych i polepszenie precyzji. Pracując na worku wiszącym, trenujący rozwijają swoją siłę i wytrzymałość. ToWorek wypełniony ciężkim materiałem wymaga od zawodnika dużego wysiłku, co przekłada się na zwiększenie siły uderzeń.

Trening na worku jest doskonałym sposobem na rozładowanie stresu i frustracji. Wymachy i uderzenia pozwalać na wyładowanie negatywnych emocji, co może pomóc w zachowaniu równowagi emocjonalnej. Zwiększa też wydolność organizmu, pomaga w spalaniu kalorii i utrzymaniu odpowiedniej masy ciała. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak skutecznie pracować na worku i szukasz praktycznych porad, przeczytaj artykuł – Trening na worku bokserskim. 5 wskazówek!

Przeczytaj i sprawdź, jaki worek treningowy wybrać

Jeśli artykuł Ci się spodobał, to pamiętaj, że w naszym sklepie znajdziesz duży wybór treningowych worków bokserskich. Mamy nadzieję, że wiesz już, jaki worek treningowy wybrać, aby Twoje ćwiczenia przyniosły Ci masę korzyści!

 

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.

Ze sportowym pozdrowieniem!
Zespół MMAniak.pl