To, jak dbać o sprzęt do sportów walki, nie jest łatwe i wymaga regularności i systematyczności. Na pewno jednak pomoże Ci wydłużyć życie swojego wyposażenia i zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Wracasz do domu po wyczerpującym treningu… Ostatnie rundy sparingów były ciężkie – wycisnęły z ciebie sporo potu, polało się też trochę krwi; zdarza się – taki sport. Jesteś zmęczony, ale szczęśliwy – to był dobry, mocny trening. Siadasz na łóżku i zaczynasz wypakowywać torbę treningową. Twój strój z treningu jest tak mokry od potu, że można by go wyżymać. Spodenki i rashguard od razu lądują w pralce, podobnie bandaże bokserskie – także przemoknięte do suchej nitki. Ale w torbie zostały jeszcze: kask treningowy, rękawice bokserskie, ochraniacze na piszczele – ich niestety nie wrzucisz do pralki…

Jak prawidłowo dbać o sprzęt, troszczyć się o zadbać o higienę rękawic i ochraniaczy oraz wyczyścić ten, bądź co bądź, kosztowny sprzęt? Nie chcemy przecież, by komfort treningu popsuł nam brzydki zapach zaschniętego potu, a ulubione rękawice do boksu zamieniły w wylęgarnię bakterii, kwalifikującą się tylko do kosza na śmieci. W poniższym artykule znajdziesz kilka praktycznych porad od nas na temat konserwacji sprzętu treningowego.

1.JAK DBAĆ O SPRZĘT? Wilgoć wrogiem numer jeden

Spośród całego treningowego rynsztunku, najtrudniej utrzymać higienę rękawic do boksu; są mocno wyeksponowane na zużycie tak od zewnątrz, przez pot spływający po naszej skórze, jak i od wewnątrz, wskutek pocenia się dłoni w trakcie treningu. Mimo szerokiego wachlarza rozwiązań stosowanych w celu zmniejszenia zapocenia rękawicy, takich jak wentylujące siateczki od wewnętrznej strony, problem przesiąkania wilgocią dotyczy wszystkich rękawic bokserskich, włącznie z najdroższymi i najbardziej wyszukanymi modelami. Wietrzenie i suszenie rękawic to absolutny obowiązek, ale nie zawsze to wystarczy by przedłużyć wytrzymałość sprzętu. Raz zapocone rękawice przechodzą niepożądanym odorem na długo, a często już na zawsze. Podobnie sprawa ma się z butami do boksu lub zapasów, które równie mocno wystawione są na ryzyko zapocenia.

Czytaj także:

Najlepszym sposobem, by ochronić rękawice przed bezpowrotnym zniszczeniem i zminimalizować chłonięcie potu przez wewnętrzną wyściółkę, jest stosowanie bandaży bokserskich. Trenując w owijkach, bardzo mocno ograniczamy absorpcję potu przez rękawice, tym samym znacznie przedłużając ich żywotność.

Absolutnym niezbędnikiem w naszej torbie treningowej powinny zostać pochłaniacze wilgoci do rękawic bokserskich. Odświeżacz do rękawic bokserskich wchłania nadmiar wilgoci z rękawicy, a także działa przeciwzapachowo i bakteriobójczo, niwelując nieprzyjemny zapach i chroniąc przed potencjalnymi infekcjami. Analogiczny typ odświeżacza stosuje się też do butów bokserskich i zapaśniczych, których konserwacja jest równie problematyczna co w przypadku rękawic i które są równie podatne na przedwczesne zużycie przez zapocenie/zawilgocenie od wewnątrz, a także do toreb sportowych, eliminując zapach potu, którym łatwo mogą przesiąknąć.

Odświeżacze do rękawic jako jeden ze sposób na konserwacje sprzętu - MMAniak Blog

2. dezynfekuj i przemywaj

W tym, jak dbać o sprzęt, kluczowe będzie przeciwdziałanie zawilgoceniu. To niezwykle ważne dla konserwacji butów i rękawic, w przypadku których ciężko dotrzeć do środka. Jednakże to nie brzydki zapach powinien być naszym największym zmartwieniem. Pamiętajmy, że mata treningowa to również siedlisko wielu bakterii i wirusów, które mogą przyplątać się do nas; chociażby przez nieodpowiednią higienę i nieprawidłową konserwację sprzętu treningowego. W przypadku ochraniaczy piszczeli, kolan oraz kasków mamy już szersze możliwości zewnętrznego i powierzchniowego czyszczenia sprzętu.

