Skóra naturalna czy syntetyczna? Poznaj ich wady i zalety

Rodzaj materiału z którego będą wykonane rękawice bokserskie często stanowi kluczowe kryterium przy wyborze docelowego produktu. W dużym uproszczeniu możemy podzielić materiały na skórę naturalną i skórę syntetyczną. My jednak weźmiemy temat pod lupę i przybliżmy Wam więcej rodzajów materiałów z których mogą być wykonane rękawice bokserskie i rękawice do Muay Thai. Zapewne większość z Was spotkała się z twierdzeniem, że skóra naturalna góruje w każdej płaszczyźnie nad jej syntetycznym odpowiednikiem. Generalnie możemy przyjąć, że taka teza jest prawdziwa ale… No właśnie, czy aby przypadkiem rozwój technologii nie przyczynił się do jej przedawnienia? Poniżej prezentujemy szczegółowy podział różnych rodzajów materiałów używanych do szycia rękawic.

SKÓRA NATURALNA

Skóra naturalna czy syntetyczna - MMAniak blog

 

a) 100% skóry bydlęcej

Ten rodzaj skóry używany do produkcji rękawic bokserskich jest bardzo trwały, oferuje doskonałą elastyczność i wygodę. Ponadto najlepiej radzi sobie z nieprzyjemnymi zapachami i wilgocią. Obecnie jest to standardowy materiał używany w rękawicach z górnej półki np. Twins czy Fairtex. Doskonale rozciąga się na wkładzie, wycięta jest z odpowiednich miejsc na płatach skóry jest odporna na rozerwania. Odpowiednio konserwowana i nawilżana, nie pęka i zachowuje estetyczny wygląd. Posiada także przyjemną w dotyku fakturę. Wszystkie te cechy nie pozostają bez wpływu na cenę, zwykle sprzęt wykonany z tego rodzaju skóry jest dość drogi ale będzie ci długo służył.

b) skóra bawola

Ten materiał jest nieco delikatniejszy ale niemal tak samo wytrzymały jak skóra bydlęca. Generalnie posiada zestaw cech podobny do poprzedniczki, ale ze względu na ślady po włosach na fakturze skóry, jest tańsza i mniej ceniona.

c) skóra kozia

Nie jest tak powszechna jak skóra bydlęca, przez to bardziej szlachetna i niestety droższa. Używana przez absolutnie topowych producentów jak chociażby legendarną meksykańską markę Cleto Reyes. Kupując rękawice do boksu uszyte z tego materiału, masz pewność, że dokonałeś możliwie najlepszego wyboru.

Zapoznaj się z pełnym asortymentem rękawic ze skóry naturalnej na stronach naszego sklepu.

SKÓRA syntetyczna / EKOLOGICZNA / SZTUCZNA

Skóra syntetyczna - MMAniak blog

 

a) PVC (polichlorek winylu).

Winyl choć jest dość sprężysty jak na materiał syntetyczny, nie jest tak wytrzymały jak skóra naturalna. Przy częstym użytkowaniu może pękać. Jeśli jednak nie chcesz wydawać dużych sum na sprzęt, dopiero zaczynasz trenować lub sporty walki traktujesz jako dodatek to rękawice z PVC mogą być dla Ciebie dobrym wyborem. Materiał jest tani co wpływa na cenę rękawic jednak struktura materiału sprawia, że nie przepuszcza powietrza co po dłuższym okresie użytkowania będzie skutkować nieprzyjemnym zapachem i zmniejszeniem komfortu treningu.

b) PU (poliuretan)/Skintex/Syntek/Maya Hide.

Podobnie jak PVC, PU należy do tańszych materiałów dzięki czemu rękawice z niego wykonane są również przystępne cenowo. Tak jak poprzednik charakteryzuje się niższą wytrzymałością na pęknięcia i ścieranie. Jest za to porowata, dzięki czemu przepuszcza powietrze co spowalnia proces powstawania nieprzyjemnych zapachów. Innymi odmianami skór syntetycznych na które warto zwrócić uwagę są Skintex i Syntek zwykle używane przez tajskich producentów jak Fairtex oraz Maya Hide, materiał wykorzystywany przez brytyjskiego producenta sprzętu sportowego – RDX. Jest droższy od standardowego PU za to niemal równie wytrzymały jak skóra naturalna.

c) Mikrofibra

Skóra z mikrofibry to najwyższej jakości wyrób syntetyczny i niezwykle zaawansowany technologicznie. Dzięki zastosowaniu mikrowłókien symuluje strukturę skóry naturalnej, wyglądem i zachowaniem przypomina skórę bydlęcą ale jest od niej jeszcze wytrzymalsza! Ze względu na doskonałą wydajność, syntetyczna skóra z mikrofibry używana jest przez topowych producentów rękawic do boksu m.in markę Rival.

Na naszej stronie znajdziesz pełen wybór rękawic ze skóry syntetycznej.

Który materiał jest więc najlepszy?

Odpowiedz brzmi: ten który spełnia Twoje wymagania! Dopiero zaczynasz przygodę ze sportami walki lub ćwiczysz okazjonalnie? Wybierz najprostsze rękawice wykonane z PVC (np. marki Fight Pro). Jeżeli po pierwszych sparingach stwierdzisz, że to nie dla ciebie, przynajmniej nie będziesz żałował, że zostawiłeś w sklepie sportowym pokaźną sumkę. Traktujesz zajęcia serio, ale Twój budżet jest ograniczony? Wybierz PU lub jego ulepszoną wersję skintex (proponujemy np. model StormCloud Bolt 2.0), rękawice z tego materiału nie odstają znacząco od tych wykonanych ze skóry naturalnej, są dość wytrzymałe i „oddychają” a nie pozostawią po sobie wyrwy w domowym budżecie.

Jeżeli trenujesz często lub bierzesz udział w zawodach (a nawet profesjonalnych walkach) powinieneś zainwestować w parę rękawic wykonanych ze skóry naturalnej, najlepiej bydlęcej (polecamy np. model BGVL-3 od Twins Special) lub jej klasowego odpowiednika ze skóry syntetycznej czyli mikrofibry. Wybierając ten materiał masz pewność, że o ile tylko będziesz o nie dbał, rękawice wytrzymają długi okres zapewniając Ci równocześnie komfort treningu dzięki przepuszczalności powietrza i odporności na wilgoć. Dodatkowym kryterium które ostatnimi czasy zyskuje na znaczeniu jest też filozofia związana z wegańskim sposobem życia i ochroną zwierząt. Jeżeli nie popierasz wykorzystywania skór naturalnych to rękawice syntetyczne będą doskonałym wyborem.

Tradycyjnie gdyby pojawiły się jakieś pytania lub wątpliwości zapytaj nas, a nasze biuro obsługi klienta z pewnością doradzi Ci i odpowie na wszystkie pytania! Jeśli szukasz rękawic bokserskich odwiedź koniecznie naszą stronę!

Ze sportowym pozdrowieniem,
Ekipa MMAniak.pl