czy boks dla dzieci jest bezpieczny?

To pierwsze pytanie, które nasuwa się w kontekście treningu bokserskiego u dzieci. Zwolennicy tego sportu olimpijskiego twierdzą, że boks jest najlepszym sportem dla młodych ludzi, zaliczając do tego także dzieci. Za tym, by trenować pięściarstwo, przemawia wiele argumentów – na pewno można za nie uznać połączenie atletyki, ogólnego rozwoju fizycznego oraz wzrostu poczucia własnej wartości i pewności siebie. Boks uczy wzajemnego szacunku, wiary w siebie, samodzielności, a także zaufania do swoich umiejętności. Ale czy przy tych wszystkich plusach istnieje coś, co może wywoływać niepokój rodziców?

W dorosłym wydaniu walki bywają wyjątkowo brutalne, kontuzje widoczne są gołym okiem, a te niewidoczne urazy bywają przecież znacznie gorsze – przyjmowanie wielu ciosów w ciągu kariery w wielu przypadkach było powodem tragedii, jak choćby w przypadku legend pięściarstwa jak Muhammad Ali, Sugar Raya Robinsona czy Joe Lewisa. Boks dla dzieci to jednak coś diametralnie innego – przede wszystkim powinny być zabawą, w której najważniejsze będzie poprawienie podstawowej sprawności fizycznej.

W Tajlandii dzieci zaczynają trenować muay-thai (boks tajski) w wieku 3-4 lat. Na Kubie – gdzie można śmiało powiedzieć, że boks to sport narodowy – treningi zaczynają już dzieci w wieku 5 lat. Natomiast w Chinach karate zaczynają trenować już dzieci 4-5-letnie. To, że dziecko trenuje pięściarstwo, nie oznacza, że musi toczyć walki jak zawodowi bokserzy. Generalnie, dzieci trenują w formule „no contact”, czyli rozwijają swoją motorykę, technikę uderzeń czy poruszanie się przy minimalnym kontakcie; bez sparingów czy walk. Co więcej: polskie prawo dopuszcza sparingi w pełnym kontakcie od 15 roku życia; jedynie w Tajlandii trening w pełnym kontakcie jest prawnie dopuszczalny u dzieci.

boks dla dzieci

Forma treningu zależy od trenera prowadzącego. Dla najmłodszych zawodników w większości są to gry i zabawy ruchowe, gdzie trzeba umiejętnie przemycić elementy techniki. Na tym etapie bardzo pomocne są wszystkie przybory treningowe, np. skakanki, tarcze, worki treningowe etc. … tylko od trenera zależy, jak szeroki wachlarz możliwości przedstawi najmłodszym. Odpowiednio dobrane ćwiczenia spowodują, że boks dla dzieci pomoże im uczyć się od najmłodszego poprawnej mechaniki ruchu, przełamywania własnych ograniczeń oraz zmęczenia fizycznego bez ryzyka utraty zdrowia.

czy boks zwiększa agresje wśród dzieci?

W boksie kluczową rolę mentora i przewodnika odgrywa trener. Jeśli od samego początku tłumaczy dzieciom jakie są zasady treningu, czym są pokora i szacunek, jak również potwierdza to swoją własną postawą, to szansa na agresję na zewnątrz będzie minimalna. Jednocześnie, boks kształtuje kontrolę emocji i pomaga rozładować agresję w trakcie walki. Treningi uczą systematyczności i odpowiedzialności. Pokazują, że spokój i opanowanie są prawdziwą siłą, potrzebną do obrony własnej w przypadku zagrożenia.

Trening boksu od dziecka to czerpanie satysfakcji ze sportu i pobudzenie ducha rywalizacji. Uczy nie tylko walki, ale też pomaga w nawiązywaniu nowych znajomości i tworzenia więzi społecznych. Może uczyć budowania relacji opartych na wzajemnym szacunku i wsparciu, co z pewnością zaprocentuje w dorosłym życiu młodego człowieka.

Boks dla dzieci to sport, który kształtuje charakter, uczy pokory, szacunku do przeciwnika, cierpliwości i determinacji w dążeniu do celu. Poprawia sprawność fizyczną i kondycję ogólną. Jeśli zastanawiasz się jaki klub, a może nawet dziedzine  wybrać dla swojego dziecka zapoznaj się z naszym artykułem: Jakie wybrać sporty walki dla dzieci? 3 porady, którymi warto się kierować!

Jako doświadczony trener, polecam tą wersję sportów walki dla najmłodszych. To znakomity sposób na zaszczepienie sportowego ducha u Waszych pociech, ale również gwarancja zdecydowanej poprawy sprawności ruchowej, koordynacji i wytrzymałości. Jeśli twoje dziecko chciało by zacząć treningi (lub już zaczęło), odwiedź nasz dział ze sprzętem i akcesoriami treningowymi dla dzieci. Z pewnością znajdziesz tam wiele odpowiednich produktów. W razie pytań nasz Dział Obsługi Klienta będzie służył Ci radą. Zapraszamy!

Roman Drabik trener boksu i mma, trener II klasy – kulturystyka, absolwent AWF Warszawa

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.