Jeżeli masz już za sobą pierwsze rozeznanie wśród rękawic bokserskich, to z pewnością zwróciłeś uwagę na ich ogromny wybór. Zbyt dużo możliwości podczas podejmowania decyzji może przyprawić o mętlik w głowie, szczególnie u osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportami walki.

Uspokajamy – w tym artykule przyjrzymy się najważniejszym aspektom wyboru rękawic oraz rozpatrzymy każdy z możliwych czynników osobno, tak abyś mógł dokonać najlepszego i świadomego wyboru.

Jeżeli masz już za sobą pierwsze rozeznanie wsród rękawic bokserskich, to z pewnością zwróciłeś uwagę na ich ogromny wybór. Zbyt dużo możliwości podczas podejmowania decyzji może przyprawić o mętlik w głowie, szczególnie u osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportami walki.

Uspokajamy – w tym artykule przyjrzymy się najważniejszym aspektom wyboru rękawic oraz rozpatrzymy każdy z możliwych czynników osobno, tak abyś mógł dokonać najlepszego i świadomego wyboru.

Warto wspomnieć, że najlepszą opcją byłoby posiadanie minimum 2 par rękawic – w dalszej części artykułu dowiesz się, jakie rozmiary rękawic bokserskich powinien mieć każdy bokser. W innych modelach rękawic pójdziemy na trening, w innych na sparingi.

Zdajemy sobie sprawę, że kupno dwóch par rękawic jest to raczej ciężkie w przypadku osób początkujących, które na samym starcie swojej przygody nie chcą inwestować dużych środków w uprawianie nowego sportu. To zrozumiałe, skoro jeszcze nie wiedzą, czy zwiążą się z nim na dłuższy czas.

Czym cechują się rękawice bokserskie oraz czym się od siebie różnią?

Cechy rękawic to przede wszystkim:

  • Waga i rozmiary rękawic bokserskich
  • Materiał z jakiego są wykonane
  • Kształt rękawic
  • Systemy/technologie wykorzystywane w ich produkcji

waga i rozmiary rękawic bokserskich

Rękawice dostępne na rynku produkowane są w odpowiednich wagach. Są to wartości od 8 do nawet 20 uncji (występują one tylko w liczbach parzystych). Uncja oznaczana jest symbolem oz (1 oz = 28,4 grama). Nie mylmy jednak wagi rękawic z ich rozmiarem. W niektórych przypadkach idą one ze sobą w parze (z reguły rozmiary rękawic bokserskich rosną wraz z ich wagą i na odwrót), jednak warto pamiętać o tym, że nie jest to ten sam parametr.

Waga rękawic z perspektywy zawodnika ma przede wszystkim znaczenie w kwestii obciążenia dla rąk, jakie dane rękawice będą stanowić podczas treningu. Jeżeli wybierzesz cięższe rękawice, po kilkudziesięciu minutach treningu odczujesz ich wagę znacznie wyraźniej niż w przypadku treningu w lekkich rękawicach. Możesz spróbować wykorzystać tę zależność. Gdy np. chcesz zwiększyć swoją wytrzymałość podczas treningów – trenuj w dużych rękawicach. W ten sposób poprawisz też siłę ciosu.

Waga rękawic sprawi, że Twoje barki będą bardziej odporne na długotrwałą pracę z dodatkowym obciążeniem. Jeżeli natomiast twoim celem treningowym jest zwiększenie szybkości oraz techniki uderzeń – używaj mniejszych rękawic. Trzeba jednak pamiętać, że osoby początkujące nie powinny używać zbyt ciężkich rękawic, ponieważ dopiero zaczynają kształtować prawidłową technikę uderzeń i za ciężkie rękawice mogą wymuszać błędy techniczne takie jak chociażby zbyt niskie opuszczanie rąk. Konsekwencje mogą być opłakane.

jak dobrać odpowiednią wagę rękawic?

