Kickboxing, karate, MMA, K1, Muay Thai… W każdej z tych dyscyplin używa się nóg do zadawania uderzeń. Są one bardzo niebezpieczną bronią każdego fightera. Czy wiesz, jakie ochraniacze na piszczele wybrać, by uchronić się przed kontuzją ?

Mimo tego, że zazwyczaj podczas treningów, sparingów i walk atakujemy nimi zdecydowanie rzadziej niż rękami, to kopnięcia sieją dużo większe spustoszenie, zarówno na naszym rywalu, ale niestety również na naszych nogach. Każdy fighter marzy o posiadaniu piszczeli ze stali, ale zanim dojdziesz do poziomu przewracania znaków drogowych swoim piszczelem, warto sukcesywnie pracować nad kopnięciami podczas treningów. Aby robić to w bezpieczny sposób, powinieneś podczas treningu używać ochraniaczy na piszczele.

I tu docieramy do początku całej zabawy, czyli tego, jak wybrać odpowiednie ochraniacze na piszczele.

Przy wyborze odpowiednich ochraniaczy warto jest zdać sobie sprawę z tego, jakie ich rodzaje dostępne są na rynku oraz z jakich materiałów są one produkowane. Jeśli znasz swoje cele treningowe, po przeczytaniu tego artykułu będziesz mógł samodzielnie oraz w pełni świadomie wybrać ochraniacze najlepsze dla siebie.

JAKIE OCHRANIACZE NA PISZCZELE WYBRAĆ? OTO NASZE TYPY

  • Ochraniacze do Muay Thai, Kickboxingu, K1
    Gdy trenujesz sporty uderzane jak Muay Thai, Kickboxing czy K1, musisz być nastawiony, że będziesz wykonywał dużo mocnych kopnięć oraz blokował kopnięcia swoimi nogami, dlatego przydadzą Ci się ochraniacze twarde i jak najlepiej okrywające Twoje nogi. Tak więc jakie ochraniacze na piszczele wybrać? Tu kluczowe jest dobranie odpowiedniej długości części piszczelowej, jak i wzmocnień na stopy, tak abyś nie uderzał na worki lub tarcze gołymi nogami.
  • Ochraniacze do MMA
    Ochraniacze na piszczele przeznaczone do MMA często mają Ci również służyć podczas sparingów w parterze. Ten rodzaj ochraniaczy będzie mniej chronił Twoje piszczele i stopy, ale pozwoli Ci na dużo swobodniejsze poruszanie się podczas walki parterowej. Jeśli więc Twoim priorytetem jest mobilność i swoboda ruchów,, wybierz ten typ ochraniaczy i przygotuj się na nieco mniejszą ochronę piszczeli podczas kopnięć. Skarpeta neoprenowa zapobiega przesuwaniu się, a cienka stopka ułatwia operowanie dźwigniami podczas sparingu. Pamiętaj jednak, że jeżeli podczas sparingów MMA twoim głównym celem będzie zadawanie kopnięć (z pominięciem walki w parterze), to wybierz typowe ochraniacze piszczeli do Muay Thai.
  • Ochraniacze elastyczne
    Jeśli jesteś osobą początkującą, możesz spróbować treningów w ochraniaczach elastycznych, tzw. basic elastic, które ochronią Twoje piszczele, jednocześnie nie ograniczając zbyt mocno mobilności. Ochraniacze elastyczne mogą być również doskonałym rozwiązaniem dla osób zaawansowanych, jeżeli chcą one dodatkowo zabezpieczyć swoje nogi podczas silnych kopnięć. Można je zakładać pod większe i twardsze ochraniacze, tworząc w ten sposób dodatkowe wypełnienie, które poza dodatkową funkcją ochronną pełni rolę wypełnienia luzów między większym rozmiarem ochraniacza a kością piszczelową.

materiały użyte do produkcji

Jakie ochraniacze na piszczele wybrać, jeśli chodzi o materiał z którego są wykonane? Zdecydowana większość ochraniaczy dostępna na rynku produkowana jest ze sztucznej skóry (PU) lub innych materiałów syntetycznych. Oczywiście dostępne są też modele obite naturalną skórą, jednak jest ich zdecydowanie mniej na rynku, a ich cena jest zazwyczaj wyższa. Jeśli chodzi o kwestię wytrzymałości ochraniaczy ze skóry naturalnej i sztucznej, to w obu przypadkach jest ona podobna.

Dzieje się tak z powodu charakterystycznej konstrukcji takich ochraniaczy, gdzie materiał wierzchni (skóra) jest podklejony do wkładu wewnątrz ochraniacza. Powoduje to bardzo podobne w obu przypadkach zużycie materiału i nie wpływa na ich jakość. Z tego powodu większość renomowanych producentów używa do ich produkcji skóry sztucznej, co wpływa na niższą cenę produktów przy zachowaniu zbliżonej jakości. Niektóre firmy jak np. Yokkao produkują swoje ochraniacze wyłącznie z najlepszej jakości skóry naturalnej, a inne używają jedynie sztucznych materiałów np. ochraniacze na piszczele Venum produkowane są tylko ze skóry syntetycznej.

