JAKIE SPORTY WALKI DLA DZIECI SĄ NAJLEPSZE?

W życiu większości rodziców, a szczególnie tych, którzy byli aktywni sportowo i mieli lub dalej mają związek ze sportami walki nadchodzi moment, w którym chcieliby zaktywizować swoją pociechę. Stajemy wtedy przed pytaniem: jaki wybrać sport walki dla dzieci i czy będzie on bezpieczny?

Sport, bez wątpienia wywiera bardzo pozytywny i pożądany wpływ na dzieci. Począwszy od rozładowania energii i emocji, po naukę dyscypliny oraz zasad fair play, aż po wartości społeczne i rozwój fizyczny (który wbrew pozorom nie jest tu najważniejszy). Rodzice często miewają wiele wątpliwości odnośnie tego, jaki wpływ będą mieć sporty walki dla dzieci na ich potomstwo. Oglądając niektóre walki, zwłaszcza bez znajomości realiów tego sportu, można odnieść wrażenie, że wiążą się one z agresją i przyciągają ludzi, którzy w życiu kierują się brutalnością. Wokół sportów walki narosło też wiele innych mitów, które stopniowo są rozwiewane.

Obecnie ludzie często trenują czysto rekreacyjnie, niekiedy nie czując też potrzeby sprawdzania się w sparingach czy startowania w turniejach. I jest to jak najbardziej w porządku – sporty walki mają świetny wpływ na kondycję fizyczną i ogólną sprawność, pomagają też w rozładowywaniu stresów życia codziennego, a do tego są szansą na poznanie nowych znajomych, z którymi dzielimy wspólną pasję. Dlatego warto podjąć pierwszy i kluczowy krok, którym jest wysłanie dziecka na pierwszy trening. Jeżeli już zdecydujemy się na wysłanie pociechy do klubu sportowego, a samemu dziecku taki pomysł przypadnie do gustu, należy zastanowić się nad kilkoma kwestiami i podjąć pewne zasadnicze wybory. Oto trzy najważniejsze z nich:

WYBÓR ODPOWIEDNIEJ DYSCYPLINY SPORTOWEJ DLA DZIECI

Niezależnie od naszych osobistych przekonań, najważniejszym czynnikiem zawsze są odczucia dziecka. Sport powinien być przyjemnością. Zajęcia, na które będziemy chcieli wysłać naszą pociechę, powinny wzbudzać w nim pozytywne emocje i powinna wracać z nich (zwykle) zadowolona. Jedno dziecko będzie zachwycone BJJ, inne Muay Thai, a kolejne zapasami. Obecnie wiele klubów prowadzi zajęcia przeznaczone wyłącznie dla dzieci/młodzieży, i to właśnie takie zajęcia powinny być naszym naturalnym wyborem. Szeroka oferta dobrze świadczy też o klubie, który stara się dbać o to, by realizować potrzeby ludzi w różnym wieku.

Większość zajęć, które oferują sporty walki dla dzieci, opiera się na ćwiczeniach ogólnorozwojowych, zwiększających świadomość ciała, samoocenę oraz poprawiających gibkość i motorykę, a same ćwiczenia są alternatywą zabaw. Dzieci nie lubią powtarzalności oraz trudno jest im skupić się przez dłuższy czas, co w pełni zrozumiałe. Odpowiedni trener nie tylko będzie potrafił zapanować nad dziecięcą energią, ale swoimi działaniami mieć także pozytywny wpływ na zachowanie dziecka poza salą (np. w szkole czy domu).

O ile trener nie zastąpi rodzica, to dzięki swojemu autorytetowi ma na nie ogromny wpływ, a same zajęcia pozwolą odreagować i poskromić energię naszego malucha. Argument przychodzi sam – sporty walki dla dzieci mogą w prosty sposób zapewnić rodzicom spokojny wieczór 😊.

Czytaj także:

Zajęcia dla młodzieży mają już charakter bardziej dojrzały, przypominający zajęcia dla dorosłych. Skupiają się one już w większym stopniu na wydolności, technice, kombinacjach oraz przygotowują pod pierwsze sparingi – nie należy się ich obawiać, gdyż jest to naturalna kolej rzeczy. Element współzawodnictwa nie tylko motywuje do dalszego rozwoju poprzez wykazanie naszych słabych stron, ale również uczy pokory. Z doświadczenia wiemy, że osoby, które aktywnie współzawodniczą na treningu, wykazują się obniżoną agresją w życiu codziennym. Nie ma badań, które potwierdzałyby tezę, że sporty walki przyciągają ludzi o skłonnościach do agresji lub też sprzyjają temu, by ją w sobie wykształcić.

W tej kwestii bardzo ważny jest wpływ trenera na swoich podopiecznych: bardzo często to właśnie on jest tą osobą, która uczy, że jedynym miejscem dozwolonym do 'agresji fizycznej jest trening, a nabytych umiejętności nie powinno się wykorzystywać poza salą. Jest to kolejny bardzo ważny argument przemawiającym za tym, że sporty walki dla dzieci są wskazane szczególnie w etapie dojrzewania, kiedy konfliktów w środowisku rówieśników nie brakuje.

Nieodłącznym elementem każdych zajęć sportowych jest możliwość tworzenia nowych przyjaźni i poszerzania swojego grona znajomych. Na salce możemy poznać wiele niesamowitych osób z najróżniejszych środowisk oraz lokalizacji. Tym samym nasze dziecko będzie miało szerokie grono znajomych, a co dla nas najważniejsze, związanych ze środowiskiem sportu.