MĘŻCZYŹNI
WAGA [kg] TRENING SPARING
< 50 8 oz 12 – 14 oz
51 – 65 8 – 10 oz 12 – 14 oz
66 – 75 12 oz 14 – 16 oz
76 – 87 12 oz 16 – 20 oz
88+ 12 oz 16 – 20 oz
KOBIETY
WAGA [kg] TRENING SPARING
< 45 6 oz 12 – 14 oz
45 – 50 8 oz 10 – 12 oz
50 – 60 10 oz 14 oz
60 – 70 12 oz 16 oz
70+ 12 oz 16 – 18 oz

Rękawice o wadze 8 – 10 oz

Są to najlżejsze wagi rękawic, jakie powinny być stosowane przez osoby dorosłe. Przeważnie sprawiają one, że nasze dłonie są po prostu mniej zabudowane i ważą mniej niż w przypadku trenowania w większych rękawicach bokserskich. Może być to zarówno zaletą jak i wadą. Przekłada się to na fakt, że ciosy w takich rękawicach są dużo bardziej odczuwalne (dla celu jak i atakującego).

Stosuje się je z reguły podczas treningów na przyrządach (worki, tarcze) lub w profesjonalnych walkach. Należy też zdawać sobie sprawę z niskiego poziomu zabezpieczeń naszych rąk podczas pracy w mniejszych rękawicach. Jeżeli masz dobrze opanowaną technikę oraz ułożenie dłoni i nadgarstka podczas uderzeń, małe rozmiary rękawic bokserskich pozwolą ci zadawać celne punktowe ciosy na tarczach i pracować nad szybkością na worku.

Natomiast jeżeli jesteś początkującym zawodnikiem, małe rękawice mogą zwiększać ryzyko odniesienia kontuzji. Bezpieczniej będzie zacząć od większych rozmiarów/wag rękawic (ale nie za dużych!), które zapewnią Twoim dłoniom więcej bezpieczeństwa. Należy jednak zaznaczyć, że rękawice o wadze 10 oz mogą być używane przez mężczyzn o niskiej wadze oraz przez kobiety.

Rękawice o wadze 12-14 oz

Najbardziej popularna waga rękawic treningowych, zarówno dla amatorów, jak i zawodowców. Są to niewątpliwie najczęściej spotykane rękawice wśród zawodników wszystkich poziomów zaawansowania. To idealny wybór do przekrojowego treningu bokserskiego, pracy na przyrządach (tarcze, worek) oraz luźnych zabaw bokserskich.

Nie polecamy używać rękawic o wadze 12 oz do sparingów, ponieważ w przypadku zbyt mocnych uderzeń możemy zrobić krzywdę partnerowi. Jeśli zdecydujecie się sparować w rękawicach 12-14 oz, powinniście pamiętać o dodatkowej ochronie w postaci kasku bokserskiego. Celowo nie wspomnieliśmy o ochraniaczu na zęby, bo tego typu zabezpieczenie powinno być używane zawsze, nawet podczas lekkich zabaw bokserskich. Tutaj jeden niefortunny cios może spowodować ogromne problemy.

Rękawice o wadze 16-20 oz

Największe i najcięższe rozmiary rękawic bokserskich. Zwykle są one przeznaczone do sparingów lub treningów zadaniowych (ćwiczenia w parach). Duże rękawice są z pewnością zdecydowanie bardziej bezpieczne ze względu na większą powłokę wypełnienia, która chroni nasze pięści przed stłuczeniami i obiciami. Ich waga sprawia też, że trudniej jest zadać szybki i mocny cios, dzięki czemu Twoje sparingi będą bardziej bezpieczne.

W dużych rękawicach łatwiej jest również utrzymać szczelną gardę. Poniżej zamieszczamy poglądowe tabele, które pomogą Ci dobrać odpowiednią wagę rękawic do Twojej masy ciała oraz celów treningowych.

budowa rękawic bokserskich

Obserwując rynek, najczęściej można wyróżnić trzy rodzaje budowy i wyglądu rękawic. Są to rękawice bokserskie, rękawice do Muay Thai oraz rękawice przyrządowe.

Rękawice bokserskie charakteryzują się obłą, zaokrągloną budową, jak na przykład model Stormcloud Boxing Pro. Ma ona na celu lepszą ochronę dłoni boksera oraz lepsze zabezpieczenie zawodników podczas sparingów i walki. Jak wiadomo, boks jest sportem, w którym większość uderzeń zadawana jest na głowę, dlatego bezpieczeństwo jest tutaj kluczowe.

Rękawice Muay Thai charakteryzują się nieco spłaszczoną budową w porównaniu do rękawic bokserskich oraz otwartym profilem, który ułatwia chwytanie rywala. Fakt ten wynika ze specyfiki boksu tajskiego, gdzie bardzo często dochodzi do klinczu, w którym m.in. zadaje się ciosy kolanami, ściągając głowę przeciwnika.

