Na treningu nikt nie ma 30 minut, by prawidłowo zawiązać bandaże bokserskie – podobnie jak nikt z nas nie ma czasu na czytanie rozwlekłych, teoretycznych elaboratów na ten temat.

Dlatego pisząc o owijaniu dłoni, nie zamierzamy dziś owijać w bawełnę. Zamiast tego, skupimy się konkretach i uderzymy prosto w sedno sprawy, bez badawczej pierwszej rundy. Do rzeczy!

Zastosowanie bandaży bokserskich

Wiązać czy nie wiązać? To pytanie właściwie można by pominąć lub uznać za retoryczne… odpowiemy więc krótko: tak, koniecznie!

Taśmy, bandaże czy owijki bokserskie – bez względu na to, jak je nazwiemy – to wbrew pewnym stereotypom więcej niż opcjonalny dodatek. Wręcz przeciwnie – taśmy bokserskie powinny stanowić integralny i niezbędny element pięściarskiego ekwipunku, podobnie jak rękawice bokserskie, ochraniacz szczęki i buty. Stosowanie bandaży bokserskich spełnia trzy kluczowe funkcje:

  • Chroni dłonie pięściarza przed kontuzjami
  • Chroni naszego oponenta / sparingpartnera
  • Chroni rękawice przed zużyciem

 

Stosowanie bandaży bokserskich w sportach walki

Bandaż bokserski nie tylko usztywnia i wzmacnia staw nadgarstka, palce i kość śródręcza, zapobiegając urazom, ale także przekłada się na większe bezpieczeństwo kolegów z sali treningowej (dodatkowa warstwa materiału pod rękawicą = większe wytłumienie ciosu = mniejsza szkoda przy celnym trafieniu), jak również na łatwiejszą konserwację i większą żywotność naszych rękawic. Bez bandaży, nasze rękawice nieuchronnie wchłoną nasz pot jak gąbka – parę treningów bez taśmowania dłoni i możesz zapomnieć o treningu w suchych, komfortowych rękawicach… że o „zapachu” nawet nie wspomnimy!

Rodzaje bandaży bokserskich

Jedną z pierwszych kwestii, jakie napotkamy na naszej drodze, będzie pytanie jakie owijki  wybrać: bandaże elastyczne czy bawełniane? Zasadniczo można wyróżnić dwie klasyfikacje bandaży bokserskich:

  • według materiału (bandaże bawełniane i bandaże elastyczne)
  • według długości (od 2,5m do 4,5 a nawet – 5m)

Różnice w długości i materiałach sprawiają, że decyzja jakie bandaże bokserskie powinniśmy zakupić to ponadczasowy dylemat. Postaramy się rzucić jednak na to zagadnienie nieco więcej światła!

Bandaże bawełniane czy bandaże elastyczne?

Bawełniane owijki bokserskie, przez swoją nierozciągliwość zwane sztywnymi, to już w zasadzie melodia przeszłości, lecz mimo to posiadają swoje lojalne grono wiernych fanów. Jednakże domieszka materiałów elastycznych (od 2% do nawet 20%) obecnie stanowi już praktycznie standard, stosowany przez większość producentów bandaży bokserskich. I nic dziwnego: takie taśmy nie tylko łatwiej zawiązać, ale też mniej ulegają fałdowaniu i zwijaniu podczas suszenia po praniu. W przeciwieństwie do 100% bawełnianych owijek, elastyczne taśmy bokserskie stają się też mniej chropowate i szorstkie po praniu. W tym starciu klasyki z nowoczesnością, naszym faworytem są elastyczne bandaże bokserskie. Zastanówmy się teraz jakiej długości bandaże wybrać?

Długość bandaży bokserskich

Pytanie, jaka długość owijek bokserskich będzie dla nas idealna, to kolejny aspekt zakupu taśm z którym chcielibyśmy się rozprawić. Jeżeli za kryterium podziału bandaży przyjmiemy ich długość, wybór odpowiednich owijek staje się sprawą złożoną i mocno indywidualną; pod uwagę musimy wziąć bowiem zarówno staż treningowy osoby trenującej, jak i jej parametry fizyczne. 

Trenującym dziewczynom i kobietom, jak i wszystkim osobom o drobnej masie ciała, polecamy bandaże w przedziale od 2,5m (płeć piękna) do 3,5m (młodzież i początkujący o bardzo drobnej budowie – zwłaszcza dłoni). 

