Cross fitness training, znany również jako crossfit, to dynamiczna i wszechstronna forma treningu, która w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością wśród szukających efektywnych form spalania kalorii. Treningi są intensywne i zróżnicowane, rozwijają wszystkie najważniejsze aspekty kondycji fizycznej.

Cross fitness training – na czym polega? Przeczytaj i sprawdź, jakimi sposobami zbudować siłę, wytrzymałość, szybkość, zwinność i koordynację ruchową.

Cross Fitness Training – korzyści treningu

Trening crossfit opiera się na zróżnicowanym zestawie ćwiczeń, często wykorzystujących elementy, które znajdziemy w gimnastyce, lekkoatletyce czy treningu sportów siłowych. Krótkie i intensywne treningi mają za zadanie usprawnienie naszego cardio, wystawiając organizm na nowe wyzwania i sprzyjając kompleksowemu rozwojowi fizycznemu.

Intensywność treningu jest oczywiście uzależniona od poziomu grupy i ogólnej sprawności ćwiczących, ale trzeba być gotowym na jedno – ma być to wyzwanie, które sprawdzi wydolność organizmu. Fenomen treningu cross, który potwierdzają miliony ćwiczących, polega na dużej dawce obciążeń podawanej w formie, w której nie ma miejsca na nudę.

Jak zacząć cross training fitness? Znajdź klub i grupę odpowiednią do Twojego poziomu zaawansowania i spróbuj swoich sił!

Normą w treningu, która pozwala osiągnąć lepsze rezultaty i jednocześnie zwiększyć różnorodność ćwiczeń cross, jest korzystanie z akcesoriów. Które mogą pojawić się na typowym treningu?

Cross fitness training - dlaczego warto go uprawiać?

Cross training – czego możesz użyć?

W cross trainingu będziesz pracować intensywnie, ale z czasem, jak wszędzie, może pojawić się trudna do przezwyciężenia rutyna. Sposób na to jest stosunkowo prosty – zajęcia są stosunkowo zróżnicowane, ale możesz tu dołożyć swoją cegiełkę, poprawiając też efekty treningu cross. Chodzi o wykorzystanie akcesoriów. Które z nich będą najbardziej pomocne?

Gumy oporowe – elastyczność i siła mięśniowa

Jednym z popularnych akcesoriów w crossfit są gumy oporowe. Stanowią one doskonałe narzędzie do poprawy siły mięśniowej oraz elastyczności.

Gumy pozwalają na wykonywanie różnorodnych ćwiczeń, takich jak przysiady, martwy ciąg czy pompki z dodatkowym oporem, co intensyfikuje trening i aktywuje różne grupy mięśniowe.

Kamizelki obciążeniowe – dodatkowe obciążenie dla wzmożonego wysiłku

Kamizelki obciążeniowe są wykorzystywane w crossfit do zwiększenia trudności treningu siłowego oraz poprawy wydolności. Dodatkowe obciążenie podczas biegania, skakania czy wykonywania pompek sprawia, że organizm staje przed większym wyzwaniem, co prowadzi do efektywniejszego treningu.

Dodatkowo wzrasta też szybkość podczas ćwiczeń, które będziesz wykonywać już bez obciążenia.

Pasy do ćwiczeń TRX – trening funkcjonalny i stabilizacja ciała

Pasy do ćwiczeń TRX to kolejny element wyposażenia do treningów crossfitu. W ćwiczeniach wykorzystuje się ciężar własnego ciała, co rozwija siłę, równowagę oraz koordynację – wszystkie te cechy są bardzo pożądane także u osób trenujących sporty walki. .

Ćwiczenia z użyciem TRX angażują różne grupy mięśniowe, w tym mięśni głębokich.

Drabinki bokserskie – wzmacnianie nóg i koordynacji

Drabinki bokserskie lub też drabinki koordynacyjne, są wykorzystywane w crossfit przede wszystkim do treningów skoków i pracy na nogach. Pomagają one w rozwijaniu siły i szybkości nóg, cardio oraz zwiększeniu szybkości reakcji mięśniowej.

Skakanki bokserskie – wzmacnianie wytrzymałości i koordynacji

Przykładowy trening cross może wiązać się też z użyciem skakanki bokserskiej. To prosty, a zarazem skuteczny sprzęt wykorzystywany do poprawy wytrzymałości, kondycji serca oraz koordynacji.

Skakanie doskonale wprowadza serię intensywnych ruchów, angażując przy tym wiele różnych grup mięśniowych, jest też ćwiczeniem z rodzaju easy to learn, hard to master – próg wejścia, by ćwiczyć poprawnie i mieć efekty, nie jest wysoki, jednak opanowanie rozmaitych sposobów pracy, które daje skakanka bokserska, wymaga już nieco więcej zaangażowania.

Podsumowanie

Cross fitness training to nie tylko sposób na utrzymanie doskonałej kondycji fizycznej, ale także fascynująca podróż ku wielostronnemu rozwojowi osobistemu. Akcesoria, takie jak gumy oporowe, kamizelki obciążeniowe, pasy do ćwiczeń TRX, drabinki bokserskie i skakanki bokserskie, dodają do treningów elementów nowatorskich i efektywnych. Warto dodać, że jednym z kluczowych elementów sukcesu w crossfit jest regularność oraz umiejętność dostosowywania treningów do własnych możliwości, dzięki czemu każdy, bez względu na poziom zaawansowania, może czerpać z tej formy aktywności fizycznej pełnymi garściami.

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.