Czasem zdarzają się nam pytania, które dotyczą tego, jak prać rękawice bokserskie. Zdarza się też, że czasem ktoś na treningu dzieli się tym doświadczeniem, mówiąc, że wreszcie pozbył się nieprzyjemnego zapachu, z którym musiał żyć od dłuższego czasu. Czy wówczas ten sprzęt jest jak nowy? Niekoniecznie, ponieważ nawet jedno takie czyszczenie sprawi, że możecie zacząć rozglądać się za nowymi rękawicami. 

Pralka aby pozbyć się przykrego zapachu?

Czy po kilkudziesięciu minutach w pralce i kontakcie z detergentami Twój sprzęt pożegna się z niezbyt miłą wonią, która po czasie dopada każde rękawice? Jest na to szansa, ale przy okazji rękawice stracą wszystkie swoje właściwości, które czynią z nich sprzęt dający ochronę Tobie i Twoim treningowym partnerom. I powiemy to od razu – nie ma sposobu na to, jak wyprać rękawice tak, by nie zniszczyć ich struktury. A jeśli zdecydowałeś się na ten krok w akcie desperacji, po kilku latach od zakupu, setkach godzin intensywnych ćwiczeń, no i nie widzisz większej różnicy w tym, jak wyglądają i jak leżą na dłoni, to prawdopodobnie były na tyle rozbite, że trzeba było wymienić je już znacznie wcześniej.

Niestety, zarówno skóra naturalna, jak i skóra syntetyczna, pod wpływem wody i detergentów ulegnie deformacji, zmieni swoją strukturę, może popękać czy stać się nadmiernie sztywna. Wyściółka i wypełnienie, czyli warstwy wewnętrzne, w kontakcie z wodą również mogą ulec zniszczeniu. Jest to o tyle istotne, że wypełnienie w przypadku rękawic jest  kluczową ich częścią, dającą ochronę dłoniom. Po takim procesie możesz zapomnieć o tym, że wypełnienie będzie dalej efektywnie pełnić swoją funkcję absorbującą siłę uderzenia.

To jak dbać o rękawice bokserskie?

Nieważne czy chodzi o rękawice ze skóry naturalnej czy rękawice bokserskie ze skóry syntetycznej. Pamiętaj, że kluczem do tego, by utrzymać sprzęt w dobrym stanie i cieszyć się z niego jak najdłużej, jest codzienna higiena – wbrew pozorom nie chodzi o wielkie czynności, a przede wszystkim o odpowiednią rutynę po treningu. 

Jeśli zastanawiasz się, jak czyścić rękawice, wystarczy zdrowy rozsądek – możesz przetrzeć je wilgotną szmatką z potu, który zostaje na zewnętrznej warstwie. Największym wrogiem Twojego sprzętu jest wilgoć, dlatego też dobrym krokiem będzie wietrzenie sprzętu i korzystanie z odświeżaczy do rękawic czy specjalnych dezodorantów, które absorbują wilgoć i sprawiają, że odór pojawi się znacznie później.

Pamiętaj także, żeby używać owijek bokserskich. Bandaże bokserskie nie dość, że znacząco poprawiają bezpieczeństwo dłoni, to stanowią również warstwę ochronną między dłonią a materiałem wewnętrznym rękawicy, zatrzymując nadmiar potu. 

Jak czyścić rękawice bokserskie?

 Główna rada jest następująca – skup się na tym, by dbać o swój sprzęt po każdym treningu – to powinno w zupełności wystarczyć, aby udało się wydłużyć jego życie do maksimum. 

Po każdym treningu jak najszybciej wyjmij rękawice z torby i pozwól im suszyć się na świeżym powietrzu – jeśli nie używasz odświeżaczy, możesz włożyć do środka zwinięte kawałki gazety. 

W przypadku skóry naturalnej możesz od czasu do czasu użyć nawilżającego olejku lub wazeliny aby natłuszczać materiał, uważaj jednak, by nie korzystać z tych, które zawierają alkohol. Taka konserwacja wyczyści i poprawi żywotność rękawic.

Podsumowując i wyjaśniając wszystko ostatecznie – czy rękawice można prać? Można, ale tylko wtedy, jeśli masz na oku nowy sprzęt i chcesz pozbyć się tych, w którym obecnie trenujesz. Możesz wierzyć nam na słowo – widzieliśmy wiele sprzętu, który miał naprawdę konkretny kontakt z wilgocią. I nawet jeśli na pierwszy rzut oka wygląda w porządku, wystarczy założyć go na dłonie albo zadać w rękawicach kilka ciosów, by przekonać się, że każdy cios będzie znacznie bardziej odczuwalny. 

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.