Mężczyźni o bardziej regularnej budowie ciała, już bez względu na staż i wiek, mogą śmiało sięgać po 4-metrowe bandaże, które spokojnie powinny starczyć na solidne owinięcie dłoni.

Taśmy 4,5 lub 5 metrowe  to z kolei dobry wybór dla osób powyżej 100 kg wagi oraz bardziej zaawansowanych adeptów sportów walki, dysponujących już rozwiniętą techniką ciosu, a co za tym idzie – większą siłą. 

Bandaże bokserskie czy rękawiczki żelowe ?

Sprawa tego, jak prawidłowo zakładać owijki bokserskie, jest często równie problematyczna jak sam ich zakup. Z tego względu wewnętrzne rękawiczki żelowe, do stosowania pod rękawice bokserskie, zyskują na popularności – głównie przez oszczędność czasu i wygodę, które niesie ze sobą ich zakup. Czy jednak można nazwać je „następcą” bandaży i obwieścić rychły koniec wiązania dłoni? Ależ skądże. 

„Żelówki” to przede wszystkim mniej wiązania; większość modeli posiada jedynie ok. 1m bandaża do owinięcia nadgarstka, podczas gdy pozostała część dłoni – kostki, palce i kciuk – są już fabrycznie obudowane żelową poduszką. To olbrzymie udogodnienie zwłaszcza dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą jak zawiązać taśmy bokserskie, a robienie tego w pośpiechu tylko pogłębia ich frustrację… Rękawiczki wewnętrzne przychodzą im w sukurs, oszczędzając nerwów i straconego czasu.

Takie rozwiązanie to jednak kompromis kosztem bezpieczeństwa, zwłaszcza palców i kciuka – rękawiczka żelowa chroni je znacznie gorzej niż dobrze zawiązany bandaż. Co więcej, konstrukcja rękawiczek wewnętrznych właściwie uniemożliwia dodatkowe wzmocnienie tych części dłoni lub indywidualne dopasowanie wiązania do naszych potrzeb. 

Z powyższych względów, rękawiczki żelowe polecamy głównie początkującym, ale także trenerom – w przeciwieństwie do bandaży, rękawiczki żelowe nie rozwiążą się przy częstym zdejmowaniu rękawic. 

Jak wiązać bandaże bokserskie ?

Istnieje co najmniej kilka sposobów na to, jak należy wiązać bandaże bokserskie. 

Prawidłowo owinięty wokół dłoni bandaż ma na celu zabezpieczenie naszego nadgarstka, kostek, kciuka, palców oraz śródręcza. Zaczynamy od owinięcia pętelki dookoła kciuka… i to w zasadzie jedyny dogmat, bo szkół wiązania bandaży jest wiele, niekoniecznie lepszych lub gorszych – podobnie jak w przypadku długości bandaża, technika wiązania  to sprawa mocno indywidualna.

Prawidłowo zawiązany bandaż nie może być zbyt luźny ani zbyt ciasny, marszczyć się, przemieszczać. Należy też unikać przesadnego skupienia na wiązaniu tylko jednej partii dłoni; w skrajnych przypadkach, może to utrudnić lub wręcz uniemożliwić zaciśnięcie pięści!

Tak jak pisaliśmy powyżej, trudno oceniać techniki wiązania bandaży w kategoriach lepsze/ gorsze – przetestuj kilka, a z pewnością znajdziesz najlepszą dla siebie metodę!

 

PODSUMOWANIE

Reasumując: bandaże bokserskie to absolutny niezbędnik w wyposażeniu każdego szanującego się adepta uderzanych sztuk walki. Znacznie podnoszą bezpieczeństwo treningu, a także chronią nasze rękawice przed działaniem potu. Trener z łatwością może zamieniać małe rękawice do MMA na duże rękawice bokserskie, rękawice bokserskie na tarcze itd. itp. … a rozplątany bandaż nie będzie stanowił kłopotu!

Oczywiście, pewnie znajdą się żarliwi przeciwnicy stosowania owijek… ale idąc tym tropem, nieuchronnie trafimy też na wyznawców sparingów bez ochraniacza szczęki, obijania worka bez rękawic i tak dalej… Zamiast więc błądzić i podejmować próby wynalezienia koła od nowa, zaufajmy sprawdzonym akcesoriom treningowych i – nade wszystko – szanujmy nasze bezcenne zdrowie!

Wszystkie dostępne bandaże bokserskie oraz bandaże żelowe znajdziecie w naszym sklepie w kategorii Bandaże bokserskie.

Ze sportowym pozdrowieniem,
Zespół MMAniak.pl