Z tego powodu rękawice do Muay Thai posiadają płaski kształt, który pozwala nam dużo swobodniej poruszać rękami w klinczu. Przykładem typowych rękawic do muay thai może być np. model Fairtex BGV1.

Ostatni rodzaj rękawic to rękawice przyrządowe. Są to najmniejsze z rękawic bokserskich – z założenia rękawice przyrządowe służą do pracy szybkościowej na worku lub treningu techniki.

Obecnie ten rodzaj rękawic staje się coraz mniej popularny. Jako rękawice przyrządowe mogą również służyć rękawice do MMA lub rękawice bokserskie o niskiej wadze np. 8 oz lub 10 oz.

Everlast Rękawice bokserskie Spark Czarne

Przykład rękawicy o typowym profilu bokserskim z dłuższym nadgarstkiem oraz grubszym wypełnieniem.

Everlast Rękawice bokserskie Spark Czarne

StormCloud Rękawice do Muay Thai Blizzard Monstercloud Czarne

Przykładowy profil rękawicy do Muay Thai. Płaska budowa ułatwia pracę w klinczu. Sprawdzą się w boksie, ale nie polecamy ich do sparingów.

StormCloud Rękawice do Muay Thai Blizzard Monstercloud Czarne

 
Venum Rękawice bokserskie Giant 3.0 Czarne/Czerwone

Rękawice przyrządowe o małej wadze. Idealne do pracy szybkościowej na worku oraz w trakcie przygotowań do walki.

Venum Rękawice bokserskie Giant 3.0 Czarne/Czerwone

ZAPIĘCIE RĘKAWIC

 

Zapięcia rękawic bokserskich możemy w zasadzie podzielić na dwie grupy – rękawice zapinane na rzep lub sznurowane/wiązane. W 90% przypadków spotkasz się z zawodnikami, którzy trenują w rękawicach zapinanych na rzep. Dzieje się tak głównie ze względu na wygodę i praktyczność. 

Wiązanie rękawic zajmuje dużo czasu i nie jest komfortowe, jeśli chcemy szybko zdjąć i ponownie założyć nasze rękawice podczas treningów. Główną zaletą rękawic wiązanych jest doskonałe dopasowanie do nadgarstka oraz przedramienia i to właśnie dlatego zawodnicy profesjonalni często decydują się na ten wybór. Bokserskie rękawice wiązane są wykorzystywane podczas walk zawodowych.

materiały do produkcji rękawic bokserskich – skóra naturalna czy tworzywo sztuczne?

Wybór materiału Twoich rękawic jest kwestią całkowicie indywidualną. Jeśli chodzi o jakość treningu, bywa że trudno jest znaleźć różnice trenując w rękawicach ze sztucznych lub naturalnych tworzyw. Jest to z reguły kwestią komfortu, który materiał jest dla Ciebie przyjemniejszy w kontakcie oraz który okaże się najbardziej wytrzymały.

Możesz też wybrać materiał swoich rękawic kierując się względami etycznymi i np. wybrać materiał swoich rękawic na ten bardziej przyjazny środowisku lub taki, w którego procesie produkcji nie ucierpiały żadne zwierzęta.

Czasy, gdy stawaliśmy przed wyborem skóra naturalna vs skóra syntetyczna – ta druga zwykle niezbyt dobrej jakości – odeszły już do lamusa. Obecnie każda szanująca się firma ze świata sportów walki ma w swojej ofercie syntetyczny odpowiednik skóry bydlęcej.

Materiały wykorzystywane podczas produkcji rękawic dzielimy na:
SKÓRY NATURALNE SKÓRY SZTUCZNE
Skóra bydlęca PVC (polichlorek winylu)
Skóra bawola PU (poliuretan)/Skintex/Syntek/Maya Hide
Skóra kozia Mikrofibra

Technologia/systemy

Obecnie możemy zaobserwować znaczący rozwój technologii w produkcji rękawic bokserskich. Wpływają one na bezpieczeństwo ale też i na komfort treningu. Nie sposób wymienić jednym tchem wszystkich systemów, używanych dziś w rękawicach dostępnych na rynku.

Pierwsze rękawice bokserskie wypełnione były końskim włosiem, nie posiadały usztywnień na nadgarstkach, wzmocnień na kostkach ani w ogóle żadnych innych usprawnień. W porównaniu do tamtych lat, dzisiejsze rękawice są naszpikowane technologią. Z reguły ma to na celu zminimalizowanie szans na doprowadzenie do kontuzji lub zwiększenie komfortu podczas naszych treningów.