Czytaj także:

budowa ochraniaczy na piszczele

Jakie ochraniacze na piszczele wybrać, żeby były jak najlepiej dopasowane do Twoich nóg? Budowa i kształt poszczególnych modeli ochraniaczy na piszczele w większości przypadków zależą od konkretnego modelu. Są oczywiście pewne ogólnie przyjęte reguły, zgodnie z którymi produkowanych jest większość najlepszego sprzętu. Wynika to jednak nie z odgórnych zasad, a po prostu z faktu, że ochraniacz używany jest zawsze w tym samym celu, a jest nim ochrona Twoich nóg.

W większości różnią się materiałami, z których są wykonane oraz detalami technicznymi. Z pewnością wspólnymi cechami niemal wszystkich ochraniaczy na golenie będzie wzmocniona frontalna część ochraniacza. Jest to główny element chroniący Cię podczas kopnięć. Ponadto wszystkie ochraniacze posiadają również zgrubienia na stopie. Mimo że kopnięcia powinny być zadawane częścią goleniową (piszczelami), to może Ci się przytrafić, że trafisz kogoś swoją stopą. Jeżeli kopnięcie będzie mocne oraz natrafisz przy tym na twardą kość (np. łokieć lub piszczel), masz duże szanse na doznanie bolesnej i co najgorsze długo gojącej się kontuzji, która może Cię wykluczyć z treningów na dłuższy okres. Dlatego niewskazane jest używanie typowych ochraniaczy do MMA podczas sparingów w Muay Thai czy Kickboxingu.

Gdy dobierzesz odpowiednią dla siebie budowę ochraniaczy i będziesz zabezpieczony podczas trenowania kopnięć, może pojawić się jeden poważny problem. Jest on niestety zmorą wszystkich posiadaczy najtańszych, marketowych ochraniaczy na piszczele…

Chodzi o przesuwanie się ochraniaczy w czasie treningu. Prostowanie ich po każdym kopnięciu na worek jest bardzo niepraktyczne, ale robienie tego podczas sparingu jest naprawdę niebezpieczne. Dlatego zadbaj o to, aby ochraniacze były jak najlepiej „przymocowane” do Twoich nóg. Jeśli jest to dla Ciebie ważny aspekt, wybierz ochraniacze z zapięciami typu hook&loop lub jeśli planujesz sparingi zarówno kopane jak i grapplingowe, wybierz wsuwane ochraniacze neoprenowe, których rozmiar będzie jak najbardziej zbliżony do szerokości Twoich nóg.

Jakie ochraniacze na piszczele wybrać - MMAniak BLOG

jak dobrać ochraniacz do mojej nogi?

Z reguły wybierając sprzęt treningowy, po raz pierwszy masz jeden główny problem – nigdy wcześniej nie trenowałeś. Nie masz więc skąd wiedzieć, jak zachowa się sprzęt podczas treningu. Często kupując ochraniacze w ciemno, na swoim pierwszym treningu przekonasz się już jak bardzo się one do tego nie nadają. Damy Ci więc dwie porady co do tego, jak wybrać odpowiedni rozmiar ochraniaczy do kopnięć.

Przede wszystkim zwróć uwagę na długość stopki. Możliwe, że Twoje początki będą obfite w wiele nieprecyzyjnych kopnięć, trafianych nie piszczelami a stopą. Koniecznie zadbaj o to, aby stopka ochraniacza nie sięgała dalej niż do końca palców u Twych stóp. Jeśli tak się stanie, to będzie to utrudniać Ci poruszanie się podczas treningów. Jeśli stopka będzie za krótka, może gorzej chronić.

Oprócz trenowania ataku, będziesz też trenował obronę przed kopnięciami. W Muay-Thai, K1 czy w MMA robi się to m.in. poprzez podniesienie kolana do góry. Gdy zrobisz to w zbyt krótkim ochraniaczu, górna część Twojego piszczela się odsłoni i nie będzie dobrze zakryta przed atakiem sparingpartnera. Warto więc przymierzyć (lub zmierzyć) ochraniacze i sprawdzić czy po zgięciu nogi w kolanie, nasza rzepka będzie zasłonięta.

Gdy wiesz już do czego będziesz używał swoich ochraniaczy, wybrałeś swój model oraz rozmiar, pozostaje już tylko trenować i przeanalizować jak sprzęt sprawdza się „w boju”.
Sprawdź takie cechy jak dopasowanie i wygoda ochraniaczy. Słabo dopasowane ochraniacze mogą ograniczać Twoją mobilność. Najważniejszą cechą jednak jest poziom ochrony. Ochraniacze powinny dobrze chronić Twoje piszczele. Nie możesz czuć bólu podczas zadawania kopnięć, a Twoje piszczele mają być realnie chronione.

Jeżeli w dalszym ciągu zadajesz sobie pytanie „jakie ochraniacze na piszczele wybrać?” to zapraszamy do kontaktu z naszym działem obsługi klienta, który rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości. Miłego treningu!