Jeśli od małego będzie aktywnie uczestniczyć w sferze sportowej, jest bardzo duża szansa, że będzie ją kontynuowało z własnej inicjatywy w dalszych etapach życia. Niekoniecznie na poziomie zawodowym, gdzie niekiedy wiąże się to z dużymi wyrzeczeniami czy presją. W efekcie czego będzie swój wolny czas poświęcało nie tylko na coś, co działa korzystnie dla jego zdrowia, ale również nauczy je lepszego funkcjonowania z rówieśnikami. Co bardzo przydatne, sporty walki dla dzieci dają też dużo pewności siebie.

SPORTY WALKI DLA DZIECI I WYBÓR ODPOWIEDNIEGO KLUBU

Kiedy już wiemy, co nasze dziecko będzie trenować, powinniśmy wybrać odpowiednie miejsce, w którym mogłoby spróbować swoich sił. Na wybór właściwego klubu składa się kilka ważnych czynników. Począwszy od logistyki, czyli miejsca o dogodnej dla nas lokalizacji, po ofertę klubu oraz jego zaplecze.

Optymalny klub to taki, w którego murach znajdziemy odpowiedni wybór sekcji zarówno wiekowych jak i sportowych. Dziś wiele klubów oferuje szeroki zakres dyscyplin i grupy dziecięce – często rozbite także na stopień zaawansowania. Warto zapytać o kwalifikacje trenerów –  Ci powinni posiadać odpowiednie wykształcenie i predyspozycje do pracy z dziećmi. Większość z nich to także aktywni zawodnicy lub mający przeszłość związaną ze sportami walki, a doświadczenie z maty czy ringu jest czasem nieocenione. Również wyposażenie klubu powinno spełniać pewne normy – odpowiednie szatnie, sale treningowe z właściwym wyposażeniem, okresowe dezynfekcje maty i sali.

Rodzic powinien mieć możliwość zobaczenia na własne oczy jak wygląda trening, aby mógł sobie wyrobić zdanie i ocenić jakość zajęć, kontakt trenera z dziećmi oraz jego kwalifikacje. W obecnych czasach sporty walki dla dzieci są na tyle popularne, że bez problemu znajdziemy w internecie bardzo dużo informacji o danym klubie i zajęciach. Polecamy zapoznać się z opiniami klientów, które znajdziemy w wyszukiwarce Google oraz w mediach społecznościowych. Wszakże co bardziej może nas upewnić w naszej decyzji, jak opinie innych rodziców oraz ich dzieci.

Większość klubów posiada w swojej ofercie darmowe pierwsze zajęcia również dla dzieci i młodzieży. Dzięki temu możemy sprawdzić jak dziecko czuje się w danym środowisku i czy pasuje mu wybrany przez nas klub. Jest to opcja niezobowiązująca i uczestnictwo w takim treningu nie niesie za sobą konieczności wykupienia karnetu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skorzystać z takiego darmowego treningu w kilku lokalizacjach, aby zarówno rodzic, jak i dziecko miało opcje wyboru najbardziej korzystnego dla niego otoczenia oraz formy treningu, gdyż te bywają różne.

WYBÓR AKCESORIÓW I SPRZĘTU DO TRENINGU DLA DZIECI

Gdy dokonaliśmy już wyboru: gdzie, i co będzie trenować nasze dziecko pozostała nam kwestia zapewnienia naszemu podopiecznemu odpowiednich akcesoriów, sprzętu oraz ubioru do treningu. Najlepszym doradcą w kwestii tego co będzie potrzebne naszemu dziecku na treningu będzie trener. Zależnie od wybranej dyscypliny, będą to różne artykuły. Dziś wielu producentów myśli o najmłodszych i produkuje sprzęt przeznaczony specjalnie pod nich.

Odpowiedni ubiór, ochraniacze czy rękawice nie tylko zapewnią dziecku komfort, ale również bezpieczeństwo podczas treningu. Warto zaznaczyć, że wielu producentów ma odpowiednio dopasowane produkty do grupy najmłodszych nie tylko rozmiarowo, ale również estetycznie, aby trafić w gusta dziecka.

Podsumowując:

Sporty walki dla dzieci są bardzo dobrą ścieżką rozwoju nie tylko zdrowotnego, ale również psychicznego, kształtującego charakter i współpracę z innymi. Od małego pokazujemy im pozytywne wzorce, że pasja jest czymś ważnym w życiu. Poprzez uczęszczanie na zajęcia nie tylko 'odciągamy je od komputera’, ale również sprawiamy, że w swoim otoczeniu będą lepiej postrzegane.

Mimo naszych dobrych chęci, należy pamiętać, że dziecko nie musi chcieć uczestniczyć w danym sporcie, a wysyłanie go 'na siłę’ prędzej spowoduje zniechęcenie do zajęć, gdyż będzie się to kojarzyło z negatywnymi wspomnieniami i odczuciami. Dajmy naszym pociechom się spełniać w swojej własnej wizji siebie i bądźmy ich wsparciem niezależnie od tego jaki sport wybiorą.

Jeśli po lekturze tego artykułu jesteś bliżej tego, żeby zaproponować lub pozwolić swojemu dziecku na pierwszy trening, możesz sprawdzić to, co w naszym sklepie mamy dla najmłodszych trenujących.