Systemem w rękawicach może być dodatkowe ustabilizowanie nadgarstków, wypełnienie pomagające ułożyć bezpiecznie i nieruchomo dłoń w środku rękawicy lub użycie dodatkowych materiałów na frontach, okrywających kostki, tak aby jeszcze lepiej absorbować uderzenia i chronić pięści.

Jeśli chodzi o sam komfort treningu, najbardziej popularne są technologie usprawniające przepustowość powietrza, dzięki czemu dłonie się mniej nagrzewają podczas treningów. Systemy te polegają z reguły na dodawaniu otworów przelotowych oraz używania bardziej przewiewnych materiałów w miejscach najbardziej podatnych na pocenie.

rękawice bokserskie a poziom zaawansowania

Najtrudniejsze już za Tobą. Gdy znasz już rozmiary rękawic bokserskich, wiesz jaki kształt i rodzaj zapięcia powinny posiadać, możesz śmiało przejść do dalszych etapów wybierania tych najbardziej dla Ciebie odpowiednich. Najważniejsza kwestia – określ swoje cele treningowe!

Warto abyś wiedział na jakim etapie znajdujesz się na ten moment oraz jaki jest cel Twoich treningów. Możemy wyróżnić 3 główne etapy zaawansowania treningowego:

Początkujący:

Osoba stawiająca swoje pierwsze kroki na sali bokserskiej powinna skierować swoją uwagę w stronę rękawic o wadze 10 – 14 oz w zależności od swojej wagi. Niewątpliwie dobrym wyborem byłyby rękawice z mocnym usztywnieniem nadgarstków. Jest to ważny aspekt w kwestii Twojego bezpieczeństwa, ponieważ na początku Twojej przygody z boksem prawdopodobnie nie będziesz w stanie utrzymywać w 100% swoich uderzeń odpowiedniej pozycji i napięcia w nadgarstkach.

Postaw na swoje bezpieczeństwo. Jeżeli martwisz się o stłuczenia na kostkach, wybierz raczej profil posiadający typowe rozmiary rękawic bokserskich. Wtedy Twoje ręce będą lepiej zabezpieczone przed stłuczeniami, jak i urazami wynikającymi ze złego ułożenia pięści.

Fight Pro Rękawice Bokserskie Basic 2.0 Czarno/Złote

 

Rękawice bokserskie Fight Pro 2.0

• Wysokiej jakości syntetyczna skóra
• Profilowany kształt dla idealnego dopasowania
• Wypełnione specjalną pianką absorbującą wstrząsy
• Szerokie zapięcie na rzep Velcro stabilizuje nadgarstek i chroni przed kontuzjami

Rozmiary rękawic bokserskich - MMAniak BLOG

 

Rękawice bokserskie StormCloud Bolt 2.0

• 100% wysokogatunkowej syntetycznej skóry – Skintex
• Profilowane dla łatwiejszego zamykania dłoni
• Dwa panele wentylujące dłoń
• Wielowarstwowa pianka rozpraszająca siłę uderzeń
• Zapięcie na szeroki rzep Velcro

Venum Rękawice bokserskie Contender 2.0 Czarne/Czarne

Venum Rękawice bokserskie Contender 2.0 Czarne/Czarne

• Wielowarstwowy wkład dla tłumienia siły uderzenia
• Panel wentylujący po wewnętrznej stronie dłonie dla lepszej termoregulacji
• Elastyczny i wytrzymały materiał PU
• Szerokie zapięcie nadgarstka dla lepszej stabilizacji

Zawodnicy amatorscy:

Gdy Twoim przyszłym celem są starty w zawodach amatorskich, co z reguły przekłada się na 3-5 treningów tygodniowo + występy na zawodach, warto abyś zaopatrzył się zarówno w rękawice treningowe jak i sparingowe. Mniejsze rękawice (8-12 oz) pozwolą Ci dobrze pracować nad techniką, jednocześnie nie spowalniając Cię oraz nie powodując zbyt dużego obciążenia dla barków podczas ciężkich sesji treningowych. 

Natomiast jeżeli chcesz zmaksymalizować bezpieczeństwo Twoje i Twoich sparingpartnerów, wybierz nieco większe rozmiary rękawic bokserskich, które przeznaczone będą stricte do sparingów. Pozwolą one w bezpieczny sposób „pójść na całość”, nie narażając przy tym zdrowia swojego i innych.

