Rękawice bokserskie jako podstawowy rodzaj sprzętu fightera

Jeśli chodzi o wybór ubioru i sprzętu na treningi boksu lub muay thai to najważniejszą rzeczą będą rękawice bokserskie. To jest absolutnie niezbędne. Na pierwszy trening możesz pożyczyć rękawice z klubu ale uwierz nam, że trenowanie w rękawicach które używało oprócz ciebie wcześniej wiele osób nie jest całkiem przyjemne i warto zaopatrzyć się w swoje własne.

Drugim czynnikiem podkreślającym wagę rękawic bokserskich jako podstawowego rodzaju sprzętu jest fakt, że używa ich się w większości dyscyplin sportów walki, które zawierają w sobie elementy uderzania. Jeśli będziesz trenował np. MMA, Krav Magę lub Kick-boxing to jest wielce prawdopodobne, że będziesz często korzystał z rękawic bokserskich.

Jakie rękawice wybrać na początek? Z przyczyn o których pisaliśmy w tym artykule nie wybieraj najdroższego sprzętu. Uwierz nam, że jeśli jesteś „świeżakiem” to nie zauważysz większej różnicy między rękawicami z górnej półki a tymi dla początkujących. W zależności od tego czy trenujesz boks czy muay thai sama konstrukcja rękawic może się nieco różnić.

Rękawice przeznaczone do boksu mają zazwyczaj grubszą konstrukcję i sztywniejszy nadgarstek a rękawice do muay thai bardziej wyprofilowany kształt i większą mobilność w mankiecie dzięki czemu ułatwiają przechwytywanie kopnięć i pracę w klinczu. Jednak są to szczegóły i uwierz nam, że na początek dla Ciebie nie będzie miało to aż takiego znaczenia.

Na początek polecamy np. rękawice bokserskie marki Fight Pro, które mimo niskiej ceny mają bardzo bezpieczną konstrukcję dzięki czemu będą dobrze chronić twoje dłonie podczas pierwszych ćwiczeń technicznych z partnerem i pierwszych zadaniówek. Jeśli oczekujesz czegoś więcej to skorzystaj z niezawodnych rękawic bokserskich lub muay thai marki Stormcloud. Jest to już całkiem profesjonalny sprzęt ale w cenie, która nie powinna aż nadto nadwyrężyć twojego budżetu.

W ofercie naszego sklepu znajdziesz ogromny wybór rękawic bokserskich.

W co jeszcze warto się zaopatrzyć?

Do rękawic koniecznie dobierz bandaże (owijki) bokserskie. Nie jest to duży wydatek a dobrze zabezpieczą twoje dłonie znacznie zmniejszając ryzyko kontuzji. Pamiętaj, że dopiero zaczynasz i twoja technika uderzeń dopiero się kształtuje dlatego uważamy, że jest to element konieczny do używania razem z rękawicami. Kontuzje dłoni potrafią być bardzo bolesne i długo się goić.

Trenując muay thai nie zapomnij o ochraniaczach na piszczele. Dzięki nim unikniesz bolesnych kontuzji i stłuczeń. Ważne aby ochraniacze na piszczele miały także ochronę stopy a nie wyłącznie piszczela. Dobrym wyborem na początek będą np. ochraniacze piszczeli Fight Pro Basic lub któreś z ochraniaczy marki Ringhorns.

Ostatnią rzeczą z serii „must have” przy treningu boksu i boksu tajskiego będzie ochraniacz na zęby. Porozmawiaj z trenerem bo może się okazać, że na samym początku nie będzie jeszcze sparingów ani zadaniówek w parach i ochraniacz nie będzie ci jeszcze potrzebny. Bądź jednak pewien, że wraz ze wzrostem twojego stażu treningowego ochraniacz szczęki będzie niezbędny. Akurat na tym sprzęcie nie ma co oszczędzać ponieważ kontuzje zębów potrafią mocno uprzykrzyć życie. Nie dość, że są bardzo bolesne to jeszcze ich leczenie bywa naprawdę drogie. Doskonałym wyborem na początek będzie żelowy ochraniacz zębów Stormcloud Pro. Jeśli twój budżet na to pozwala możesz rozważyć zakup ochraniacza profesjonalnych marek produkujących sprzęt ochronny takich jak Shock Doctor czy Opro.

Przy treningu muay thai należy opcjonalnie rozważyć również zakup suspensora czyli ochraniacza na kroczę. Może się zdarzyć, że przypadkowe kopnięcie kolegi zamiast wylądować na twoim udzie trafi cię w genitalia. Warto o tym pomyśleć wcześniej i się zabezpieczyć. Podstawowy suspensor to nie jest drogi wydatek a na początek w zupełności wystarczy. Szukając większej wygody i naprawdę dobrego poziomu ochrony warto rozważyć ofertę suspensorów Shock Doctor. Już nawet podstawowy ochraniacz Shock Doctor Bio Flex to niesamowicie wysoki i wygodny poziom ochrony.

Jak się ubrać na zajęcia boksu lub muay thai?

Jeśli chodzi o wybór ubioru na trening boksu lub muay thai to na początek w zupełności wystarczą najprostsze spodenki sportowe i bawełniana koszulka typu t-shirt. Dodatkowo na boks potrzebne będą jeszcze buty sportowe. Ważne aby były wygodne i stosunkowo lekkie. W późniejszym okresie możesz rozważyć zakup profesjonalnych spodenek do mma lub do muay thai.

Te pierwsze będą nadawać się zarówno do boksu jak i do muay thai. Drugie raczej do muay thai ale nic nie przeszkadza abyś z nich korzystał również na boksie. Spodenki takie cechują się większą wygodą treningu.

Zrobione są z lepszego, trwalszego materiału, który nie przykleja się do spoconego ciała krępując ruchy. Dzięki specjalnej konstrukcji zapewniają znacznie lepszą mobilność i łatwiej w nich zadawać kopnięcia. Dużo lepiej również przylegają do ciała i nie przesuwają się podczas treningu.

Ochraniacze piszczeli na treningu - MMAniak BLOG

Jeśli chodzi o koszulki treningowe to warto w późniejszym okresie rozważyć zakup rashguardu lub specjalnej termoaktywnej koszulki treningowej. Produkty te znacznie lepiej odprowadzają pot i zapewniają znacznie lepszy komfort treningu niż bawełniane koszulki. W naszej ofercie znajdziesz całą gamę wysokiej klasy rashguardów i koszulek technicznych w różnych motywach kolorystycznych oraz wzornictwie, niezależnie od tego czy wolisz krzykliwe grafiki czy bardziej stonowane wzory.

Jeśli chodzi o trening boksu w późniejszym okresie możesz zaopatrzyć się w profesjonalne buty bokserskie lub zapaśnicze. Istotą tych butów jest lekkość, doskonałe przyleganie i płaska podeszwa dzięki czemu znacznie ułatwiają poruszanie się i pracę na nogach. Znacznie lepiej stabilizują one stopę i chronią staw skokowy, który jest poddawany dużym obciążeniom na treningu boksu. Ich używanie potrafi mieć duży wpływ na jakość i płynność poruszania się w ringu co w przypadku bokserów jest jedną z kluczowych umiejetności.

Spodenki, rashguard i buty bokserskie są fajnym uzupełnienim garderoby fightera ale jak wspomnieliśmy na początku są tylko opcją. Najważniejsze to zacząć trenować a akurat sporty walki są dziedziną w której aby zacząć nie potrzebujesz aż tak wiele – odpowiedni sprzęt nie musi być drogi.