Oprócz przemywania ochraniaczy i kasku od zewnątrz za pomocą zwilżonej szmatki, możesz zainwestować w spray dezynfekujący, który odkazi nasze ochraniacze z bakterii. Przy jego doborze zwróć jednak uwagę na specyfikacje dotyczące materiałów, na których może być stosowany, ponieważ niektóre produkty tego typu mogą wchodzić w niepożądane reakcje np. ze skórą naturalną. Po spryskaniu ochraniaczy, kasku lub zewnętrznej powierzchni rękawic sprayem bakteriobójczym lub przemyciu ich szmatką z wodą, pozwól im przeschnąć w suchym i przewiewnym miejscu.

3. dbaj o skórę

Sprzęt treningowy wykonany ze skóry naturalnej jest ceniony ze względu na jej wytrzymałość i zdolność oddychania, tj. przepuszczania i oddawania wilgoci. Jednocześnie, skóra naturalna może zmienić swoją fakturę wskutek zużycia i przesuszenia, stając się szorstka i chropawa, co może doprowadzić do powstania pęknięć lub odbarwień. Dlatego też, dbając o wytrzymałość i żywotność naszych skórzanych akcesoriów treningowych, nie musimy poprzestawać na czyszczeniu po treningu.

O skórę naturalną możemy dbać podobnie, jak o swoją własną – za pomocą odpowiednich balsamów i olejków służących do jej konserwacji. Dobrym pomysłem jest więc zainwestowanie w olejek eteryczny, za pomocą którego nasycimy skórę odpowiednim poziomem wilgoci, tym samym zmniejszając ryzyko, że nasze rękawice, ochraniacze piszczeli lub kask treningowy ulegną rozeschnięciu – przykładowym wyborem może być olejek lawendowy lub z drzewa herbacianego. Przy tym należy pamiętać o tym, aby dobierając olejek korzystać ze specyfików naturalnych, nie posiadających w składzie ani alkoholu, ani żadnych rozpuszczalników, które mogłyby przynieść efekt odwrotny od zamierzonego i negatywnie wpłynąć na stan i wytrzymałość skóry. Cały nasz wysiłek włożony w to, jak dbać o sprzęt, może zostać zaprzepaszczony.

4. higiena i konserwacja „na patencie”

Oprócz wyżej wymienionych metod na to, jak dbać o sprzęt, które możemy śmiało polecić jako sprawdzone i skuteczne, istnieją też rozwiązania alternatywne. Niestety, często są one dalekie od ideału i dużo mniej niezawodne, ale mogą okazać się praktycznym rozwiązaniem w sytuacji, gdy np. jesteśmy na obozie treningowy, a ograniczony dostęp do środków czyszczących i dezynfekujących zmusza nas do improwizacji. Zamiast odświeżacza do rękawic lub butów, „z braku laku” możemy wykorzystać do tego celu woreczek z ryżem; ryż posiada duże zdolności higroskopowe i skutecznie wchłonie nadmiar wilgoci zgromadzony w środku rękawic lub butów.

Jeśli natomiast zaniedbaliśmy sprawę i nasze rękawice do boksu lub MMA już zdążyły przesiąknąć potem – spróbuj zamrozić je w lodówce. Włożenie rękawic na noc do zamrażalnika powinno przynajmniej częściowo zabić bakterie oraz zneutralizować brzydki zapach potu, choć oczywiście może się to negatywnie odbić na wytrzymałości samych rękawic i trwałości materiałów.

Innym sposobem na to, jak dbać o sprzęt, a w szczególności osiągnąć neutralizację odoru i bakterii będzie skorzystanie z sody oczyszczonej, która również posiada właściwości bakteriobójcze. Wypełnij skarpetę sodą i włóż do środka rękawicy, tak jak woreczek ryżu – soda wyciągnie z rękawic nieprzyjemny zapach i pohamuje rozwój bakterii.

***

Reasumując: prawidłowe użytkowanie sprzętu do sportów walki wiąże się z jego konserwacją i regularnym dbaniem o jego czystość. Można to osiągnąć bardzo podstawowymi środkami i za pomocą „chałupniczych” metod, lecz nie będzie to optymalne rozwiązanie. W oparciu o nasze doświadczenie, zalecamy regularne i staranne czyszczenie sprzętu treningowego, stosowanie bandaży bokserskich pod rękawice oraz korzystanie ze specjalistycznych środków czystości do sprzętu sportowego, takich jak odświeżaczy pochłaniających wilgoć i spray’i dezynfekujących.

Wszelkie produkty potrzebne do zapewnienia czystości i wytrzymałości twojego ekwipunku znajdziecie w naszej ofercie – nasz zespół chętnie doradzi przy wyborze odpowiednich przyrządów czyszczących i pomoże w zakupie.

Ze sportowym pozdrowieniem
Zespół MMAniak.pl

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.