Gumy oporowe do ćwiczeń

Dlaczego warto dodać gumy oporowe do swojego treningu?

Gumy oporowe do ćwiczeń, znane też jako taśmy treningowe, ekspandery lub powerbands, to niezwykle wszechstronny rekwizyt treningowy i rehabilitacyjny. Skuteczność ich stosowania poparta jest doświadczeniem zawodowych sportowców, trenerów i fizjoterapeutów, a wielofunkcyjne zastosowanie gum oporowych w sporcie przekłada się na ich stale rosnącą popularność. Bez względu na to, czy trenujesz sporty walki, czy podnosisz ciężary, gumy do ćwiczeń należą do akcesoriów treningowych których nie powinno zabraknąć w twoim arsenale. Gumy treningowe cechują się szerokim polem zastosowania. Mogą być wykorzystywane m.in do:

  • treningu siłowego,
  • ćwiczeń rehabilitacyjnych,
  • poprawy dynamiki,
  • jako przyrząd pomocniczy do podciągania,
  • rozciągania,
  • rozgrzewki.

Dzięki wykorzystaniu gum oporowych, w kreatywny sposób zwiększysz intensywność treningu, zadbasz o zdrowie poprzez profilaktykę kontuzji i przeniesiesz swoją formę na wyższy poziom.

Jak wybrać odpowiednią gumę do ćwiczeń?

Wybór odpowiedniej gumy do ćwiczeń nie musi być trudny. Cienkie gumy (np. 13 lub 22 mm) dobrze sprawdzą się przy rozciąganiu, jako przyrząd rehabilitacyjny itp.. Szersze gumy oporowe (32, 44 mm) dają większe pole manewru i mogą stanowić dodatkowe obciążenie w treningu siłowym, jako pomoc przy podciąganiu oraz w stretchingu. Ich zastosowanie jest bardzo uniwersalne i wiele zależy tutaj od konkretnych potrzeb treningowych. Najszersze gumy (64, 83 mm) stanowią największy opór i są specjalistycznymi przyrządami do treningu siłowego.

Dobierając odpowiednią gumę do ćwiczeń pamiętaj aby wziąć pod uwagę także swoją wagę oraz stopień wyszkolenia siłowego. Lepiej jest zacząć trening z gumami od cieńszych modeli niż od zbyt ciężkich, które nie pozwolą rozwinąć Ci pełnego potencjału jaki się kryje w tym urządzeniu treningowym.