RDX Rękawice Bokserskie F4 Różowe/Czarne

RDX Rękawice Bokserskie F4 Czerwone/Czarne

• Wielowarstwowa i laminowana, syntetyczna skóra KALIX – odporna na zużycie i oddychająca
• Wkład MG-2 z wielowarstwowej pianki EVA chroni wrażliwe kości dłoni dzięki pochłanianiu siły uderzenia
• Specjalny system zapięcia Taka strap stabilizuje i zabezpiecza nadgarstek
• Wewnętrzna podszewka w połączeniu z siatką wentylacyjną zapewnia odprowadzanie ciepła i potu ze skóry

 

Rozmiary rękawic bokserskich - MMAniak BLOG

 

Rękawice bokserskie StormCloud Boxing Pro

• Skóra naturalna o grubości 0,8mm (standardem jest 0,6mm)
• Długi mankiet dla stabilizacji nadgarstka
• Oddychająca podszewka zapobiega poceniu się dłoni
• Profil ułatwiający zamykanie dłoni
• Wielowarstwowa pianką o dwóch gęstościach
• Szerokie zapięcie dla ochrony nadgarstka

Fairtex Rękawice Bokserskie BGV1 Czarne/Białe/Czerwone

Fairtex Rękawice Bokserskie BGV1 Czarne/Białe/Czerwone

• Rękawice bokserskie wykonane ze 100% wysokogatunkowej skóry
• Ręcznie szyte dla zapewnienia maksymalnej trwałości
• Długi mankiet zapewnia lepszą stabilizację
• Trzy warstwy wypełnienia dla absorpcji siły uderzenia

Zawodnicy profesjonalni:

Jeżeli sporty walki to Twój styl życia i podchodzisz do tego bardzo poważnie, kluczowa dla Ciebie okaże się dbałość o szczegóły. Oprócz bezpieczeństwa ważne jest też, abyś odczuwał jak najwyższy komfort podczas swoich treningów. 

W końcu jeśli spędzasz dużą część swojego życia trenując, warto będzie zadbać o to, aby ten czas nie był dla Ciebie męczarnią. Nawet drobne niedogodności na dłuższą metę mogą przerodzić się w prawdziwie dolegliwy problem.

Zakładamy, że chcesz być maksymalnie skupiony na swoich zadaniach treningowych, a nie rozpraszać się przez niewygodny i uciążliwy sprzęt. Najważniejsze więc okażą się dla Ciebie detale, takie jak: materiał wypełnienia, materiał powłoki rękawic, przepustowość powietrza czy systemy i technologie użyte w produkcji.

Wszystko to składa się na Twój komfort oraz długowieczność sprzętu. W naszej ofercie znajdziesz wiele rękawic renomowanych światowych marek, które doskonale sprawdzają się w treningu profesjonalnych zawodników i używane są na wielu zawodowych galach (nawet w walkach o mistrzostwo świata).

Rozmiary rękawic bokserskich - MMAniak BLOG

Everlast Rękawice bokserskie 1910 PRO Brązowe

• 100% wysokogatunkowej skóry naturalnej
• Otwory wentylacyjne po wewnętrznej stronie
• Ergonomiczny kształt dla idealnego dopasowania
• Długi mankiet stabilizuje nadgarstek
• Rękawice klasy premium

Rival Rękawice bokserskie sparingowe RS100 Czarne

Rival Rękawice bokserskie sparingowe RS100 Czarne

• Wielowarstwowe wypełnienie dla bezpieczeństwa twoich dłoni
• Uszyte z ultra wytrzymałej mikrofibry
• Najwyższy poziom ergonomii dzięki Ergonomic True-Fist Construction
• Oddychająca siateczka wewnątrz dłoni

Czytelniku, jeżeli dotarłeś aż tutaj, znaczy, że poznałeś rozmiary rękawic bokserskich, znasz ich przeznaczenie. Jesteś zainteresowany zakupem? Na stronach naszego sklepu znajdziesz rękawice bokserskie w szerokiej gamie modeli – zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych.

Jeśli w powyższym artykule nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie, zapytaj nas bezpośrednio pod adresem mailowym bok@mmaniak.pl. Nasz Dział Obsługi Klienta z pewnością Ci pomoże.

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.