Kimono/Gi do treningu BJJ – na początek nie musi być drogo

Podobnie jak w przypadku treningu boksu i muay thai aby zacząć trenować BJJ nie potrzebujesz wiele… a nawet jeszcze mniej. Tak naprawdę na dobry początek wystarczy koszulka i spodenki. Żadnych rękawic i owijek. Mimo, że Brazylijskie Jiu-jitsu jest sportem w których trenuje się w kimonach (tzw. Gi) to na początek nie musisz go mieć. Wiele klubów posiada zarówno typowe sekcje BJJ jak i sekcje No-Gi gdzie trenuje się bez kimon. Możesz spróbować zacząć właśnie tam. Gdy już zdecydujesz się na kontynuowanie swojej przygody ze sportami chwytanymi i będziesz chciał trenować w kimonie/gi to stosuj się również do zasady o której wspominliśmy już w innych artykułach – nie przepłacaj.

Zacznij od niedrogiego gi dla początkujących. Wiele firm posiada takie kimona, których cena oscyluje w granicach 300 PLN np. seria gi od Tatami o nazwie Nova lub seria kimon od Kingz Kimonos o nazwie Basic. To bardzo dobre produkty, których założeniem jest trening osób początkujących. Są wykonane z nieco lżejszej plecionki i pozbawione wielu zdobień ale bądź spokojny to wysoce profesjonalne produkty, o wiele lepsze niż „kimona z marketu”. Będziesz jeszcze potrzebował białego pasa do kimona ale w wymienionych powyżej modelach taki pas jest od razu w komplecie. To ważne bo płacąc raz masz już kompletny zestaw do treningu BJJ.

jak wybrac ubranie do bjj 2
Odzież kompresyjna dobrym wyborem podczas treningu grapplingu i No-Gi

Decydując się na trening w formule No-Gi możesz zaopatrzyć się w odzież kompresyjną – np. spodenki vale tudo lub rashguard. Jest to rodzaj odzieży przylegającej do ciała, opinającej sylwetkę. W sportach parterowych znacznie zwiększa ona wygodę treningu, nie rozciąga się i nie krępuje ruchów tak jak bawełniana odzież. Ten rodzaj ubrania może się nadawać jako główny ubiór na treningi grapplingu (No-Gi) lub MMA ale również jako odzież typu baselayer (przylegająca bezpośrednio do ciała warstwa odzieży technicznej) którą zakłada się pod kimono. W tym drugim przypadku odzież pełni funkcję termiczną (reguluje temperaturę ciała) oraz zapobiega obtarciom ciała od szorstkiego kimona.

Odzież kompresyjna ma swoje niepodważalne atuty ale wiele osób wybiera luźniejszy ubiór treningowy. Jeśli nie podobają Ci się obcisłe spodenki lub leginsy to możesz wybrać luźniejszy typ spodenek do sportów walki, których ogólnie przyjętą nazwą jest – Spodenki do MMA. To specjalistyczna, luźna forma szortów przeznaczona do uprawiania sportów walki. Wykonane są z mocnego i wytrzymałego materiału oraz mają wzmocnienia w strategicznych miejscach. Dzięki temu są znacznie odporniejsze na zniszczenia wynikające z szarpania i obtarć o matę. Takie spodenki są również znacznie wygodniejsze. Posiadają rozcięcia w nogawkach gwarantując znacznie większą mobilność w każdej płaszczyźnie walki (również walki parterowej) oraz pozbawione są jakichkolwiek suwaków i kieszeni. Większość obecnych spodenek do mma i grapplingu posiada zaawansowany system zapięcia w pasie co wpływa na dobre przyleganie spodenek do ciała i nie przekręcenie się podczas walki.

jak wybrac ubranie do bjj 3
Czy potrzebujesz ochraniaczy?

Chwytane i parterowe sporty walki (BJJ, Grappling, Zapasy, Judo itp.) cechują się brakiem uderzeń więc teoretycznie nie potrzeba w nich używać żadnych ochraniaczy (wyjątkiem mogą być ochraniacze na uszy używane w celu zapobiegania tzw. kalafiorom – uszkodzeniom ucha zewnętrznego zdarzających sie podczas treningu sportów chwytanych lub MMA). Jest to jednak tylko teoria. Oczywiście, że w sportach chwytanych ciało nie jest narażone na bezpośrednie kontuzje wynikające z uderzeń lub kopnięć jednak mogą się zdarzyć przypadkowe uszkodzenia ciała. Nie jest to sprzęt niezbędny i konieczny już na pierwszym treningu ale jeśli chcesz dmuchać na zimne to warto się zaopatrzyć w suspensor oraz ochraniacz na zęby.

Suspensory zapobiegać będą przypadkowym kontuzjom krocza, które moga się pojawić np. podczas przechodzenia gardy w BJJ. Wybierając suspensor warto skupić się aby był wygodny i nie powodował zbytniego dyskomfortu podczas „kulanki”. Warto zwrócić uwagę na to aby dobrze przylegał do ciała, nie przesuwał się i nie uciskał. Polecamy suspensory firmy Shock Doctor, która jest zdecydowanym liderem w branży jeśli chodzi o produkcję tego typu akcesoriów. Do grapplingu i BJJ doskonale się np. sprawdzi model Bio Flex.

Drugim ochraniaczem, który warto rozważyć jeśli chcesz się czuć bezpiecznie jest ochraniacz na zęby. Przypadkowe uderzenia podczas treningu mogą sie zdarzyć a kontuzja zębów nigdy nie jest przyjemna. Jako, że w sportach parterowych takie uderzenie zazwyczaj będzie przypadkowe i nie ma bezpośredniego zagrożenia tego typu urazem to zwróć uwagę aby ochraniacz na zęby był jak najmniejszy i jak najlepiej przylegał. Koniecznie musi to być także pojedynczy ochraniacz – unikaj ochraniaczy podwójnych. Jest to o tyle ważne, że potrzebujesz ochraniacza który będzie wygodny i przede wszystkim nie będzie utrudniał oddychania. Ta wskazówka może okazać się cenna gdy będziesz próbować złapać oddech będąc przygniecionym przez ciężkiego kolegę. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie ochraniacz Shock Doctor Micro Fit przeznaczony właśnie do sportów chwytanych lub sportów zespołowych.

shockdoctor bio flex suspensor