Wybór odpowiedniego klubu MMA jest kluczowy nie tylko dla Twojego rozwoju jako zawodnika. To podstawa tego, by treningi były udane, żebyś coś z nich wynosił i po prostu dobrze czuł się w tym miejscu. A jeśli dopiero zaczynasz i złapiesz zajawkę, uwierz nam na słowo, że będziesz spędzał w tym miejscu dużo czasu. 

Jeśli chcesz trafić we właściwe miejsce, zostać w nim na dłużej i cały czas poprawiać swoje umiejętności, sprawdź, jak wybrać klub MMA, który spełni Twoje oczekiwania (być może zaciekawi Cię również artykuł Jak zacząć trenować MMA?.

Co musi mieć dobry klub MMA?

Pierwszym krokiem, zanim jeszcze rozpoczniesz poszukiwania, jest zrozumienie swojego własnego poziomu zaawansowania. Jeśli jesteś jeszcze przed pierwszym treningiem, nie masz żadnego doświadczenia w sportach walki, warto wybrać miejsce przystępne dla początkujących. Zobacz w grafiku ofertę grup oznaczonych jako “Intro” lub “Początkujący”. Poczytaj na stronie, sprawdź media społecznościowe – jeśli znajdziesz nawet krótki poradnik dla zaczynających swoją przygodę z MMA, kilka zdań od trenera, parę porad odnośnie tego, jak przygotować się na pierwszy trening, to na pewno dobry znak.

Masz już pewne doświadczenie? Marzy Ci się kariera zawodnicza albo przynajmniej amatorskie starty? Staraj się dowiedzieć, czy klub MMA, nad którym się zastanawiasz, wysyła startuje w różnych imprezach? Czy ma grupę zawodniczą? Czy są w nim otwarte sparingi, na których można sprawdzić się ze sportowcami z innych klubów? To wszystko jest bardzo ważne, by podnosić swój poziom.

Zanim ruszysz na pierwszy trening, przejrzyj sobie opinie innych osób na temat klubu MMA, w którym rozważasz treningi. Sprawdź recenzje w internecie, a jeśli masz okazję,  porozmawiaj z kimś, kto już trenuje albo trenował. Opinie z pierwszej ręki może nie są jednoznaczne, bo każdy szuka czegoś innego, jednak zawsze warto zwrócić uwagę na zdanie innych którym coś szczególnie zapadło w pamięć. Opinie mogą dać Ci lepszy obraz tego, czego możesz się spodziewać.

Istotne jest też to, kto jest odpowiedzialny za prowadzenie treningów w klubie. Zobacz, kim są trenerzy, jakie mają sukcesy, zobacz ich media społecznościowe (w ostatnim czasie wielu z nich aktywnie korzysta choćby z Instagrama, gdzie zobaczysz fragmenty treningów). Trener to najważniejsza osoba w każdym klubie MMA – prowadzi grupy, treningi indywidualne, wyjeżdża na zawody razem ze startującymi, nadzoruje ich progres. To w dużej mierze on odpowiada za to, jaka atmosfera panuje na grupie i jak wyglądają zajęcia. Oczywiście jest tu tak samo jak z ludźmi – nie każdy będzie Ci pasował i jak jest w przypadku trenera dowiesz się dopiero, kiedy zjawisz się na zajęciach i będziesz miał okazję wziąć udział w zajęciach. Pamiętaj też, że nie każdy świetny zawodnik jest świetnym trenerem i odwrotnie. 

Większa liczba trenerów też świadczy dobrze o klubie – sytuacja, w której trener jeden trener odpowiada za MMA, boks i kickboxing, raczej nie świadczy o nim dobrze.

Kluby MMA – na co zwrócić uwagę?

To, co pojawiło się wyżej, będzie dla wielu oczywistością. Ale z doświadczenia wiemym, że tego, co składa się na dobry klub sportów walki, jest więcej. 

Plusem jest bogaty grafik – jeśli zajęcia są cały dzień, łatwiej coś wybrać, nie rozbijając sobie codziennego życia. Jeśli klub jest otwarty od rana do wieczora, istnieje duża szansa, że żyje, ma swoją społeczność i dzieje się w nim więcej niż tylko treningi. A atmosfera w klubie to coś niezwykle ważnego.

Dobry znakiem, który wpływa na ocenę klubu, jest to, czy dysponuje odpowiednim sprzętem treningowym. W jakim stanie są maty do ćwiczeń, ringi, worki treningowe i inne niezbędne akcesoria? Dobrze wyposażony klub pozwoli Ci na lepsze i bardziej wszechstronne treningi, a względnie nowy i zadbany sprzęt pokazuje, że tym, którzy w nim pracują, zależy. Tak samo jest w przypadku tego, czy klub utrzymuje swoje pomieszczenia w czystości i porządku. Krótko mówiąc – zobacz, jak funkcjonuje cała przestrzeń. Jeśli właścicielom i ekipie nie zależy, by ludzi mogli trenować komfortowo i mieli zapewnione podstawowe warunki jeśli chodzi o higienę, nie świadczy to dobrze o całym podejściu do tych, którzy przychodzą na zajęcia.

Zawsze podkreślamy, że sporty walki, w tym MMA, są świetnym sposobem na to, by poznać ludzi i dołączyć do jakiejś grupy ludzi, z którymi będziemy spędzali dużo czasu. Stąd też atmosfera zawsze będzie tu istotna – nikt nie chce ćwiczyć i regularnie chodzić na zajęcia z ludźmi, z którymi się nie dogaduje, gdzie każdy myśli tylko o tym, żeby zrobić trening i zniknąć. W dobrym klubie MMA po prostu chce się być. Te, które mogą pochwalić się oddaną społecznością, która jest razem nie tylko na zajęciach, ale też razem spędza czas poza matą.

 Podsumowując, wybór klubu MMA jest bardzo ważny dla wszystkich, którzy trenują. Początkujący chcą trafić w miejsce, w którym spotkają się z dobrą atmosferą, zostaną wprowadzeni w świat sportów walki. Biorąc pod uwagę powyższe aspekty, możesz być pewien, że trafiłeś we właściwe miejsce, które pomoże Ci rozwijać swoje umiejętności i osiągać swoje cele w MMA.

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.